Amblin’

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Amblin’
Gatunek

krótkometrażowy

Rok produkcji

1968

Data premiery

18 grudnia 1968

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

26 min

Reżyseria

Steven Spielberg

Scenariusz

Steven Spielberg

Główne role

Richard Levin
Pamela McMyler

Muzyka

Michael Lloyd

Zdjęcia

Allen Daviau

Montaż

Steven Spielberg

Produkcja

Denis C. Hoffman

Dystrybucja

Sigma III Corp.

Budżet

15 000 dolarów

Amblin’ – krótkometrażowy film fabularny z 1968 roku w reżyserii Stevena Spielberga. Obraz opowiada o podróży dwójki młodych ludzi, którzy przez pustynię zmierzają nad morze. Był to pierwszy profesjonalny film Spielberga zrealizowany na taśmie 35 mm, dzięki któremu podpisał siedmioletni kontrakt z Universal TV.

W 1981 roku Spielberg założył przedsiębiorstwo produkcyjne Amblin Entertainment, którego nazwa stanowi odniesienie do filmu.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się w południowej Kalifornii, gdzie idący pustynną drogą autostopowicz usiłuje zatrzymać samochód, by dotrzeć do wybrzeża Pacyfiku. W trakcie swojej wędrówki poznaje młodą dziewczynę, która zmierza w tym samym kierunku. Podróżnicy szybko nawiązują ze sobą więź; jedzą oliwki, tańczą, kochają się i palą marihuanę. W kolejnej scenie jadą już furgonetką, z której obserwują innego autostopowicza stojącego na poboczu z napisem UCLA (zagrał go młody Spielberg). Po dotarciu do wybrzeża chłopak rzuca swój futerał na gitarę i biegnie w kierunku wody, podczas gdy dziewczyna bada jego zawartość. Okazuje się, że futerał do którego nie pozwalał jej zajrzeć, służy jako walizka. Podczas gdy chłopak pływa w oceanie dziewczyna oddala się[1].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec lat 60. aspirujący do roli reżysera Spielberg starał się o pracę w wytwórni Universal. Ponieważ nie miał w dorobku żadnych większych osiągnięć musiał udowodnić, że potrafi zrealizować profesjonalny film na taśmie 35 mm[1]. Wpadł więc na pomysł nakręcenia krótkometrażowego obrazu pod tytułem Amblin’. Mniej więcej, w tym samym czasie poznał Denisa Hoffmana, początkującego producenta, który zgodził się sfinansować jego produkcję. Postawił jednak dwa warunki, zgodnie z którymi Spielberg miał nakręcić obraz całkowicie za darmo i przez 10 lat reżyserować wybrane przez niego filmy.

Po uzgodnieniu umowy Spielberg rozpoczął przygotowania do produkcji. Do roli autostopowicza zaangażował Richarda Levina, który pracował jako bibliotekarz w Beverly Hills. Z kolei rolę żeńską powierzył Pameli McMyler pracującej w teatrze w Pasadenie. Zdjęcia rozpoczęto 6 lipca 1968 roku i przez osiem dni realizowano je w pustynnych plenerach miasta Pearblossom w Kalifornii oraz na plaży w Malibu. Ponieważ realizowano je w upalne dni, a ekipa filmowa pracowała za darmo, wielu jej członków zrezygnowało przed końcem zdjęć. W produkcji pomagała Spielbergowi również jego siostra Anne. Łącznie nakręcono około trzech godzin materiału, który przez sześć tygodni montowano w studiu w Hollywood[2].

Premiera odbyła się 18 grudnia 1968 w Loews Crest Theater w Los Angeles, gdzie film był wyświetlany wspólnie z obrazem Otto Premingera Skidoo. Amblin’ zdobył także kilka nagród na festiwalach filmowych, w tym na Atlanta Film Festival w 1969 roku. Obraz spodobał się także wiceprezesowi Universal TV Sidowi Sheinbergowi, który podpisał siedmioletni kontrakt z dwudziestodwuletnim wówczas Spielbergiem. Dzięki temu został on najmłodszym reżyserem, który zawarł długoterminową współpracę z jedną z największych wytwórni filmowych w Hollywood[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Warren Buckland: Reżyseria: Steven Spielberg. Warsztat filmowy we współczesnym Hollywood. Tomasz Szafrański (przekł.). Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo Wojciech Marzec, 2010, s. 76-80. ISBN 978-83-931211-6-8. (pol.).
  2. Joseph McBride: Steven Spielberg: A Biography (Third Edition). Faber & Faber, 2010. ISBN 978-0-5712-8055-1. (ang.).
  3. Steven Spielberg Biography. filmmakers.com. [dostęp 2015-07-24]. (ang.).
  4. Steven Spielberg Biography. biography.com. [dostęp 2018-07-09]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]