Amborella trichopoda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Amborella trichopoda
Ilustracja
Amborella trichopoda
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd amborellowce
Rodzina amborellowate
Rodzaj Amborella
Nazwa systematyczna
Amborella trichopoda Baill.
Hist. pl. 1:328. 1869

Amborella trichopoda (Baill.) – gatunek krzewu należący do monotypowej rodziny amborellowatych. Występuje w naturze tylko w lasach deszczowych na Nowej Kaledonii. Zagrożona jest na naturalnych stanowiskach niszczeniem siedlisk, wycinaniem lasów, wypasem.

Roślina stała się słynna wśród taksonomów roślin odkąd w roku 1999 za sprawą badań molekularnych odkryto, że pochodzi w prostej linii od przodków wszystkich roślin okrytonasiennych - jest kladem siostrzanym dla wszystkich roślin zaliczanych w tradycyjnych systemach hierarchicznych do gromady Magnoliophyta. Pewne prymitywne cechy (np. związane z budową drewna) odkryto zresztą już wcześniej (w roku 1975). W roku 2006 odkryto, że u gatunku tego występują trzy synergidy (komórki towarzyszące komórce jajowej), a nie dwie jak u innych okrytozalążkowych. W genomie mitochondrialnym tego gatunku odkryto szereg genów znanych u wielu roślin lądowych, a nawet co najmniej 3 gatunków mszaków.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Amborella trichopoda 2.jpg
Pokrój
Niewielki, pokładający się krzew.
Liście
Zimozielone, całkowite, z brzegiem falistym, długości około 8–10 cm.
Kwiaty
Drobne (o średnicy do 8 mm), żółtawe, zebrane w wiechowate kwiatostany wyrastające w kątach liści. Rośliny są dwupienne chociaż każdy kwiat zawiera początkowo zarówno organy męskie jak i żeńskie. W czasie zakwitania na poszczególnych roślinach dojrzewają jednak albo jedne, albo drugie organy generatywne. Okwiat jest niezróżnicowany, składa się z 5-8 spiralnych listków. Bezszypułkowych pręcików jest 10-25 w kwiecie, wolnych owocolistków jest 5-6.
Owoc
Czerwony pestkowiec zawierający jedno nasiono o długości 5–8 mm.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]