Ambergris Caye

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ambergris Caye
Ilustracja
San Pedro na Ambergris Caye
Państwo

 Belize

Akwen

Morze Karaibskie

Położenie na mapie Belize
Mapa konturowa Belize, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Ambergris Caye”
Ziemia18°00′50″N 87°55′52″W/18,013889 -87,931111

Ambergris Caye – największa wyspa Belize w dystrykcie Belize na Morzu Karaibskim. Wyspa stanowi bardzo popularne miejsce wakacyjnego wypoczynku.

Wyspa, której historia pamięta czasy starożytnych Majów, europejskich kolonizatorów, piratów oraz uciekinierów z Meksyku.

Główne walory turystyczne wyspy to plaże z rafami koralowymi wraz z Rezerwatem Rafy Koralowej Belize, w którym występuje 70 gatunków korali twardych i 36 miękkich oraz 500 gatunków ryb. Odcinek leżący zaledwie kilkaset metrów od miasta San Pedro jest łatwo dostępny. 6 km na południowy wschód od miasta znajduje się Morski Rezerwat Hol Chan, obejmujący obszar 8 km² płytkowodnych korali, przecięty kanałem. 100 km w głąb morza położona jest na atolu Lighthouse Reef wielka podmorska studnia Great Blue Hole.

Wyspa ma rozbudowaną infrastrukturę turystyczną z hotelami i ośrodkami sportów wodnych (nurkowanie windsurfing, kajakarstwo, pływanie). Największym i popularnym kurortem turystycznym jest San Pedro. Stanowi ono centrum rozrywkowe wyspy, gdzie znajdują się liczne bary, kluby i restauracje. Główne atrakcje miasta jak i wyspy to Avenida Del Sol, gdzie można oglądać lagunę oraz Boca Del Rio.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]