Amenhotep I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Amenhotep I
Ilustracja
Amenhotep I, Museum of Fine Arts w Bostonie, nr kat. 07.536
władca starożytnego Egiptu
Okres

od 1525 p.n.e.
do 1504 p.n.e.

Dane biograficzne
Dynastia

XVIII dynastia

Ojciec

Ahmose I

Matka

Ahmes-Nefertari

Żona

Ahhotep II

Dzieci

Amenemhat

Amenhotep Ifaraon, władca starożytnego Egiptu XVIII dynastii, z okresu Nowego Państwa, trzeci syn Ahmose I i królowej Ahmes-Nefertari, drugi władca XVIII dynastii.

Panował prawdopodobnie w latach od 1525 p.n.e. do 1504 p.n.e. Według Manethona – 20 lat i 9 miesięcy, na co poparciem są biograficzne inskrypcje z grobowca Amenemhata, w których stwierdza on, że służył pod panowaniem Amenhotepa Dżeserkare 21 lat. Jednakże ostatnim potwierdzonym rokiem jego panowania jest rok 10. Amenhotep osiągnął sukcesję, będąc trzecim synem Ahmose I, w wyniku śmierci swych dwóch braci, następców tronu. W pierwszych jego latach panowania regencję sprawowała jego matka[1]. W wyniku śmierci Ahmose, Libijczycy korzystając z okresu przełomu władzy, najechali zachodnie obszary Delty Nilu, powodując konieczność zorganizowania przez nowego króla błyskawicznej kampanii przeciw nim. W jej wyniku, pomimo braku doświadczenia nowego króla, najeźdźcy zostali szybko wyparci z Egiptu. Dalsze lata jego panowania to okres stabilizacji i spokoju wewnętrznego i zewnętrznego. Według inskrypcji z grobowca Ahmesa, syna Abany, Amenhotep podjął jedynie wyprawę do Nubii, w okolice II katarakty[2], w wyniku której wicekrólem został mianowany Turi, a na południowych rubieżach państwa wzniesiono świątynie w Sai. Z jego rozkazu rozbudowę świątyni Amona w Karnaku powierzono architektowi Ineni, który później za panowania Totmesa I był wykonawcą pierwszego królewskiego grobowca w Dolinie Królów.

Amenhotep pojął za żonę swoją siostrę – Ahhotep II, z którą miał jednego syna Amenemhata, zmarłego w wieku około 2 lat. W związku z tym, że nie zostawił po sobie następcy tronu, sukcesję po nim przejęła boczna gałąź dynastii. Tron objął Totmes I, który aby uprawomocnić swą władzę, pojął za żonę siostrę Amenhotepa – Ahmes.

Panowanie Amenhotepa I to lata stabilizacji i rozkwitu zarówno kulturalnego, jak i gospodarczego. Za jego czasów wybudowano sanktuarium Hathor w Deir el-Bahari (zniszczone za czasów Hatszepsut), w Górnym Egipcie w Kom Ombo i świątynię Nechbet w El-Kab i w Abydos. W czasie jego panowania prawdopodobnie ukończono ostateczną wersję królewskiej księgi grobowej Amduat, która po raz pierwszy pojawiła się w grobowcu Totmesa I w postaci malowideł i inskrypcji.

Stela przedstawiająca Amenhotepa I i jego matkę Ahmes-Nefertari

Amenhotep I został prawdopodobnie pochowany w królewskiej nekropoli w Dra Abu al Naga, ale jego grobowiec nie został, jak dotąd, odnaleziony. (Istnieją hipotezy o pochowaniu Amenhotepa I w Dolinie Królów w grobowcu KV39). Mumię króla odnalazł Brugsch w skrytce DB-320 w Deir el-Bahari. Obecnie znajduje się w Muzeum Egipskim w Kairze.

Tytulatura[edytuj | edytuj kod]

Jego nomen odczytuje się jako Amenhotep lub Amenhotpe, a u Manetona wymieniony jest jako Amenophis[3]. Imię to oznacza w języku polskim „Amon jest zadowolony”[4]:

G39N5<
imn
n
Y1
t p
>

Prenomen władcy odczytywany jest jako Dżeser-Ka-Re[3], tj. „Święta-jest-Dusza-Re”[4]:

M23
X1
L2
X1
<
N5D45D28
>

Znana tytulatura Amenhotepa jest bardzo rozbudowana[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bogusław Kwiatkowski, Poczet faraonów, Warszawa: „Iskry”, 2002, s. 315, ISBN 83-207-1677-2, OCLC 830308044.
  2. Praca zbiorowa pod redakcją naukową Joachima Śliwy, 2005, Wielka Historia Świata Tom 2 Stary i Nowy Świat od „rewolucji” neolitycznej do podbojów Aleksandra Wielkiego, Oficyna Wydawnicza FOGRA, s. 307, ISBN 83-85719-83-0.
  3. a b Bogusław Kwiatkowski, Poczet faraonów. Życie. Legenda. Odkrycia, wyd. 2, Iskry, 2021, s. 415, ISBN 978-83-244-1042-2.
  4. a b Egipt Starożytny - XVIII Dynastia, www.narmer.pl [dostęp 2023-07-26].
  5. Peter Lundström, Amenhotep I in hieroglyphics, Pharaoh.se [dostęp 2023-07-26] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]