Amentotaxus argotaenia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amentotaxus argotaenia
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klad nagonasienne
Rząd cyprysowce
Rodzina cisowate
Rodzaj Amentotaxus
Nazwa systematyczna
Amentotaxus argotaenia (Hance) Pilg.
Bot. Jahrb. Syst. 54: 41 1916[3]
Kategoria zagrożenia
Status iucn3.1 VU pl.svg
narażony (IUCN 3.1)

Amentotaxus argotaeniagatunek krzewu z rodziny cisowatych (Taxaceae). Występuje w południowo-wschodniej części Chin. Rośnie w lasach na wysokościach od 300 do 1100 m n.p.m.[4] Gatunek narażony na wymarcie[5].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Krzew o wysokości 2-7 m z szeroko rozpościerającymi się pędami. Młode pędy oliwkowo-zielone.
Liście
Lancetowate i skórzaste. Mają od 3 do 11 cm długości i 6-11 mm szerokości. Na szczycie są słabo zaostrzone lub tępe. Wyrastają naprzeciwlegle i skierowane są do przodu. Od góry są ciemnozielone, z wyraźną, centralną wiązką przewodzącą. Od spodu posiadają dwie wyraźne, białe linie szparek.
Organy generatywne
Zebrane w rozdzielnopłciowe strobile wyrastające na końcach pędów. Strobile męskie mają postać długich do 5-6 cm, zwisających kłosokształtnych gron wyrastających pojedynczo lub w skupieniach do 3. Strobile żeńskie wyrastają pojedynczo na dolnej stronie gałązek na długich, zwisających szypułach. Strobile są kuliste do owalnych o długości do 2,5 cm i szerokości do 1,3 cm. U nasady zawierają mięsiste łuski początkowo barwy oliwkowo-zielonej, później żółtoczerwonej. Zawierają pojedyncze, bezskrzydełkowe nasiono do 1,3 cm długości, otoczone osnówką niemal w całości z wyjątkiem wierzchołka[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. P. F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website – Seed Plant Evolution. 2001–.
  2. Christenhusz, M.J.M., J.L. Reveal, A. Farjon, M.F. Gardner, R.R. Mill, and M.W. Chase (2011). A new classification and linear sequence of extant gymnosperms. Phytotaxa 19: 55-70.
  3. Amentotaxus argotaenia (ang.). W: The Plant List [on-line]. The Kew Gardens i in.. [dostęp 2011-11-18].
  4. a b John Silba: Encyclopaedia Coniferae. Harold N. Moldenkeand, Alma L. Moldenke, 1986, s. 37, seria: Phytologia Memoroirs VIII.
  5. Conifer Specialist Group: Amentotaxus argotaenia (ang.). W: IUCN Red List of Threatened Species. Version 2011.2. [on-line]. IUCN, 2011. [dostęp 2011-11-18].