Ambystoma tygrysia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ambystoma tygrysia
Ambystoma tigrinum[1]
(Green, 1825)
Ambystoma tygrysia
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy ogoniaste
Podrząd Salamandroidea
Rodzina ambystomowate
Rodzaj Ambystoma
Gatunek ambystoma tygrysia
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Ambystoma tygrysia (Ambystoma tigrinum) – gatunek płaza ogoniastego z rodziny ambystomowatych.

Wygląd zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]

Samce dorastają do 33 cm. samice są nieco mniejsze. Głowa jest płaska, szeroka i wyraźnie oddzielona od tułowia, który jest wałkowaty i wyposażony w 11-13 bruzd międzyżebrowych, ogon masywny, gruby i niski, wyraźnie bocznie spłaszczony. Kończyny krótkie. Grzbiet jest zmienny, ciemnobrązowy, oliwkowobrązowy,lub czarniawy z licznymi, nieregularnymi często poprzecznie wydłużonymi jaskrawożółtymi plamami. czasem grzbiet jest prawie cały żółty. brzuch szaro-żółtawy bez plam.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Prowadzi lądowy tryb życia. W górach występuje do 3000 m n.p.m. Zamieszkuje różne lądowe środowiska o średnio wilgotnej glebie bogatej roślinności często w pobliżu wody. W dzień chowa się w rozmaitych kryjówkach. W okresie suszy chowa się często w norach borsuków, piesków preriowych itp. Aktywna nocą. Zimuje na lądzie. Często używana jako zwierzę laboratoryjne.

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Pora godowa przypada na wczesną wiosnę a wysoko w górach dopiero na lipiec. Miejscem rozrodu są mniejsze i większe wody płynące i stojące, czasem o charakterze okresowym. Często gromadzą się tam w dużych ilościach. U samców w tym okresie pojawia się na ogonie niski fałd skórny, zachodzący na grzbiet. W okresie godowym samica składa kilka nieforemnych pakietów jaj. Łącznie jest ich około 1000 o średnicy od 1,9 do 2,6 mm. Zapłodnienie jest wewnętrzne. Larwy klują się po 2-3 tygodniach, mają wtedy długość 13-17 mm i są wyposażone w 3 pary dobrze rozwiniętych skrzeli zewnętrznych, oraz wysoką płetwę ogonową. Okres przeobrażenia trwa od 2 do 4 miesięcy, w górach przeciąga się do roku (częste jest również w tym przypadku zjawisko neotenii). Długość ciała przeobrażonych osobników wynosi 80-86 mm. Dojrzałość płciowa w 3 roku życia.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Występuje na obszarze od Kanady do Meksyku. Tylko w środkowej Kalifornii tworzy kilka izolowanych stanowisk. Wyróżnia się kilka ras geograficznych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ambystoma tigrinum, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Ambystoma tigrinum. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).