Ambroise Thomas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ambroise Thomas
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

5 sierpnia 1811
Metz

Pochodzenie

francuskie

Data i miejsce śmierci

12 lutego 1896
Paryż

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

kompozytor

Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)

Ambroise Thomas (ur. 5 sierpnia 1811 w Metz, zm. 12 lutego 1896 w Paryżu) – francuski kompozytor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec był nauczycielem muzyki, sam późniejszy kompozytor studiował w konserwatorium w Paryżu. Jest jednym z laureatów Prix de Rome. W 1851 roku Thomas został powołany na członka Akademii, a w roku 1871, po śmierci Daniela Aubera, dostał nominację na dyrektora Konserwatorium w Paryżu.

Odznaczony został Krzyżem Wielkim Legii Honorowej[1].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Znany jest głównie z twórczości operowej, choć do dziś na światowych scenach operowych utrzymuje się w zasadzie tylko jedno jego dzieło – opera Mignon.

Mimo iż skomponował 20 oper, 3 balety i inne utwory, jego twórczość niewcześnie znalazła uznanie. Bez echa przeszło pierwszych osiem oper, dopiero Caïd (1849) i Sen nocy letniej (1850) spowodowały większe zainteresowanie twórczością tego kompozytora, a sama Mignon doczekała się 1000 wystawień w ciągu pierwszych 30 lat, co nie udało się żadnej innej francuskiej operze. Innymi operami kompozytora cieszącymi się szerszym uznaniem były Hamlet (1868) i Francesca da Rimini (1882).

Ambroise Thomas jest obok Charles’a Gounoda jednym ze współtwórców francuskiej opery lirycznej, jednak fachowcy oceniają styl jego muzyki jako płytki i konwencjonalny, obrazem czego może być wypowiedź kompozytora Emmanuela Chabriera: „Istnieje muzyka dobra i zła, ale oprócz tego istnieje jeszcze muzyka Ambrożego Thomasa”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Charles Ambroise Thomas (LH/2597/4). Archives nationales. Site de Paris (www2.culture.gouv.fr)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]