American Horror Story

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
American Horror Story
American Horror Story
Gatunek serialu dramatyczny
horror
thriller
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Ryan Murphy,
Brad Falchuk
Główne role Jessica Lange
Evan Peters
Taissa Farmiga
Zachary Quinto
Sarah Paulson
Dylan McDermott
Connie Britton
Frances Conroy
Lily Rabe
Muzyka tytułowa Cesar Davila-Irizarry
Charlie Clouser
Liczba odcinków 64
Liczba serii 5
Lista odcinków
Produkcja
Czas trwania odcinka 36-51 min
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone FX
Polska Fox Polska
Lata emisji 2011–obecnie
Data premiery Ziemia 5 października 2011
Polska 12 listopada 2011
Status trwający
Od lat 18
Oficjalna strona serialu

American Horror Storyamerykański serial z gatunków dramat i horror nadawany przez stację FX od 5 października 2011 roku. W Polsce nadawany na kanale Fox Polska od 12 listopada 2011 roku.

Serial został dobrze odebrany przez krytyków telewizyjnych, chwalących jego przerażającą naturę, nieprzewidywalność i oryginalność. American Horror Story otrzymało szereg nominacji, w tym do Złotych Globów za „najlepszy serial telewizyjny”.

Każda seria American Horror Story, posiadająca własny podtytuł, stanowi zamkniętą i kompletną opowieść. Seria pierwsza, w późniejszym czasie opatrzona podtytułem Murder House, opowiada o nawiedzonym domu, druga Asylum o pacjentach i personelu szpitala psychiatrycznego, trzecia Sabat[1] o czarownicach, zaś czwarta nosi tytuł Freak Show[2] i opowiada o grupie cyrkowej, historia toczy się w roku 1952 .

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Legenda:
Główna rola Drugoplanowa rola Specjalna (ważniejsza) rola
Aktor Sezon/Postać
Murder House Asylum Sabat Freak Show Hotel
Jessica Lange Constance Langdon siostra Jude / Judy Martin Fiona Goode Elsa Mars
Evan Peters Tate Langdon Kit Walker Kyle Spencer Jimmy Darling Mr. March
Sarah Paulson Billie Dean Howard Lana Winters Cordelia Foxx Bette i Dot Tattler
siostry syjamskie [3]
Sally
Frances Conroy Moira O'Hara Anioł Śmierci Shachath Myrtle Snow Gloria Mott
Lily Rabe Nora Montgomery siostra Mary Eunice McKee Misty Day siostra Mary Eunice McKee
Dylan McDermott Dr. Ben Harmon Johnny Morgan
Zachary Quinto Chad Warwick Dr. Oliver Thredson
Wes Bentley Edward Mordrake John Lowe
Taissa Farmiga Violet Harmon Zoe Benson
Denis O'Hare Larry Harvey Spalding Stanley
Jamie Brewer Adelaide Langdon Nan Marjorie
Connie Britton Vivien Harmon
Joseph Fiennes Monsignor Timothy Howard
Lizzie Brocheré Grace Bertrand
James Cromwell Dr Arthur Arden
Chloë Sevigny Shelley Alex Lowe
Gabourey Sidibe Queenie Regina Ross
Emma Roberts Madison Montgomery Maggie Esmeralda
Angela Bassett Marie Laveau Desiree Dupree Ramona Royale
Kathy Bates Delphine LaLaurie Ethel Darling Iris
Michael Chiklis Dell Toledo
Matt Bomer Andy Donovan
Lady Gaga Elizabeth
Cheyenne Jackson Will Drake

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Seria 1: Murder House[edytuj | edytuj kod]

Członkowie rodziny zmagają się z wieloma problemami: zdradą, poronieniem i skłonnościami do samookaleczeń nastoletniej córki Violet (Taissa Farmiga). Po zdradzie, na jakiej zostaje przyłapany przez żonę Vivien (Connie Britton), Ben (Dylan McDermott), chcąc zostawić złe wspomnienia z przeszłości za sobą i zacząć wszystko od nowa, przeprowadza się z rodziną do Los Angeles. Ich nowy dom początkowo wydaje się idealnym miejscem na nowy start. Nawet tajemnicze zabójstwo, do którego doszło w tym miejscu wiele lat temu, nie zniechęca rodziny do przeprowadzki – w chwili przybycia dowiadują się, że poprzedni właściciele ich nowej rezydencji, para gejów, zginęli w niej – jak się wydaje – wskutek morderstwa i samobójstwa.

Pomimo mrocznych tajemnic, które skrywa dom, rodzina stara się rozpocząć nowe życie. Ben przyjmuje nowych pacjentów w tym Tate’a (Evan Peters) – nastoletniego chłopca ze skłonnościami do przemocy i psychotycznymi fantazjami. Violet stara się odnaleźć w nowej szkole, a Vivien cały swój czas poświęca na odkrywanie tajemniczego malowidła ściennego, przykrytego pod grubą warstwą tapety.

Tymczasem Violet i Tate, pomimo dezaprobaty ojca, odkrywają, że mają ze sobą wiele wspólnego. Ben poznaje byłego lokatora ich obecnego domu, który przekazuje mu, ku przestrodze, swoją tragiczną historię. Rodzina poznaje sąsiadkę – cierpiącą na kleptomanię Constance (Jessica Lange) oraz jej chorą na zespół Downa córkę Adelaidę, które wydają się być dobrze zaznajomione z tajemniczym domem i jego mroczną historią. Stają się one częstymi, często wręcz nieproszonymi, gośćmi rodziny Harmonów.

Domem zajmuje się gosposia Moira O’Hara – dla mężczyzn wyglądająca jak młoda i ponętna uwodzicielka (Alexandra Breckenridge), zaś dla kobiet jak miła staruszka (Frances Conroy).

Ben nie wie, że jego pacjent (Tate) jest zarówno duchem, jak i synem Constance. Wraz z upływem czasu dziwaczne i często gwałtowne wydarzenia zaczynają występować coraz częściej. Szybko wychodzi na jaw, że w starej willi doszło do ponad dwudziestu gwałtownych śmierci. Harmonowie mają własne rodzinne problemy, nieświadomi że w rzeczywistości w ich domu ludzie po śmierci mieszkają jako duchy. Vivien odbywa stosunek z Tate’em, którego myli z Benem w lateksowym kostiumie. Wkrótce potem kochając się z Benem powodują rzadkie zjawisko zajścia w ciążę bliźniaczą, gdzie każde dziecko ma innego ojca. Kilka duchów, w tym dawna kochanka Bena, Hayden, zmawiają się i chcą sprawić, by Vivien została uznana przez swojego męża za niepoczytalną, aby po zamnkięciu jej w szpitalu psychiatrycznym mogli wychowywać dzieci jak ich własne.

Violet popełnia samobójstwo – dziewczyna zorientowała się, że nie żyje dopiero wtedy, gdy okazało się, że nie może opuścić murów domu. Vivien rodzi bliźnięta w salonie. Pierwsze umiera od razu po narodzinach, ale drugie żyje. Vivien umiera podczas porodu, który odbiera duch lekarza niegdyś zamieszkującego dom. Constance zdaje sobie sprawę, że ojcem dziecka, które przeżyło, jest Tate i nakłania Bena, by uciekał jak najdalej od domu. Ben w momencie próby opuszczenia domu wraz z dzieckiem staje oko w oko z Hayden i ginie z jej ręki. Po znalezieniu ciała Bena Constance uprowadza swojego wnuka. Ostatecznie opowiada policji, że Ben powiesił się w żalu z powodu straty żony, a Violet, której ciało ukryte w przestrzeni pod domem nigdy nie zostanie znalezione, uciekła z dzieckiem.

Ben i Vivien, uwięzieni w domu, zamierzają odstraszać od jego kupna następnych dzierżawców, tym samym ratując im życie. Constance, w dalszym ciągu wychowująca dziecko Harmonów, odkrywa, że mimo młodego wieku ma ono siłę wystarczającą by zamordować nianię.

Seria 2: Asylum[edytuj | edytuj kod]

Drugi sezon serialu zatytułowany "American Horror Story: Asylum" traktuje o szpitalu psychiatrycznym. Historia ma miejsce w roku 1964 i skupia się na pacjentach, lekarzach i siostrach zakonnych powiązanych z zakładem Briarcliff Mental Institution, który został założony w celu leczenia chorych psychicznie kryminalistów. Zakład prowadzi siostra Jude (Jessica Lange), jej protegowana - siostra Mary Eunice (Lily Rabe) oraz jego założyciel - prałat Timothy Howard (Joseph Fiennes). Lekarze leczący pacjentów w instytucji to psychiatra doktor Oliver Thredson (Zachary Quinto) oraz sadystyczny naukowiec doktor Arthur Arden (James Cromwell). Wśród pacjentów ukazani są: nieprawnie więziona lesbijka i dziennikarka Lana Winters (Sarah Paulson), oskarżony o serię morderstw Kit Walker (Evan Peters) oraz rzekoma zabójczyni Grace Bertrand (Lizzie Brocheré). Osoby przebywające w Briarcliffs są poddawane działalności nadprzyrodzonych mocy , wpływom demona oraz porwaniom, za które są odpowiedzialne siły pozaziemskie.

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Seria Odcinki Oryginalna emisja Stany Zjednoczone Oryginalna emisja Polska (FOX)
Premiera serii Finał serii Premiera serii Finał serii
1 12 5 października 2011 21 grudnia 2011 12 listopada 2011 28 stycznia 2012
2 13 17 października 2012 28 stycznia 2013 26 października 2012[4] 25 stycznia 2013
3 13 9 października 2013 29 stycznia 2014 20 października 2013 9 lutego 2014
4 13 8 października 2014 21 stycznia 2015 9 października 2014 22 stycznia 2015
5 13 7 października 2015 [5] brak danych brak danych brak danych

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy