American Horror Story

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
American Horror Story
American Horror Story
Gatunek serialu dramatyczny
horror
thriller
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Ryan Murphy,
Brad Falchuk
Główne role Jessica Lange
Evan Peters
Taissa Farmiga
Zachary Quinto
Sarah Paulson
Dylan McDermott
Connie Britton
Frances Conroy
Lily Rabe
Muzyka tytułowa Cesar Davila-Irizarry
Charlie Clouser
Liczba odcinków 63
Liczba serii 5
Lista odcinków
Produkcja
Czas trwania odcinka 36-68 min
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone FX
Polska Fox Polska
Lata emisji 2011–obecnie
Data premiery Ziemia 5 października 2011
Polska 12 listopada 2011
Status trwający
Oficjalna strona serialu

American Horror Storyamerykański serial z gatunków dramat i horror nadawany przez stację FX od 5 października 2011 roku. W Polsce nadawany na kanale Fox Polska od 12 listopada 2011 roku.

Serial został dobrze odebrany przez krytyków telewizyjnych, chwalących jego przerażającą naturę, nieprzewidywalność i oryginalność. American Horror Story otrzymało szereg nominacji, w tym do Złotych Globów za „najlepszy serial telewizyjny”.

Każda seria AHS, posiadająca własny podtytuł, stanowi zamkniętą i kompletną opowieść. Seria pierwsza, w późniejszym czasie opatrzona podtytułem Murder House, opowiada o nawiedzonym domu, druga Asylum o pacjentach i personelu szpitala psychiatrycznego, trzecia Sabat[1] o czarownicach, czwarta Freak Show[2] o trupie cyrkowej, piąta Hotel o nawiedzonym hotelu Cortez, a szósta Roanoke w formie kryminalnego programu dokumentalnego "My Roanoke Nightmare" opowiada o zaginionej kolonii na wyspie Roanoke.

Fabuła[edytuj]

Seria 1: Murder House (2011)[edytuj]

Fabuła toczy się w 2011 roku i skupia się wokół rodziny Harmonów: psychiatry Bena (Dylan McDermott), jego żony Vivien (Connie Britton) oraz ich nastoletniej córki Violet (Taissa Farmiga). Rodzina przeprowadza się z Bostonu do Los Angeles, aby ułożyć sobie życie na nowo po poronieniu Vivien i zdradzie Bena. Harmonowie przeprowadzają się do starej, odrestaurowanej posiadłości. Wkrótce poznają swoich sąsiadów, a także byłych właścicieli rezydencji – Langdonów: Constance (Jessica Lange), jej dzieci: Tate’a (Evan Peters) oraz Adelaidę „Addie” (Jamie Brewer) oraz Larry’ego Harveya (Denis O’Hare). Ben i Vivien starają się odnowić swój związek, podczas gdy Violet walczy z depresją i zaprzyjaźnia się z Tate'em. Langdonsowie zaczynają wpływać na życie Harmonów, którzy z czasem odkrywają, że ich posiadłość jest nawiedzona przez duchy wszystkich osób, które kiedykolwiek w niej zmarły bądź zostały zamordowane.

Seria 2: Asylum (2012-2013)[edytuj]

Historia ma miejsce w roku 1964 i skupia się wokół szpitala psychiatrycznego Briarcliff w Massachusetts. Seria przedstawia wydarzenia dotyczące pacjentów, lekarzy oraz sióstr zakonnych, które prowadzą placówkę. Zakład prowadzą surowa siostra Jude (Jessica Lange), jej protegowana, siostra Mary Eunice (Lily Rabe) oraz jego założyciel - prałat Timothy Howard (Joseph Fiennes). Lekarze leczący pacjentów to psychiatra dr Oliver Thredson (Zachary Quinto) oraz sadystyczny naukowiec, dr Arthur Arden (James Cromwell). Pacjentami są: siłą uwięziona lesbijka i dziennikarka, Lana Winters (Sarah Paulson), niesłusznie oskarżony o serię morderstw Kit Walker (Evan Peters) oraz rzekoma morderczyni Grace Bertrand (Lizzie Brocheré). Osoby przebywające w Briarcliff są poddawane działalności nadprzyrodzonych mocy, wpływom demona oraz porwaniom, za które odpowiedzialne są siły pozaziemskie.

Seria 3: Sabat (2013-2014)[edytuj]

Fabuła ma miejsce w roku 2013 i opowiada o potomkiniach czarownic, które przeżyły procesy w Salem. Wiedźmom grozi zagłada. Młode czarownice, które dopiero odkrywają swoje moce, zostają wysłane do Nowego Orleanu, gdzie znajduje się bezpieczna dla nich szkoła. Wkrótce, do zakonu powraca długo nieobecna wielebna oraz niezwykle potężna czarownica, Fiona Goode (Jessica Lange). Chce ona zapewnić zakonowi bezpieczeństwo, ale również zamierza wypełnić własne, ukryte cele. W szkole uczy córka Fiony, Cordelia (Sarah Paulson). Wśród nowo przybyłych, młodych czarownic, znajdują się m.in. Zoe Benson (Taissa Farmiga) oraz Madison Montgomery (Emma Roberts). Wydarzenia skupiają się również wokół odwiecznej wojny pomiędzy czarownicami z Salem oraz czarnoskórą królową Voodoo, Marie Laveau (Angela Bassett). Przeplata się również wątek rasistki i seryjnej morderczyni, Marie Delphine LaLaurie (Kathy Bates). Pojawiają się także retrospekcje sięgające lat 70 XX wieku oraz lat 30 XIX wieku.

Seria 4: Freak Show (2014-2015)[edytuj]

Historia ma miejsce w roku 1952 w dosyć spokojnym miasteczku Jupiter i opowiada o grupie cyrkowej, która składa się z osób urodzonych z różnymi deformacjami cielesnymi i mających status wyrzutków społeczeństwa i ludzkich dziwolągów. Upiornej trupie przewodzi Elsa Mars (Jessica Lange). Cyrk nie cieszy się już popularnością, ale Elsa wciąż marzy o znalezieniu miejsca dla swoich pracowników, jak i o wielkiej sławie dla siebie samej. Dostrzega szansę na spełnienie swoich marzeń, kiedy do szpitala trafiają siostry syjamskie, Bette i Dot Tattler (Sarah Paulson). Elsa ma nadzieję, że siostry uratują jej upadający cyrk i zyska dzięki temu sławę. Wśród osób z trupy znajdują się m.in. urodzony z syndaktylią, marzący o normalnym życiu, Jimmy Darling (Evan Peters), jego matka, kobieta z brodą i asystentka Elsy, Ethel Darling (Kathy Bates), związany z burzliwą przeszłością Ethel, strongman Dell Toledo (Michael Chiklis) oraz jego żona, posiadająca troje piersi, Desiree Dupree (Angela Bassett). Członkowie upiornej trupy walczą z prześladowaniami z powodu swojego wyglądu.

Seria 5: Hotel (2015-2016)[edytuj]

Akcja toczy się w roku 2015 w Los Angeles, wokół nawiedzonego hotelu Cortez, zbudowanego przed wielu laty przez Jamesa Patricka Marcha (Evan Peters), który torturował w nim swoich gości. Właścicielką budynku jest obecnie 111-letnia wampirzyca, hrabina Elizabeth Johnson (Lady Gaga). W hotelu Cortez przeplatają się losy innych wampirów, duchów i zwykłych śmiertelników, m.in. recepcjonistki Iris (Kathy Bates), jej syna i kochanka Elizabeth, Donovana (Matt Bomer), prostytutki Sally (Sarah Paulson), transgenderycznego barmana, Liz Taylor (Denis O’Hare), aktorki i byłej kochanki Elizabeth, Ramony Royale (Angela Bassett), modela Tristana Duffy’ego (Finn Wittrock), projektanta Willa Drake’a (Cheyenne Jackson), a także detektywa Johna Lowe’a (Wes Bentley) i jego żony, Alex (Chloe Sevigny). John zamieszkuje w hotelu, aby znaleźć mordercę, zabijającego osoby łamiące 10 przykazań. Retrospekcje sięgają lat 20 XX wieku, a całość kończy epilog z 2022 roku.

Obsada[edytuj]

Legenda:
Główna rola Drugoplanowa rola Brak występu
Aktor Sezon/Postać
Murder House Asylum Sabat Freak Show Hotel Roanoke
Evan Peters Tate Langdon Kit Walker Kyle Spencer Jimmy Darling James Patrick March
Sarah Paulson Billie Dean Howard Lana Winters Cordelia Foxx Bette i Dot Tattler Sally McKenna Shelby Miller (rekonstruktor)
Billie Dean Howard
Jessica Lange Constance Langdon Jude Martin Fiona Goode Elsa Mars
Denis O’Hare Larry Harvey Spalding Stanley Liz Taylor
Lily Rabe Nora Montgomery Mary Eunice McKee Misty Day Mary Eunice McKee Aileen Wuornos Shelby Miller
Frances Conroy Moira O’Hara Shachath Myrtle Snow Gloria Mott
Kathy Bates Marie LaLaurie Ethel Darling Iris
Angela Bassett Marie Laveau Desiree Dupree Ramona Royale Lee (rekonstruktor)
Emma Roberts Madison Montgomery Maggie Esmeralda
Taissa Farmiga Violet Harmon Zoe Benson
Dylan McDermott Ben Harmon Johnny Morgan
Zachary Quinto Chad Warwick Oliver Thredson
Connie Britton Vivien Harmon
Joseph Fiennes Timothy Howard
Lizzie Brocheré Grace Bertrand
James Cromwell Arthur Arden
Michael Chiklis Dell Toledo
Finn Wittrock Dandy Mott Tristan Duffy
Rudolph Valentino
Chloë Sevigny Shelley Alex Lowe
Wes Bentley Edward Mordrake John Lowe
Matt Bomer Andy Donovan
Lady Gaga Elizabeth Johnson
Cheyenne Jackson Will Drake
Jamie Brewer Adelaide Langdon Nan Marjorie
Alexandra Breckenridge Moira O’Hara Kaylee
Ben Woolf Thaddeus Montgomery Meep
Christine Estabrook Marcy Marcy
Anthony Ruivivar Miguel Ramos Richard Ramirez
Matt Ross Dr Charles Montgomery Dr Charles Montgomery
Robin Bartlett Dr Miranda Crump Cecily Pembroke
Naomi Grossman Pepper Pepper
John Cromwell Arthur Arden Arthur Arden
Mare Winningham Alicia Spencer Rita Gayheart Hazel Evers
Gabourey Sidibe Queenie Regina Ross Queenie
Danny Huston The Axeman Massimo Dolcefino
Grace Gummer Millie Penny
John Carroll Lynch Klaun Twisty John Wayne Gacy
Cuba Gooding Jr. Matt Miller (rekonstruktor)
Andre Holland Matt Miller

Lista odcinków[edytuj]

Sezon Odcinki Oryginalna emisja Stany Zjednoczone Oryginalna emisja Polska (FOX)
Premiera serii Finał serii Premiera serii Finał serii
1 12 5 października 2011 21 grudnia 2011 12 listopada 2011 28 stycznia 2012
2 13 17 października 2012 23 stycznia 2013 26 października 2012[3] 25 stycznia 2013
3 13 9 października 2013 29 stycznia 2014 20 października 2013 9 lutego 2014
4 13 8 października 2014 21 stycznia 2015 9 października 2014 22 stycznia 2015
5 12 7 października 2015[4] 13 stycznia 2016 8 października 2015[5] 14 stycznia 2016
6 10[6] 14 września 2016[7] 2016 15 września 2016[8] 2016

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy