Ameka wspaniała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ameka wspaniała
Ameca splendens[1]
Miller & Fitzsimons, 1971
Samiec
Samiec
Samica
Samica
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Infragromada doskonałokostne
Rząd karpieńcokształtne
Rodzina żyworódkowate
Rodzaj Ameca
Miller & Fitzsimmons, 1971
Gatunek ameka wspaniała
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 EW pl.svg

Ameka wspaniała (Ameca splendens[3]) – endemiczny gatunek słodkowodnej ryby karpieńcokształtnej, jedyny przedstawiciel rodzaju Ameca. Spotykana w hodowlach akwariowych.

Nazwa rodzajowa Ameca pochodzi od nazwy rzeki, w której ryba została odkryta, splendens oznacza błyszczący, połyskujący.

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

W warunkach naturalnych ameka występowała jedynie w rzece Ameca w stanie Jalisco w Meksyku, wpadającej do Zatoki Banderas (Pacyfik).

W 1990 została wpisana do Czerwonej księgi IUCN jako gatunek zagrożony wyginięciem. Od roku 1996 jest uznawana za gatunek wymarły w stanie dzikim.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Należą do ryb o łagodnym usposobieniu. W stadzie uwidacznia się dominacja najbardziej wybarwionego samca. Ciało lekko wygrzbiecone, srebrzystoszare, na którym rozmieszczone są nieregularne granatowo-czarne plamy. Płetwy szare z wyraźnymi ciemniejszymi promieniami.

Dymorfizm płciowy[edytuj | edytuj kod]

Samiec posiada bardziej zagęszczone plamy w części linii bocznej, posiada również zewnętrzny narząd kopulacyjny tzw. andropodium, wykształcony ze skróconych przednich promieni płetwy odbytowej. Płetwa ogonowa obrzeżona żółto-czarnym pasem. Samce osiągają do 8 cm, samice do 12 cm długości.

Warunki w akwarium[edytuj | edytuj kod]

Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik duży, min. 100 l
Temperatura wody 20 – 30 °C
Twardość wody miękka do twardej
5 – 20°n
Skala pH ok. 7,0
Pokarm różnorodny, preferują roślinny
Uwagi okresowa wymiana odstałej wody, dobrze natleniana

Dość dobrze znoszą zmiany temperatury jak i szeroki zakres parametrów wody. Zjadają rośliny o delikatnych i miękkich liściach, jak np. limnofila wodna. W wystroju akwarium zalecane jest podłoże z grubego żwiru, korzenie potorfowiskowe i gęsta roślinność, w tym również pływająca. Ze względu na szybką przemianę materii i dużą żarłoczność konieczny jest wydajny system filtrowania wody i częste jej odświeżanie.

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Gatunek żyworodny i łatwy do rozmnożenia. Dla prawidłowej hodowli zalecana jest przewaga samic z uwagi na częste "zaloty" samców. Zapłodnienie następuje wewnętrznie, gdzie embriony młodych ryb przyczepione do trofotenii przebywają w tzw. łożysku trofotenicznym.

Ciąża trwa ok. 1,5 miesiąca, młode po urodzeniu mierzą 1-1,5 cm długości. Samica w warunkach akwariowych przeciętnie rodzi około 10-15 młodych. Rybki rodzą się ubarwione tak jak dorosłe samice. W jednym miocie są dość duże różnice w wielkościach nowo narodzonych rybek. Ze względu na mały otwór gębowy nie występuje zjawisko kanibalizmu. Również dorosłe osobniki nie zjadają młodych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ameca splendens, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Ameca splendens. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Miller, R. R. Fitzsimons, J. M. (1971): Ameca splendens, a new genus an species of goodeid fish from western Mexico, with remarks on the classification of the Goodeidae. Copeia, No. 1, pp. 1 – 13.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]