American Horror Story

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
American Horror Story
American Horror Story
Gatunek serialu Dramat
Horror
Dreszczowiec
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Ryan Murphy
Brad Falchuk
Główne role Evan Peters
Sarah Paulson
Jessica Lange
Denis O’Hare
Kathy Bates
Angela Bassett
Lily Rabe
Frances Conroy
Taissa Farmiga
Emma Roberts
Lady Gaga
Connie Britton
Dylan McDermott
Zachary Quinto
Finn Wittrock
Wes Bentley
Cuba Gooding Jr.
Muzyka tytułowa „American Horror Story Theme”
Cesar Davila-Irizarry
Charlie Clouser
Liczba odcinków 67
Liczba serii 6
Lista odcinków
Produkcja
Produkcja 20th Century Fox Television
Ryan Murphy Productions
Brad Falchuk Teley-Vision
Muzyka James S. Levine
Mac Quayle
Czas trwania odcinka 39–73 minut
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna FX
Kraj oryginalnej emisji  Stany Zjednoczone
Lata emisji od 2011
Data premiery 5 października 2011
Oficjalna strona serialu

American Horror Storyamerykański serial telewizyjny z elementami dramatu, horroru i dreszczowca. Realizowany w formie antologii, co oznacza, że każda z sześciu powstałych dotychczas serii stanowi samodzielny miniserial z oddzielną historią, niepowiązaną (lub powiązaną bardzo nieznacznie) z pozostałymi. Wspólnym elementem serii jest obsada – większość z niej pojawiła się w kilku seriach, przeważnie w różnych rolach.

Serial został stworzony przez Ryana Murphy'ego i Brada Falchuka. W Stanach Zjednoczonych jest emitowany przez stację telewizyjną FX, a w Polsce przez Fox. Premiera serialu odbyła się 5 października 2011 roku (w Polsce 12 listopada tego samego roku) i od tej pory każda seria jest emitowana w kolejnym jesiennym sezonie. Aktualnie FX emituje szóstą serię, zaś w 2017 roku odbędzie się premiera siódmej, która została przez stację zamówiona. Serial jest produkowany przez 20th Century Fox Television. Główną obsadę, która pojawiła się w kilku lub wszystkich seriach, stanowią: Evan Peters, Sarah Paulson, Jessica Lange, Denis O’Hare, Lily Rabe, Frances Conroy (wszyscy od pierwszej serii), Kathy Bates, Angela Bassett (obie od trzeciej serii), Lady Gaga, Wes Bentley (oboje od piątej serii) i Cuba Gooding Jr. (w szóstej serii).

Pierwsza seria, opatrzona podtytułem Murder House, przedstawia losy rodziny Harmonów, zamieszkującej nawiedzony przez duchy dom. Druga seria, Asylum, skupia się na pracownikach i pacjentach prowadzonego przez zakonnice szpitalu psychiatrycznego. Trzecia seria, Sabat (tytuł oryginalny: Coven), opowiada historię współczesnych potomkiń sabatu wiedźm. Czwarta seria, Freak Show, przedstawia złożoną z dziwadeł trupę cyrkową. Akcja piątej serii, Hotel, odbywa się w nawiedzonym hotelu Cortez. Szósta seria, Roanoke, przedstawia losy bohaterów prześladowanych przez duchy mieszkańców zaginionej kolonii Roanoke.

Serial zebrał pozytywne recenzje i zdobył prawie 60 nagród. Szczególnie doceniona przez krytykę została Jessica Lange, która za swoją rolę zgarnęła dwie nagrody Emmy, Złoty Glob i Nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych. Ponadto, serial był czterokrotnie nominowany do Emmy w kategorii najlepszego miniserialu i trzykrotnie do Złotego Globu dla najlepszego serialu bądź miniserialu. Co więcej, każdy odcinek zgromadził przed telewizorami podczas premiery wielomilionową publiczność (średnio od 2 do 6 milionów widzów).

Fabuła[edytuj]

Seria 1: Murder House (2011)[edytuj]

Główna akcja odbywa się w 2011 roku. Pierwszoplanowymi bohaterami jest rodzina Harmonów: psychiatra Ben (Dylan McDermott), jego żona Vivien (Connie Britton) i nastoletnia córka Violet (Taissa Farmiga). Po tym, jak Vivien poroniła, a Ben zdradził ją ze swoją pacjentką, Hayden (Kate Mara), Harmonowie przeprowadzają się z Bostonu do Los Angeles, gdzie kupują starą, odrestaurowaną posiadłość. Jako pomoc domowa pracuje w niej Moira O'Hara (Frances Conroy). Wkrótce Harmonogiwe poznają dawnych właścicieli domu – Larry'ego Harveya (Denis O’Hare), którego połowa twarzy jest poparzona, oraz sąsiadkę, Constance Langdon (Jessica Lange), i jej córkę z zespołem Downa, Adelaide (Jamie Brewer). Violet zmaga się z depresją i rozpoczyna związek z pacjentem ojca, Tatem (Evan Peters), Larry prześladuje Bena, a Vivien zachodzi w ciążę. Harmonowie odkrywają, że ich posiadłość jest nawiedzona przez duchy wszystkich osób, które niegdyś w nim zmarły. Stopniowo okazuje się, że w kwestię nawiedzenia domu zamieszani są Langdonowie. W odcinkach są również ukazane losy poprzednich właścicieli domu, na które wpływały zamieszkujące go duchy.

Seria 2: Asylum (2012–2013)[edytuj]

Główna akcja odbywa się w 1964 roku w szpitalu psychiatrycznym Briarcliff w Massachusetts. Jej właścicielem jest prałat Timothy Howard (Joseph Fiennes), zaś prowadzeniem placówki zajmują się zakonnica Jude Martin (Jessica Lange) i doktor Arthur Arden (James Cromwell). W skład personelu wchodzi także zakonnica Mary Eunice McKee (Lily Rabe) i psychiatra, doktor Oliver Thredson (Zachary Quinto). Akcja rozpoczyna się w momencie, gdy do Briarcliff trafia niesłusznie oskarżony o serię morderstw Kit Walker (Evan Peters). W międzyczasie dziennikarka Lana Winters (Sarah Paulson) przeprowadza wywiad z siostrą Jude, która siłą zamyka ją w szpitalu z powodu homoseksualizmu. Wśród pacjentów znajdują się także rzekoma morderczyni Grace Bertrand (Lizzie Brocheré) i nimfomanka Shelley (Chloë Sevigny). Kit, Lana, Grace i Shelley, jako zdrowi psychicznie, szukają sposobów na ucieczkę z Briarcliff. Pacjenci zmagają się z torturami siostry Jude i nieludzkimi eksperymentami w wykonaniu byłego nazisty, doktora Ardena. Oprócz tego, personel i pacjenci Briarcliff poddawani są działalności nadprzyrodzonych mocy, wpływowi diabła i porwaniom przez siły pozaziemskie.

Seria 3: Sabat (2013–2014)[edytuj]

Akcja odbywa się w 2013 roku w Nowym Orleanie. Głównymi bohaterkami są członkinie sabatu czarownic, których XVII-wieczne przodkinie przeżyły procesy w Salem. „Najwyższą” sabatu, czyli wiedźmą posiadającą moc wszystkich Siedmiu Cudów, jest Fiona Goode (Jessica Lange). Jej córka, Cordelia Foxx (Sarah Paulson), prowadzi szkołę dla młodych czarownic, której uczennicami są: Zoe Benson (Taissa Farmiga), Madison Montgomery (Emma Roberts), Queenie (Gabourey Sidibe) i Nan (Jamie Brewer). Nastolatki przygotowują się do wyboru kolejnej „Najwyższej”, która odziedziczy tytuł po Fionie. Zoe i Madison rywalizują między sobą o względy Kyle'a Spencera (Evan Peters), którego uprzednio przywracają do życia. W odcinkach pojawiają się także wątki dwóch nieśmiertelnych kobiet – torturującej swoją służbę madame Delphine LaLaurie (Kathy Bates) oraz praktykującej voodoo Marie Laveau (Angela Bassett). W 1834 roku LaLaurie zostaje zamknięta przez Laveau w trumnie, z której odkopuje ją w 2013 roku Fiona. Delphine nie może się odnaleźć w nowej rzeczywistości, a Laveau, królowa voodoo, toczy wojnę z zakonem czarownic. Seria obejmuje także wątki: służącego czarownic, Spaldinga (Denis O’Hare), wiedźmy Misty Day (Lily Rabe), rywalizacji Fiony i członkini Rady Czarownic, Myrtle Snow (Frances Conroy), a także romansu Fiony z Katem z Nowego Orleanu (Danny Huston).

Seria 4: Freak Show (2014–2015)[edytuj]

Akcja odbywa się w 1952 roku w miasteczku Jupiter na Florydzie. Fabuła skupia się na jednym z ostatnich freak shows, czyli trup cyrkowych, składających się z osób z deformacjami ciała, traktowanych przez społeczeństwo jako dziwolągi. Grupie przewodzi niespełniona piosenkarka Elsa Mars (Jessica Lange), która nie jest w stanie pogodzić się z podupadającą popularnością trupy. Wśród członków freak show znajdują się: bliźniaczki syjamskie Bette i Dot Tattler (Sarah Paulson), kobieta z brodą – Ethel Darling (Kathy Bates), jej cierpiący na ektrodaktylię syn Jimmy Darling (Evan Peters), siłacz Dell Toledo (Michael Chiklis) oraz jego posiadająca troje piersi żona, Desiree Dupree (Angela Bassett). Dwoje naukowców, Stanley (Denis O’Hare) i Maggie Esmeralda (Emma Roberts), chce uprowadzić któregoś z członków grupy i umieścić w muzeum jako eksponat. W międzyczasie niezrównoważony psychicznie Dandy Mott (Finn Wittrock) pragnie zostać właścicielem trupy, w czym wspiera go nadopiekuńcza matka, Gloria (Frances Conroy). W odcinkach przewijają się także wątki: prześladowań wobec bohaterów, ich wewnętrznych konfliktów, zbrodni klauna Twisty'ego (John Carroll Lynch) w obrębie Jupiter oraz marzeń Elsy o wielkiej karierze wokalnej.

Seria 5: Hotel (2015–2016)[edytuj]

Główna akcja odbywa się w 2015 roku w Los Angeles. Wszystkie wątki skupiają się wokół hotelu Cortez, który jest nawiedzony i w którym straszą duchy osób niegdyś w nim zabitych. Przed wielu laty założył go James Patrick March (Evan Peters), który torturował gości. Aktualnie właścicielką hotelu jest wampirzyca, hrabina Elizabeth Johnson (Lady Gaga). W skład personelu wchodzą recepcjonistka Iris (Kathy Bates) i transgenderyczny barman Liz Taylor (Denis O’Hare). W hotelu zamieszkuje detektyw John Lowe (Wes Bentley), prowadzący sprawę mordercy, dla którego źródło inspiracji stanowi Dekalog. Równocześnie rozwija się wątek rozwodu Johna z Alex (Chloë Sevigny), ich zaginionego syna, Holdena (Lennon Henry), a także relacji z uwodzącą go narkomanką Sally McKenną (Sarah Paulson). W międzyczasie Elizabeth ma romanse z różnymi bohaterami – synem Iris, Donovanem (Matt Bomer), modelem Tristanem Duffym (Finn Wittrock) i Willem Drake'em (Cheyenne Jackson), który zakupił hotel. W odcinkach pojawiają się także wspomnienia jej romansów z przeszłości – z Marchem, gwiazdą filmową Rudolfem Valentino (Finn Wittrock) i aktorką Ramoną Royale (Angela Bassett), która współcześnie chce zabić hrabinę.

Seria 6: Roanoke (2016)[edytuj]

Seria szósta jest podzielona na dwie pięcioodcinkowe części. Akcja skupia się na terenach Roanoke, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Według wydarzeń przedstawionych w serii żona jej gubernatora, Tomasyn „Jatka” White, zabiła resztę osadników i od wieków prześladuje tereny Roanoke, nie chcąc pozwolić, by ktokolwiek zasiedlił te ziemie. Jedną z jej ofiar był Edward Philippe Mott, który w XVIII wieku zbudował tam dom. Pierwsza połowa szóstej serii jest realizowana w formie programu dokumentalnego My Roanoke Nightmare, w którym Matt Miller (André Holland), jego żona Shelby (Lily Rabe) i siostra Lee Harris (Adina Porter) wspominają swój pobyt we wspomnianym domu. W programie odtworzono wydarzenia, a bohaterów zagrali: Dominic Banks (Cuba Gooding Jr.) jako Matt, Audrey Tindall (Sarah Paulson) jako Shelby, Monet Tumusiime (Angela Bassett) jako Lee, Mary Winstead (Kathy Bates) jako Tomasyn White i Rory Monahan (Evan Peters) jako Edward Philippe Mott. Millerowie i Lee byli świadkami paranormalnych zdarzeń, a duchy mieszkańców Roanoke (z „Jatką” na czele) próbowali ich zabić. Bohaterem udało się jednak uciec w noc tak zwanej krwawej pełni księżyca. W drugiej połowie szóstej serii producent My Roanoke Nightmare, Sidney Aaron James (Cheyenne Jackson), realizuje w Roanoke kolejny program. Matt, Shelby, Lee, Dominic, Audrey, Monet i Rory powracają do domu, gdzie spędzają czas podczas krwawej pełni. Ich pobyt jest nagrywany na potrzeby reality show Return to Roanoke: Three Days in Hell. Cała siódemka musi się zmierzyć z horrorem nawiedzonego domu, którego duchy ponownie prześladują rezydentów.

Obsada i bohaterowie[edytuj]

     – rola główna
     – rola drugoplanowa
     – występ gościnny
     – brak występu
kursywa – inna postać, odtwarzana przez postać właściwą
Aktor Postać
Murder House
(2011)
Asylum
(2012–2013)
Sabat
(2013–2014)
Freak Show
(2014–2015)
Hotel
(2015–2016)
Roanoke
(2016)
Connie Britton Vivien Harmon
Dylan McDermott Ben Harmon Johnny Morgan
Evan Peters Tate Langdon Kit Walker Kyle Spencer Jimmy Darling James Patrick March Rory Monahan
Edward Phillipe Mott
Taissa Farmiga Violet Harmon Zoe Benson
Denis O’Hare Larry Harvey Spalding Stanley Liz Taylor Elias Cunningham
Jessica Lange Constance Langdon Jude Martin Fiona Goode Elsa Mars
Sarah Paulson Billie Dean Howard Lana Winters Cordelia Foxx Bette Tattler Sally McKenna Audrey Tindall
Dot Tattler Billie Dean Howard Shelby Miller
Lily Rabe Nora Montgomery Mary Eunice McKee Misty Day Mary Eunice McKee Aileen Wuornos Shelby Miller
Zachary Quinto Chad Warwick Oliver Thredson
Frances Conroy Moira O'Hara Shachath Myrtle Snow Gloria Mott Mama Polk
Jamie Brewer Adelaide Langdon Nan Marjorie
Alexandra Breckenridge Moira O'Hara (młoda) Kaylee
Ben Woolf Thaddeus Montgomery Meep
Christine Estabrook Marcy Marcy
Matt Ross Charles Montgomery Charles Montgomery
Anthony Ruivivar Miguel Ramos Richard Ramirez
Adina Porter Sally Freeman Lee Harris
Charles S. Dutton Detektyw Granger
Eric Stonestreet Derek
Joseph Fiennes Timothy Howard
Lizzie Brocheré Grace Bertrand
James Cromwell Hans Grüper /
Arthur Arden
Chloë Sevigny Shelley Alex Lowe
Naomi Grossman Pepper Pepper
Adam Levine Leo Morrison
Robin Bartlett Miranda Crump Cecily Pembroke
Ian McShane Leigh Emerson
Emma Roberts Madison Montgomery Maggie Esmeralda
Kathy Bates Delphine LaLaurie Ethel Darling Iris Agnes Mary Winstead
Tomasyn White
Angela Bassett Marie Laveau Desiree Dupree Ramona Royale Monet Tumusiime
Lee Harris
Gabourey Sidibe Queenie Regina Ross Queenie
Danny Huston Kat Massimo Dolcefino
Leslie Jordan Quentin Fleming Cricket Marlowe
Grace Gummer Millie Penny
Mare Winningham Alicia Spencer Rita Gayheart Hazel Evers
Patti LuPone Joan Ramsey
Stevie Nicks ona sama
Michael Chiklis Dell Toledo
Finn Wittrock Dandy Mott Tristan Duffy
Rudolf Valentino
John Carroll Lynch Twisty John Wayne Gacy
Wes Bentley Edward Mordake John Lowe Ambrose White
Celia Weston Lillian Hemmings
Matt Bomer Andy Donovan
Neil Patrick Harris Chester Creb
John Cromwell Hans Grüper
Cheyenne Jackson Will Drake Sidney Aaron James
Lady Gaga Elizabeth Johnson Scathach
Naomi Campbell Claudia Bankson
Cuba Gooding Jr. Dominic Banks
Matt Miller
André Holland Matt Miller

Lista odcinków[edytuj]

Seria Tytuł polski Tytuł oryginalny Odcinki Pierwsza emisja
(FX, Stany Zjednoczone)
Pierwsza emisja
(Fox, Polska)
Pierwszy odcinek Ostatni odcinek Pierwszy odcinek Ostatni odcinek
1 Murder House Murder House 12 5 października 2011 21 grudnia 2011 12 listopada 2011 28 stycznia 2012
2 Asylum Asylum 13 17 października 2012 23 stycznia 2013 26 października 2012 25 stycznia 2013
3 Sabat Coven 13 9 października 2013 29 stycznia 2014 20 października 2013 9 lutego 2014
4 Freak Show Freak Show 13 8 października 2014 21 stycznia 2015 9 października 2014 22 stycznia 2015
5 Hotel Hotel 12 7 października 2015 13 stycznia 2016 8 października 2015 14 stycznia 2016
6 Roanoke Roanoke 10[1] 14 września 2016 16 listopada 2016[2] 15 września 2016 17 listopada 2016

Nawiązania między seriami[edytuj]

Choć każda seria tworzy odrębną całość, wielokrotnie pojawiły się nawiązania do wydarzeń lub postaci z poprzednich serii.

W czwartej serii (Freak Show):

 • jedną członkiń trupy jest Pepper (Naomi Grossman), jedna z bohaterek Asylum; w odcinku „Sieroty” zostaje pokazane, jak została umieszczona w Briarcliff
 • w odcinku „Sieroty” pojawia się także inna bohaterka z Asylum, Mary Eunice McKee (Lily Rabe), pracownica Briarcliff
 • w odcinku „Burze oklasków” pojawia się bohater z Asylum, doktor Arthur Arden. Stanowi część retrospekcji z Republiki Weimarskiej z lat 30. XX wiek, gdy nazywał się Hans Grüper i odciął Elsie Mars nogi. W Asylum, gdzie był głównym bohaterem, grał go James Cromwell, zaś we Freak Show w młodego Ardena wcielił się jego syn, John Cromwell

W piątej serii (Hotel):

 • drugoplanową postacią jest Marcy (Christine Estabrook), pośredniczka w obrocie nieruchomościami, która pojawiała się także w Murder House
 • w odcinku „Pokój nr 33” Elizabeth udaje się do domu z Murder House, gdzie bohater tej serii, Charles Montgomery (Matt Ross), wykonuje na niej aborcję
 • w odcinku „Królewska bitwa” pojawia się Queenie (Gabourey Sidibe), bohaterka Sabatu
 • w odcinku „Zostań naszym gościem” pojawia się Billie Dean Howard (Sarah Paulson), bohaterka Murder House; tym samym Paulson, wcielająca się w Hotelu w Sally McKennę, gra dwie różne postacie w tym samym odcinku

W szóstej serii (Roanoke):

 • akcja toczy się wokół kolonii Roanoke, o której opowiadała Billie Dean Howard w Murder House
 • Edward Philippe Mott jest przodkiem Glorii i Dandy'ego Mottów z Freak Show
 • Scathach jest pierwszą „Najwyższą” sabatu czarownic z Sabatu
 • bohaterowie używają zaklęcia Croatoan, używanego także przez Violet w Murder House
 • pojawia się Piggy Man, jeden z duchów przedstawionych w Murder House

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

 1. Joanna Robinson: Ryan Murphy Reveals the Real Reason Behind American Horror Story’s Radical Re-invention (ang.). W: Vanity Fair [on-line]. 2016-09-14. [dostęp 2016-09-14].
 2. Shows A-Z - american horror story on fx (ang.). W: The Futon Critic [on-line]. [dostęp 2015-09-05].