American Horror Story

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
American Horror Story
American Horror Story
Gatunek Dramat
Horror
Dreszczowiec
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Ryan Murphy
Brad Falchuk
Główne role Evan Peters
Sarah Paulson
Jessica Lange
Denis O’Hare
Lily Rabe
Kathy Bates
Angela Bassett
Frances Conroy
Taissa Farmiga
Emma Roberts
(zobacz więcej)
Muzyka tytułowa „American Horror Story Theme”
Cesar Davila-Irizarry
Charlie Clouser
Liczba odcinków 73
Liczba serii 6
Lista odcinków
Produkcja
Produkcja 20th Century Fox Television
Ryan Murphy Productions
Brad Falchuk Teley-Vision
Muzyka James S. Levine
Mac Quayle
Czas trwania odcinka 39–73 minut
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji  Stany Zjednoczone
Data premiery 5 października 2011
Stacja telewizyjna FX
Lata emisji od 2011
Strona internetowa

American Horror Storyamerykański serial telewizyjny z elementami dramatu, horroru i dreszczowca. Realizowany w formie antologii, co oznacza, że każdy z sześciu powstałych dotychczas sezonów stanowi samodzielny miniserial z oddzielną historią, niepowiązaną (lub powiązaną bardzo nieznacznie) z pozostałymi. Wspólnym elementem jest obsada – większość z niej pojawiła się w kilku sezonach, przeważnie w różnych rolach.

Serial został stworzony przez Ryana Murphy'ego i Brada Falchuka. W Stanach Zjednoczonych jest emitowany przez stację telewizyjną FX, a w Polsce przez Fox. Premiera serialu odbyła się 5 października 2011 roku (w Polsce 12 listopada tego samego roku) i od tej pory każdy sezon jest emitowany w kolejnym jesiennym sezonie. W 2017 roku odbędzie się premiera siódmego, który został przez stację zamówiony. Serial jest produkowany przez 20th Century Fox Television. Główną obsadę, która pojawiła się w co najmniej czterech sezonach, stanowią: Evan Peters, Sarah Paulson, Jessica Lange, Denis O’Hare, Lily Rabe, Frances Conroy, Kathy Bates i Angela Bassett.

Pierwszy sezon, opatrzona podtytułem Murder House, przedstawia losy rodziny Harmonów, zamieszkującej nawiedzony przez duchy dom. Drugi sezon, Asylum, skupia się na pracownikach i pacjentach prowadzonego przez zakonnice szpitalu psychiatrycznego. Trzeci sezon, Sabat, opowiada historię współczesnych potomkiń sabatu wiedźm. Czwarty sezon, Freak Show, przedstawia złożoną z dziwadeł trupę cyrkową. Akcja piątego sezonu, Hotel, odbywa się w nawiedzonym hotelu Cortez. Szósty sezon, Roanoke, przedstawia losy bohaterów prześladowanych przez duchy mieszkańców zaginionej kolonii Roanoke. Na rok 2017 zaplanowano premierę sezonu siódmego, Kultu.

Serial zebrał pozytywne recenzje i zdobył prawie 60 nagród. Szczególnie doceniona przez krytykę została Jessica Lange, która za swoje role zgarnęła dwie nagrody Emmy, Złoty Glob i Nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych. Ponadto serial był czterokrotnie nominowany do Emmy w kategorii najlepszego miniserialu i trzykrotnie do Złotego Globu dla najlepszego serialu bądź miniserialu. Co więcej, każdy odcinek zgromadził przed telewizorami podczas premiery wielomilionową publiczność (średnio od 2 do 6 milionów widzów).

Fabuła[edytuj]

Sezon 1: Murder House (2011)[edytuj]

Główna akcja odbywa się w 2011 roku. Pierwszoplanowymi bohaterami jest rodzina Harmonów: psychiatra Ben (Dylan McDermott), jego żona Vivien (Connie Britton) i nastoletnia córka Violet (Taissa Farmiga). Po tym, jak Vivien poroniła, a Ben zdradził ją ze swoją pacjentką, Hayden (Kate Mara), Harmonowie przeprowadzają się z Bostonu do Los Angeles, gdzie kupują starą, odrestaurowaną posiadłość. Jako pomoc domowa pracuje w niej Moira O'Hara (Frances Conroy). Wkrótce Harmonogiwe poznają dawnych właścicieli domu – Larry'ego Harveya (Denis O’Hare), którego połowa twarzy jest poparzona, oraz sąsiadkę, Constance Langdon (Jessica Lange), i jej córkę z zespołem Downa, Adelaide (Jamie Brewer). Violet zmaga się z depresją i rozpoczyna związek z pacjentem ojca, Tatem (Evan Peters), Larry prześladuje Bena, a Vivien zachodzi w ciążę. Harmonowie odkrywają, że ich posiadłość jest nawiedzona przez duchy wszystkich osób, które niegdyś w nim zmarły. Stopniowo okazuje się, że w kwestię nawiedzenia domu zamieszani są Langdonowie. W odcinkach są również ukazane losy poprzednich właścicieli domu, na które wpływały zamieszkujące go duchy.

Sezon 2: Asylum (2012–2013)[edytuj]

 Główny artykuł: American Horror Story: Asylum.

Główna akcja odbywa się w 1964 roku w szpitalu psychiatrycznym Briarcliff w Massachusetts. Jej właścicielem jest prałat Timothy Howard (Joseph Fiennes), zaś prowadzeniem placówki zajmuje się zakonnica Jude Martin (Jessica Lange). W skład personelu wchodzą między innymi lekarz Arthur Arden (James Cromwell), zakonnica Mary Eunice McKee (Lily Rabe) i psychiatra Oliver Thredson (Zachary Quinto). Akcja rozpoczyna się w momencie, gdy do Briarcliff trafia niesłusznie oskarżony o serię morderstw Kit Walker (Evan Peters). W międzyczasie dziennikarka Lana Winters (Sarah Paulson) przeprowadza wywiad z siostrą Jude, która siłą zamyka ją w szpitalu z powodu homoseksualizmu. Wśród pacjentów znajdują się także rzekoma morderczyni Grace Bertrand (Lizzie Brocheré) i nimfomanka Shelley (Chloë Sevigny). Kit, Lana, Grace i Shelley, jako zdrowi psychicznie, szukają sposobów na ucieczkę z Briarcliff. Pacjenci zmagają się z torturami siostry Jude i nieludzkimi eksperymentami w wykonaniu byłego nazisty, doktora Ardena. Oprócz tego, personel i pacjenci Briarcliff poddawani są działalności nadprzyrodzonych mocy, wpływowi diabła i porwaniom przez siły pozaziemskie.

Sezon 3: Sabat (2013–2014)[edytuj]

 Główny artykuł: American Horror Story: Sabat.

Akcja odbywa się w 2013 roku w Nowym Orleanie. Głównymi bohaterkami są członkinie sabatu czarownic, którego Najwyższą (czyli posiadaczką pełni sił magicznych) jest Fiona Goode (Jessica Lange). Jej córka, Cordelia Foxx (Sarah Paulson), prowadzi szkołę dla młodych czarownic, której uczennicami są: Zoe Benson (Taissa Farmiga), Madison Montgomery (Emma Roberts), Queenie (Gabourey Sidibe) i Nan (Jamie Brewer). Do szkoły wprowadzają się także czarownice Misty Day (Lily Rabe) i Myrtle Snow (Frances Conroy). Uczennice rywalizują o przejęcie po Fionie tytułu Najwyższej, ta jednak nie chce go oddać i tracić sił, w związku z czym spiskuje przeciwko pozostałym czarownicom. Ponadto uczennice konkurują ze sobą na polu miłosnym – Zoe i Madison walczą o względy Kyle’a Spencera (Evan Peters). W Nowym Orleanie żyją także dwie nieśmiertelne kobiety, rywalizujące ze sobą od XIX wieku: dawna arystokratka, a współcześnie służąca czarownic madame Delphine LaLaurie (Kathy Bates) oraz królowa voodoo Marie Laveau (Angela Bassett). Sabat prowadzi wojnę z Laveau, z czasem zawiera z nią jednak sojusz w obliczu wspólnego wroga, jakim są łowcy czarownic. Sezon obejmuje także wątki służącego czarownic, Spaldinga (Denis O’Hare) oraz związku Fiony z Katem z Nowego Orleanu (Danny Huston).

Sezon 4: Freak Show (2014–2015)[edytuj]

Akcja odbywa się w 1952 roku w miasteczku Jupiter na Florydzie. Fabuła skupia się na jednym z ostatnich freak shows, czyli trup cyrkowych, składających się z osób z deformacjami ciała, traktowanych przez społeczeństwo jako dziwolągi. Grupie przewodzi niespełniona piosenkarka Elsa Mars (Jessica Lange), która nie jest w stanie pogodzić się z podupadającą popularnością trupy. Wśród członków freak show znajdują się: bliźniaczki syjamskie Bette i Dot Tattler (Sarah Paulson), kobieta z brodą – Ethel Darling (Kathy Bates), jej cierpiący na ektrodaktylię syn Jimmy Darling (Evan Peters), siłacz Dell Toledo (Michael Chiklis) oraz jego posiadająca troje piersi żona, Desiree Dupree (Angela Bassett). Dwoje naukowców, Stanley (Denis O’Hare) i Maggie Esmeralda (Emma Roberts), chce uprowadzić któregoś z członków grupy i umieścić w muzeum jako eksponat. W międzyczasie niezrównoważony psychicznie Dandy Mott (Finn Wittrock) pragnie zostać właścicielem trupy, w czym wspiera go nadopiekuńcza matka, Gloria (Frances Conroy). W odcinkach przewijają się także wątki: prześladowań wobec bohaterów, ich wewnętrznych konfliktów, zbrodni klauna Twisty'ego (John Carroll Lynch) w obrębie Jupiter oraz marzeń Elsy o wielkiej karierze wokalnej.

Sezon 5: Hotel (2015–2016)[edytuj]

Główna akcja odbywa się w 2015 roku w Los Angeles. Wszystkie wątki skupiają się wokół hotelu Cortez, który jest nawiedzony i w którym straszą duchy osób niegdyś w nim zabitych. Przed wielu laty założył go James Patrick March (Evan Peters), który torturował gości. Aktualnie właścicielką hotelu jest wampirzyca, hrabina Elizabeth Johnson (Lady Gaga). W skład personelu wchodzą recepcjonistka Iris (Kathy Bates) i transgenderyczny barman Liz Taylor (Denis O’Hare). W hotelu zamieszkuje detektyw John Lowe (Wes Bentley), prowadzący sprawę mordercy, dla którego źródło inspiracji stanowi Dekalog. Równocześnie rozwija się wątek rozwodu Johna z Alex (Chloë Sevigny), ich zaginionego syna, Holdena (Lennon Henry), a także relacji z uwodzącą go narkomanką Sally McKenną (Sarah Paulson). W międzyczasie Elizabeth ma romanse z różnymi bohaterami – synem Iris, Donovanem (Matt Bomer), modelem Tristanem Duffym (Finn Wittrock) i Willem Drake'em (Cheyenne Jackson), który zakupił hotel. W odcinkach pojawiają się także wspomnienia jej romansów z przeszłości – z Marchem, gwiazdą filmową Rudolfem Valentino (Finn Wittrock) i aktorką Ramoną Royale (Angela Bassett), która współcześnie chce zabić hrabinę.

Sezon 6: Roanoke (2016)[edytuj]

 Osobny artykuł: American Horror Story: Roanoke.

Pierwsza część sezonu realizowana jest w formie programu dokumentalnego Koszmar z Roanoke, w którym Matt Miller (André Holland), jego żona Shelby (Lily Rabe) i siostra Lee Harris (Adina Porter) opowiadają swoją historię z czasów, gdy mieszkali w domu w Karolinie Północnej. Ich przeżycia są w dokumencie odtwarzane dzięki grze aktorów, a zdjęcia odbyły się w tym samym miejscu. Dom, położony w okolicy XVI-wiecznej kolonii Roanoke, jest nawiedzony. Bohaterowie są prześladowani przez duchy mieszkańców Roanoke, na czele których stoi Tomasyn White (znana jako Jatka) wraz z synem Ambrosem (Wes Bentley). Muszą się także zmierzyć z okoliczną rodziną kanibali, Polkami, oraz uwodzącą Matta leśną wiedźmą Scathach (Lady Gaga). Ostatecznie udaje im się przeżyć i uciec z Karoliny Północnej.

W drugiej części sezonu producent programu, Sidney Aaron James (Cheyenne Jackson), realizuje jego kontynuację, Powrót do Roanoke: Trzy dni w piekle. Jest to reality show, w którym do domu powracają Millerowie, Lee oraz aktorzy z dokumentu: Dominic Banks (Cuba Gooding Jr.), Audrey Tindall (Sarah Paulson), Monet Tumusiime (Angela Bassett) i Rory Monahan (Evan Peters). Podczas trzydniowego pobytu przychodzi im się zmierzyć z nawiedzonym domem, duchami Roanoke, Scathach i Polkami. Ponadto są prześladowani przez Agnes Mary Winstead (Kathy Bates), odtwórczynię roli Jatki w poprzednim programie, która – chora na schizofrenię – utożsamia się ze swoją bohaterką i pragnie zamordować uczestników oraz ekipę telewizyjną.

Sezon 7: Kult (2017)[edytuj]

 Główny artykuł: American Horror Story: Kult.

Akcja odbywa się w 2016 roku w Michigan. Wybór Donalda Trumpa na Prezydenta Stanów Zjednoczonych wpływa na pojawienie się u Ally Mayfair-Richards (Sarah Paulson) lęków psychicznych. Kai Anderson (Evan Peters), zachwycony wynikiem wyborów, postanawia kandydować do rady miasta. W swojej kampanii wyborczej głosi radykalne hasła, a w celu zdobycia poparcia społecznego tworzy kult, na czele którego staje. Dołącza do niego między innymi żona Ally, Ivy (Alison Pill), zachęcona przez opiekunkę ich syna, a zarazem siostrę Kaiego, Winter (Billie Lourd). Członkowie kultu, przebrani za klauny, dokonują w mieście morderstw, mających na celu zastraszenie społeczeństwa i osiągnięcie wzrostu poparcia dla Kaiego. Równocześnie Anderson i jego poplecznicy prześladują cierpiącą na lęk przed klaunami Ally, która odbywa terapię z psychiatrą Rudym Vincentem (Cheyenne Jackson), bratem Kaiego.

Przyszłe sezony[edytuj]

12 stycznia 2017 roku serial dostał zamówienie na kolejne dwa sezony (ósmy i dziewiąty)[1]. Murphy ogłosił, że zostanie zrealizowany sezon w formie crossovera między Murder House a Sabatem[2].

Geneza i produkcja[edytuj]

Pomysł[edytuj]

American Horror Story został stworzony przez Ryana Murphy'ego i Brada Falchuka, którzy wcześniej pracowali wspólnie nad serialem Glee, emitowanym przez Fox. Pomysł na American Horror Story powstał jeszcze przed rozpoczęciem produkcji Glee. Murphy pragnął odejść od konwencji, w jakiej dotychczas tworzył.

Wcześniej pracowaliśmy [z Bradem] nad Glee. Osobiście lubię tworzyć na zmianę rzeczy, które są swoimi przeciwieństwami. Zatem skoro robiliśmy serial wypucowany, słodki, optymistyczny, to zapragnąłem stworzyć coś odzwierciedlającego zupełnie inną stronę mojej osobowości. Zawsze mnie fascynowały mroczne rzeczy. Tak naprawdę główną inspiracją było nasze zamiłowanie do horrorów, ich popkulturowe piętno, które czuliśmy w młodości. Lubię tworzyć coś, co po prostu mnie interesuje, o czym sam chciałbym oglądać serial, a w telewizji nie było zbyt wiele seriali o duchach zmutowanych dzieciach w piwnicy. Chciałem obejrzeć coś takiego!

— Ryan Murphy, [3]

Twórcy od początku planowali, że każdy sezon będzie dotyczył innej historii[4]. John Landgraf, prezes stacji FX, powiedział: „Idea serialu antologicznego – serii miniseriali ze stałą obsadą – okazała się przełomowa i szalenie popularna, wyznaczając pewien trend”[5].

Produkcja[edytuj]

W lutym 2011 roku stacja FX poinformowała o zamówieniu odcinka pilotażowego American Horror Story, stworzonego przez Murphy'ego i Falchuka. Produkcją wykonawczą zajęli się Murphy, Falchuk i Dante Di Loreto, a prace rozpoczęły się w kwietniu tego samego roku[6]. W lipcu FX ogłosiła, że zaaprobowano pilot i American Horror Story będzie serialem[7]. W październiku stacja zamówiła drugi sezon[8], w listopadzie 2012 roku – trzeci[5], w listopadzie 2013 roku – czwarty[9], w październiku 2014 roku – piąty[10], zaś w listopadzie 2015 roku – szósty[11]. W październiku 2016 roku FX zamówiła sezon siódmy[12], a już w styczniu 2017 roku sezony ósmy i dziewiąty[1]. Serial produkują wytwórnie Brad Falchuk Teley-Vision i Ryan Murphy Productions we współpracy z 20th Century Fox Television[13].

Zdjęcia[edytuj]

Zdjęcia do odcinka pilotażowego odbyły się w domu w dzielnicy Country Club Park w Los Angeles, zbudowanym w 1910 roku przez Alfreda Rosenheima, prezesa oddziału American Institute of Architects w mieście. Budynek zaprojektowano w stylu Tudorów i gotyckim[14][15]. Na potrzeby zdjęć do pozostałych odcinków Murder House zbudowano wierną replikę domu w studiu filmowym wytwórni Paramount Pictures[16][17]. W tym samym studiu miały miejsce zdjęcia do Asylym, choć za zewnętrzną część ukazanego w nim szpitala Briarcliff posłużył budynek sądu w kalifornijskim mieście Santa Ana[17]. Sceny plenerowe nakręcono w dolinie Hidden Valley w hrabstwie Ventura niedaleko Los Angeles[18]. Na potrzeby dwóch kolejnych sezonów produkcję przeniesiono do Nowego Orleanu[19][17]. Zdjęcia do Hotelu ponownie odbywały się w studiu filmowym w Los Angeles, choć za zewnętrzną część hotelu Cortez posłużył James Oviatt Building[20][21]. Roanoke kręcono w lesie w Calabasas i Malibu Hills (niedaleko Los Angeles), gdzie specjalnie na okres zdjęć zbudowano zburzony później dom[22][23].

Obsada i bohaterowie[edytuj]

Aktorzy, którzy pojawili się w więcej niż jednym sezonie:

Lista odcinków[edytuj]

Sezon Tytuł polski Tytuł oryginalny Odcinki Pierwsza emisja
(FX, Stany Zjednoczone)
Pierwsza emisja
(Fox, Polska)
Pierwszy odcinek Ostatni odcinek Pierwszy odcinek Ostatni odcinek
1 Murder House Murder House 12 5 października 2011 21 grudnia 2011 12 listopada 2011 28 stycznia 2012
2 Asylum Asylum 13 17 października 2012 23 stycznia 2013 26 października 2012 25 stycznia 2013
3 Sabat Coven 13 9 października 2013 29 stycznia 2014 20 października 2013 9 lutego 2014
4 Freak Show Freak Show 13 8 października 2014 21 stycznia 2015 9 października 2014 22 stycznia 2015
5 Hotel Hotel 12 7 października 2015 13 stycznia 2016 8 października 2015 14 stycznia 2016
6 Roanoke Roanoke 10 14 września 2016 16 listopada 2016 15 września 2016 17 listopada 2016
7 Kult Cult 11 5 września 2017 7 września 2017

Nawiązania między sezonami[edytuj]

Choć każdy sezon tworzy odrębną całość, w serialu wielokrotnie pojawiły się nawiązania do wydarzeń lub postaci z poprzednich sezonów.

W czwartym sezonie (Freak Show):

 • jedną członkiń trupy jest Pepper, jedna z bohaterek Asylum; w odcinku „Sieroty” zostaje pokazane, jak została umieszczona w Briarcliff
 • w odcinku „Sieroty” pojawia się także inna bohaterka z Asylum, Mary Eunice McKee, pracownica Briarcliff
 • w odcinku „Burze oklasków” pojawia się bohater z Asylum, doktor Arthur Arden. Stanowi część retrospekcji z Republiki Weimarskiej z lat 30. XX wieku, gdy nazywał się Hans Grüper i odciął Elsie Mars nogi

W piątym sezonie (Hotel):

 • drugoplanową postacią jest Marcy, pośredniczka w obrocie nieruchomościami, która pojawiała się także w Murder House
 • w odcinku „Pokój nr 33” Elizabeth udaje się do domu z Murder House, gdzie bohater tego sezonu, Charles Montgomery, wykonuje na niej aborcję
 • w odcinku „Królewska bitwa” pojawia się Queenie, bohaterka Sabatu
 • w odcinku „Zostań naszym gościem” pojawia się Billie Dean Howard, bohaterka Murder House

W szóstym sezonie (Roanoke):

 • w odcinku „Rozdział 10” pojawia się Lana Winters, bohaterka Asylum[24][25]
 • akcja toczy się wokół kolonii Roanoke, o której opowiadała Billie Dean Howard w Murder House
 • Edward Philippe Mott jest przodkiem Glorii i Dandy'ego Mottów z Freak Show
 • Scathach jest pierwszą „Najwyższą” sabatu czarownic z Sabatu
 • pojawia się Piggy Man, jeden z duchów przedstawionych w Murder House
 • bohaterowie używają zaklęcia Croatoan, używanego także przez Violet w Murder House

W siódmym sezonie (Kult):

 • Oz Mayfair-Richards czyta komiks, którego głównym bohaterem jest klaun Twisty – postać z Freak Show

Przypisy

 1. a b Matt Webb Mitovich: American Horror Story Now Renewed for Three More Seasons (ang.). W: TV Line [on-line]. 2017-01-12. [dostęp 2017-01-12].
 2. Joanna Robinson: Ryan Murphy Announces Massive American Horror Story Cross-Over Season (ang.). W: Vanity Fair [on-line]. 2016-10-03. [dostęp 2016-11-12].
 3. Tim Stack: 'American Horror Story': Ryan Murphy talks premiere and Rubber Man -- EXCLUSIVE (ang.). W: Entertainment Weekly [on-line]. 2011-10-05. [dostęp 2016-12-22].
 4. Jenna Mullins: American Horror Story Season Two Scoop: New House and (Mostly) New Faces (ang.). W: E! Online [on-line]. NBCUniversal, 2011-12-22. [dostęp 2015-11-12].
 5. a b Lisa de Moraes: FX picks up third season of 'American Horror Story' (ang.). W: The Washington Post [on-line]. 2012-11-15. [dostęp 2012-11-15].
 6. Daniel Fienberg: FX orders ‘American Horror Story’ from ‘Glee’ pair (ang.). HitFix, 2011-02-07. [dostęp 2017-04-15].
 7. FX Orders "American Horror Story" to Series (ang.). W: The Futon Critic [on-line]. Futon Media, 2011-07-18. [dostęp 2017-04-15].
 8. Kristina Bustos: 'American Horror Story' gets second season order by FX (ang.). W: Digital Spy [on-line]. 2011-11-31. [dostęp 2017-04-15].
 9. ‘American Horror Story’ Renewed by FX for Fourth Season (ang.). TV by the Numbers, 2013-11-06. [dostęp 2017-04-15].
 10. Tim Stack: 'American Horror Story' renewed for fifth season (ang.). W: Entertainment Weekly [on-line]. 2014-10-13. [dostęp 2017-04-15].
 11. Rick Porter: 'American Horror Story' renewed for Season 6 on FX (ang.). W: TV by the Numbers [on-line]. 2015-11-10. [dostęp 2016-10-22].
 12. Michael Ausiello: American Horror Story Renewed for (Top-Secret, Duh) Season 7 at FX (ang.). W: TV Line [on-line]. 2016-10-04. [dostęp 2016-10-04].
 13. American Horror Story – Company Credits (ang.). Internet Movie Database. [dostęp 2017-04-15].
 14. David A. Keeps: Set Pieces: The haunted house of 'American Horror Story'. W: Los Angeles Times [on-line]. 2011-10-31. [dostęp 2011-11-05].
 15. Adrian Glick Kudler: American Horror Story Gave Alfred Rosenheim House in Country Club Park an Early Halloween Costume (ang.). Curbed.com, 2011-10-04. [dostęp 2011-10-13].
 16. Jen Chaney: Connie Britton on 'American Horror Story,' 'Friday Night Lights' and what she learned from Rob Zombie (ang.). W: The Washington Post [on-line]. 2011-10-05. [dostęp 2011-10-13].
 17. a b c American Horror Story – Filming Locations (ang.). Internet Movie Database. [dostęp 2017-04-15].
 18. Kristin Dos Santos: American Horror Story Casting Scoop: Jenna Dewan to Be Lovers With Adam Levine (ang.). W: E! Online [on-line]. NBCUniversal, 2012-07-26. [dostęp 2012-07-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-28)].
 19. Ray Richmond: 'American Horror Story' At PaleyFest: Season 3 Has Witches, Kathy Bates Comes Onstage; Vampire Series Teased (ang.). Deadline.com, 2013-03-15. [dostęp 2013-03-17].
 20. Meredith Woerner: Go inside the American Horror Story: Hotel, built just for San Diego Comic-Con (ang.). W: Los Angeles Times [on-line]. 2015-07-11. [dostęp 2015-07-13].
 21. Lindsay Blake: Scene It Before: Hotel Cortez from American Horror Story: Hotel (ang.). W: Los Angeles Magazine [on-line]. 2015-10-29. [dostęp 2015-11-12].
 22. Jenna J: American Horror Story ‘Roanoke’ Filming Locations – Season 6 (ang.). W: On Set Hollywood [on-line]. 2016-08-01. [dostęp 2016-10-27].
 23. American Horror Story Scars Scenic Santa Monica Mountains LCP Viewshed (ang.). W: Las Virgenes Homeowner's Federation [on-line]. 2016-07-08. [dostęp 2016-10-27].
 24. Derba Birnbaum: ‘American Horror Story’ Crossover: ‘Asylum’s’ Lana Winters to Appear on ‘Roanoke’ (ang.). W: Variety [on-line]. 2016-10-31. [dostęp 2016-11-04].
 25. Joanna Robinson: The Final Twist of American Horror Story Is. . .The People vs. O.J. Simpson (ang.). W: Vanity Fair [on-line]. 2016-11-10. [dostęp 2016-11-10].

Linki zewnętrzne[edytuj]