American Horror Story

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
American Horror Story
American Horror Story
Gatunek dramat
horror
dreszczowiec
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Ryan Murphy
Brad Falchuk
Główne role Connie Britton
Dylan McDermott
Evan Peters
Taissa Farmiga
Denis O’Hare
Jessica Lange
Zachary Quinto
Joseph Fiennes
Sarah Paulson
Lily Rabe
Lizzie Brocheré
James Cromwell
Frances Conroy
Emma Roberts
Kathy Bates
Michael Chiklis
Finn Wittrock
Angela Bassett
Wes Bentley
Matt Bomer
Chloë Sevigny
Cheyenne Jackson
Lady Gaga
Cuba Gooding Jr.
André Holland
Billie Lourd
Alison Pill
Muzyka tytułowa Cesar Davila-Irizarry
Charlie Clouser
Mac Quayle
Liczba odcinków 84
Liczba serii 7
Nagrody Lista nagród i nominacji
Lista odcinków
Produkcja
Produkcja 20th Century Fox Television
Ryan Murphy Productions
Brad Falchuk Teley-Vision
Muzyka Mac Quayle
James S. Levine
Czas trwania odcinka 37–73 minuty
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji  Stany Zjednoczone
Data premiery 5 października 2011
Stacja telewizyjna FX
Lata emisji od 2011
Status trwający
Strona internetowa

American Horror Storyamerykański serial telewizyjny z elementami dramatu, horroru i dreszczowca. Został stworzony przez Ryana Murphy’ego i Brada Falchuka dla stacji FX, która emituje go od 5 października 2011 roku. Serial jest produkowany w formie antologii, co oznacza że każdy z sezonów stanowi odrębny i spójny miniserial, niepowiązany bezpośrednio z pozostałymi (nie licząc nieznacznych nawiązań fabularnych). Ich wspólnym elementem jest obsada, której członkowie wcielają się w kolejnych seriach w różne postacie. Dotychczas powstało siedem sezonów, a na lata 2018 i 2019 zaplanowano emisję dwóch kolejnych. W Polsce serial jest emitowany od 12 listopada 2011 roku przez stację Fox.

Pierwszy sezon, Murder House, przedstawia losy mieszkańców nawiedzonego przez duchy domu. Akcja drugiej serii, Asylum, odbywa się w prowadzonym przez zakonnice szpitalu psychiatrycznym. Trzeci sezon, Sabat, skupia się na członkiniach sabatu czarownic. Czwarta seria, Freak Show, przedstawia złożoną z dziwadeł trupę cyrkową. Akcja piątego sezonu, Hotelu, odbywa się w nawiedzonym hotelu. Szósta seria, Roanoke, przedstawia losy bohaterów prześladowanych przez duchy mieszkańców zaginionej kolonii Roanoke. Sezon siódmy, Kult, skupia się na działalności sekty.

American Horror Story zdobył uznanie krytyków i został nagrodzony licznymi nagrodami, między innymi szesnastoma Emmy i dwoma Złotymi Globami. Szczególnie nagradzana była obsada – Emmy za swoje role zdobyli Jessica Lange (dwukrotnie), James Cromwell i Kathy Bates, zaś Złoty Glob – Lange i Lady Gaga. Przez cztery lata z rzędu serial był nominowany do Emmy w kategorii najlepszego miniserialu. Ponadto, kolejne sezony gromadziły kilkumilionową publiczność, bijąc kilka rekordów oglądalności.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Sezon 1: Murder House (2011)[edytuj | edytuj kod]

Główna akcja odbywa się w 2011 roku. Pierwszoplanowymi bohaterami są członkowie rodziny Harmonów: psychiatra Ben (Dylan McDermott), jego żona Vivien (Connie Britton) i nastoletnia córka Violet (Taissa Farmiga). Po tym, jak Vivien poroniła, a Ben zdradził ją ze swoją pacjentką, Hayden (Kate Mara), Harmonowie przeprowadzają się z Bostonu do Los Angeles, gdzie kupują starą, odrestaurowaną posiadłość. Jako pomoc domowa pracuje w niej Moira O’Hara (Frances Conroy). Harmonowie poznają dawnych właścicieli domu: Larry’ego Harveya (Denis O’Hare), którego połowa twarzy jest poparzona, Constance Langdon (Jessica Lange) oraz jej dzieci: Tate’a (Evan Peters) i Adelaide (Jamie Brewer). Violet zmaga się z depresją i rozpoczyna związek z Tatem, Larry prześladuje Bena, a Vivien zachodzi w ciążę. Harmonowie odkrywają, że ich posiadłość jest nawiedzona przez duchy wszystkich osób, które niegdyś w nim zmarły. W odcinkach są również ukazane losy poprzednich właścicieli domu, na które wpływały zamieszkujące go duchy.

Sezon 2: Asylum (2012–2013)[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: American Horror Story: Asylum.

Główna akcja odbywa się w latach 1964–1965 w szpitalu psychiatrycznym Briarcliff w Massachusetts. Jej właścicielem jest prałat Timothy Howard (Joseph Fiennes), zaś prowadzeniem placówki zajmuje się zakonnica Jude Martin (Jessica Lange). W skład personelu wchodzą między innymi: lekarz Arthur Arden (James Cromwell), zakonnica Mary Eunice McKee (Lily Rabe) i psychiatra Oliver Thredson (Zachary Quinto). Do Briarcliff trafia niesłusznie oskarżony o serię morderstw Kit Walker (Evan Peters). W międzyczasie dziennikarka Lana Winters (Sarah Paulson) przeprowadza wywiad z siostrą Jude, która siłą zamyka ją w szpitalu z powodu homoseksualizmu. Wśród pacjentów znajdują się także: rzekoma morderczyni Grace Bertrand (Lizzie Brocheré) i nimfomanka Shelley (Chloë Sevigny). Kit, Lana, Grace i Shelley, jako zdrowi psychicznie, szukają sposobów na ucieczkę z Briarcliff. Pacjenci poddawani są torturom siostry Jude i eksperymentom naukowym, prowadzonym przez byłego nazistę, doktora Ardena. Oprócz tego, personel i pacjenci Briarcliff zmagają się z działalnością nadprzyrodzonych mocy, wpływem Diabła i porwaniom przez siły pozaziemskie.

Sezon 3: Sabat (2013–2014)[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: American Horror Story: Sabat.

Główna akcja odbywa się w 2013 roku w Nowym Orleanie. Pierwszoplanowymi bohaterkami są członkinie sabatu czarownic, którego Najwyższą (czyli posiadaczką pełni sił magicznych) jest Fiona Goode (Jessica Lange). Jej córka, Cordelia Foxx (Sarah Paulson), prowadzi szkołę dla młodych czarownic, której uczennicami są: Zoe Benson (Taissa Farmiga), Madison Montgomery (Emma Roberts), Queenie (Gabourey Sidibe) i Nan (Jamie Brewer). Do szkoły wprowadzają się także czarownice Misty Day (Lily Rabe) i Myrtle Snow (Frances Conroy). Uczennice rywalizują o przejęcie po Fionie tytułu Najwyższej, ta jednak – niechętna starzeniu i utracie sił – spiskuje przeciwko pozostałym czarownicom. Ponadto, uczennice konkurują ze sobą na polu miłosnym – Zoe i Madison walczą o względy Kyle’a Spencera (Evan Peters). W Nowym Orleanie żyją także dwie nieśmiertelne kobiety, rywalizujące ze sobą od XIX wieku: dawna arystokratka, a współcześnie służąca czarownic Delphine LaLaurie (Kathy Bates) oraz królowa voodoo Marie Laveau (Angela Bassett). Sabat prowadzi wojny z Laveau i łowcami czarownic. Sezon obejmuje także wątki służącego czarownic, Spaldinga (Denis O’Hare) oraz związku Fiony z Katem z Nowego Orleanu (Danny Huston).

Sezon 4: Freak Show (2014–2015)[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: American Horror Story: Freak Show.

Główna akcja odbywa się w 1952 roku w miasteczku Jupiter na Florydzie. Fabuła skupia się na freak show, czyli trupie cyrkowej, składających się z osób z deformacjami ciała, traktowanych przez społeczeństwo jako dziwolągi. Grupie przewodzi niespełniona piosenkarka Elsa Mars (Jessica Lange), która nie jest w stanie pogodzić się z podupadającą popularnością trupy. Wśród członków freak show znajdują się: bliźniaczki syjamskie Bette i Dot Tattler (Sarah Paulson), kobieta z brodą – Ethel Darling (Kathy Bates), jej cierpiący na ektrodaktylię syn Jimmy Darling (Evan Peters), siłacz Dell Toledo (Michael Chiklis) oraz jego posiadająca troje piersi żona, Desiree Dupree (Angela Bassett). Dwoje naukowców, Stanley (Denis O’Hare) i Maggie Esmeralda (Emma Roberts), chce uprowadzić któregoś z członków grupy i umieścić w muzeum jako eksponat. W międzyczasie niezrównoważony psychicznie Dandy Mott (Finn Wittrock) pragnie zostać właścicielem trupy, w czym wspiera go nadopiekuńcza matka, Gloria (Frances Conroy). W odcinkach przewijają się także wątki: prześladowań wobec bohaterów, ich wewnętrznych konfliktów, zbrodni klauna Twisty'ego (John Carroll Lynch) w obrębie Jupiter oraz marzeń Elsy o wielkiej karierze wokalnej.

Sezon 5: Hotel (2015–2016)[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: American Horror Story: Hotel.

Główna akcja odbywa się w 2015 roku w hotelu Cortez w Los Angeles, nawiedzonym przez duchy wszystkich osób, które w nim zmarły. Jednym z nich jest konstruktor hotelu, James Patrick March (Evan Peters), który w latach 20. torturował i brutalnie mordował gości. Oprócz tego, rozpoczął serię zabójstw osób łamiących Dekalog. W hotelu mieszka jego dawna żona, Elizabeth Johnson (Lady Gaga), która jest wampirzycą, co wiąże się z darem długowieczności. W skład hotelowego personelu wchodzą recepcjonistka Iris (Kathy Bates) i transgenderyczna barmanka Liz Taylor (Denis O’Hare). Elizabeth żyje w związkach z synem Iris, Donovanem (Matt Bomer), modelem Tristanem Duffym (Finn Wittrock) i nowym właścicielem hotelu, Willem Drakiem (Cheyenne Jackson), oprócz tego nieustannie rozpamiętuje tragicznie utraconego ukochanego, Rudolfa Valentino (Finn Wittrock). Tymczasem detektyw John Lowe (Wes Bentley) bada sprawę serii morderstw, związanych z Dekalogiem. Rozpocząwszy separację z żoną, Alex (Chloë Sevigny), wprowadza się do Cortezu, gdzie jest uwodzony przez Sally McKennę (Sarah Paulson). Dawna partnerka Elizabeth, Ramona Royale (Angela Bassett), pragnie ją zamordować w ramach zemsty za dawne rany.

Sezon 6: Roanoke (2016)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: American Horror Story: Roanoke.

Pierwsza część sezonu realizowana jest w formie programu dokumentalnego Koszmar z Roanoke, w którym Matt Miller (André Holland), jego żona Shelby (Lily Rabe) i siostra Lee Harris (Adina Porter) opowiadają historię z 2014 roku, gdy mieszkali w domu w Karolinie Północnej. Ich przeżycia są w dokumencie odtwarzane dzięki grze aktorów, a zdjęcia odbyły się w tym samym miejscu. Dom, położony w okolicy XVI-wiecznej kolonii Roanoke, jest nawiedzony. Bohaterowie są prześladowani przez duchy mieszkańców Roanoke, na czele których stoi Tomasyn White (znana jako Jatka) wraz z synem Ambrosem (Wes Bentley). Muszą się także zmierzyć z okoliczną rodziną kanibali, Polkami, oraz uwodzącą Matta leśną wiedźmą Scathach (Lady Gaga). Ostatecznie udaje im się przeżyć i uciec z Karoliny Północnej.

W drugiej części sezonu producent programu, Sidney Aaron James (Cheyenne Jackson), realizuje w 2016 roku jego kontynuację, Powrót do Roanoke: Trzy dni w piekle. Jest to reality show, w którym do domu powracają Millerowie, Lee oraz aktorzy z dokumentu: Dominic Banks (Cuba Gooding Jr.), Audrey Tindall (Sarah Paulson), Monet Tumusiime (Angela Bassett) i Rory Monahan (Evan Peters). Podczas trzydniowego pobytu przychodzi im się zmierzyć z nawiedzonym domem, duchami Roanoke, Scathach i Polkami. Ponadto, są prześladowani przez Agnes Mary Winstead (Kathy Bates), chorą na schizofrenię odtwórczynię roli Jatki w poprzednim programie, która utożsamia się ze swoją bohaterką i pragnie zamordować uczestników oraz ekipę telewizyjną.

Sezon 7: Kult (2017)[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: American Horror Story: Kult.

Główna akcja odbywa się w latach 2016–2018 roku w fikcyjnej miejscowości Brookfield Heights w Michigan. Wybór Donalda Trumpa na Prezydenta Stanów Zjednoczonych wpływa na pojawienie się u Ally Mayfair-Richards (Sarah Paulson) zaburzeń lękowych, które usiłuje leczyć poprzez terapię z psychiatrą Rudym Vincentem (Cheyenne Jackson). Kai Anderson (Evan Peters), zachwycony wynikiem wyborów, postanawia kandydować do rady miasta. W swojej kampanii wyborczej głosi radykalne hasła, a w celu zdobycia poparcia społecznego tworzy sektę, na czele której staje. Dołącza do niej między innymi żona Ally, Ivy (Alison Pill), zachęcona przez opiekunkę ich syna, a zarazem siostrę Kaiego, Winter (Billie Lourd). Członkowie sekty, przebrani za klauny, dokonują w mieście morderstw, mających na celu zastraszenie społeczeństwa i osiągnięcie wzrostu poparcia dla Kaiego. Równocześnie Anderson i jego poplecznicy prześladują cierpiącą na lęk przed klaunami Ally. Sukcesywnie Kai buduje wokół siebie coraz silniejszy kult jednostki, brutalnie egzekwując od popleczników posłuszeństwo i stosując coraz drastyczniejsze metody działania.

Sezon 8 (2018)[edytuj | edytuj kod]

Sezon ósmy zostanie zrealizowany w formie crossovera między Murder House a Sabatem[1]. Ponadto Ryan Murphy potwierdził, że jego akcja będzie się rozgrywać w przyszłości[2]. Sarah Paulson powtórzy rolę Cordelii Foxx, zaś Emma Roberts – Madison Montgomery. Swój udział w sezonie potwierdzili ponadto: Evan Peters, Kathy Bates, Cheyenne Jackson, Adina Porter, Billy Eichner, Leslie Grossman, Billie Lourd i debiutująca w serialu Joan Collins[3].

Sezon 9 (2019)[edytuj | edytuj kod]

Sezon dziewiąty został zamówiony przez stację FX[4].

Nawiązania między sezonami[edytuj | edytuj kod]

Choć każdy sezon tworzy odrębną całość, w serialu wielokrotnie pojawiły się nawiązania do wydarzeń lub postaci z poprzednich sezonów.

W czwartym sezonie (Freak Show):

 • jedną członkiń trupy jest Pepper, jedna z bohaterek Asylum; w odcinku „Sieroty” zostaje pokazane, jak została umieszczona w Briarcliff
 • w odcinku „Sieroty” pojawia się także inna bohaterka z Asylum, Mary Eunice McKee, pracownica Briarcliff
 • w odcinku „Burze oklasków” pojawia się bohater z Asylum, doktor Arthur Arden. Stanowi część retrospekcji z Republiki Weimarskiej z lat 30. XX wieku, gdy nazywał się Hans Grüper i odciął Elsie Mars nogi

W piątym sezonie (Hotelu):

 • drugoplanową postacią jest Marcy, pośredniczka w obrocie nieruchomościami, która pojawiała się także w Murder House
 • w odcinku „Pokój nr 33” Elizabeth udaje się do domu z Murder House, gdzie bohater tego sezonu, Charles Montgomery, wykonuje na niej aborcję
 • w odcinku „Królewska bitwa” pojawia się Queenie, bohaterka Sabatu
 • w odcinku „Zostań naszym gościem” pojawia się Billie Dean Howard, bohaterka Murder House

W szóstym sezonie (Roanoke):

 • w odcinku „Rozdział 10” pojawia się Lana Winters, bohaterka Asylum[5][6]
 • akcja toczy się wokół kolonii Roanoke, o której opowiadała Billie Dean Howard w Murder House
 • Edward Philippe Mott jest przodkiem Glorii i Dandy'ego Mottów z Freak Show
 • Scathach jest pierwszą „Najwyższą” sabatu czarownic z Sabatu
 • pojawia się Piggy Man, jeden z duchów przedstawionych w Murder House
 • bohaterowie używają zaklęcia Croatoan, używanego także przez Violet w Murder House

W siódmym sezonie (Kult):

 • Oz czyta komiks, którego głównym bohaterem jest klaun Twisty – postać z Freak Show. Na jego okładce narysowane są trzy inne postacie z Freak Show: Pepper, Jimmy Darling i Meep[7]
 • w odcinku „Valerie Solanas umarła za wasze grzechy” zostaje ujawniona tożsamość seryjnego mordercy Zodiaka, którego duch (z niezidentyfikowaną płcią i zasłoniętą twarzą) był jednym z bohaterów Hotelu
 • w odcinku „Znów wszystko w porządku” zostaje wspomniana Lana Winters, bohaterka Asylum i Roanoke

Geneza i produkcja[edytuj | edytuj kod]

Pomysł[edytuj | edytuj kod]

American Horror Story został stworzony przez Ryana Murphy’ego i Brada Falchuka, którzy wcześniej pracowali wspólnie nad serialem Glee, emitowanym przez Fox. Pomysł na American Horror Story powstał jeszcze przed rozpoczęciem produkcji Glee. Murphy pragnął odejść od konwencji, w jakiej dotychczas tworzył.

Wcześniej pracowaliśmy [z Bradem] nad Glee. Osobiście lubię tworzyć na zmianę rzeczy, które są swoimi przeciwieństwami. Zatem skoro robiliśmy serial wypucowany, słodki, optymistyczny, to zapragnąłem stworzyć coś odzwierciedlającego zupełnie inną stronę mojej osobowości. Zawsze mnie fascynowały mroczne rzeczy. Tak naprawdę główną inspiracją było nasze zamiłowanie do horrorów, ich popkulturowe piętno, które czuliśmy w młodości. Lubię tworzyć coś, co po prostu mnie interesuje, o czym sam chciałbym oglądać serial, a w telewizji nie było zbyt wiele seriali o duchach zmutowanych dzieciach w piwnicy. Chciałem obejrzeć coś takiego!

Ryan Murphy, [8]

Twórcy od początku planowali, że każdy sezon będzie dotyczył innej historii[9]. John Landgraf, prezes stacji FX, powiedział: „Idea serialu antologicznego – serii miniseriali ze stałą obsadą – okazała się przełomowa i szalenie popularna, wyznaczając pewien trend”[10].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2011 roku stacja FX poinformowała o zamówieniu odcinka pilotażowego American Horror Story, stworzonego przez Murphy'ego i Falchuka. Produkcją wykonawczą zajęli się Murphy, Falchuk i Dante Di Loreto, a prace rozpoczęły się w kwietniu tego samego roku[11]. W lipcu FX ogłosiła, że zaaprobowano pilot i American Horror Story będzie serialem[12]. W październiku stacja zamówiła drugi sezon[13], w listopadzie 2012 roku – trzeci[10], w listopadzie 2013 roku – czwarty[14], w październiku 2014 roku – piąty[15], zaś w listopadzie 2015 roku – szósty[16]. W październiku 2016 roku FX zamówiła sezon siódmy[17], a już w styczniu 2017 roku sezony ósmy i dziewiąty[4]. Serial produkują wytwórnie Brad Falchuk Teley-Vision i Ryan Murphy Productions we współpracy z 20th Century Fox Television[18].

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do odcinka pilotażowego odbyły się w domu w dzielnicy Country Club Park w Los Angeles, zbudowanym w 1910 roku przez Alfreda Rosenheima, prezesa oddziału American Institute of Architects w mieście. Budynek zaprojektowano w stylu Tudorów i gotyckim[19][20]. Na potrzeby zdjęć do pozostałych odcinków Murder House zbudowano wierną replikę domu w studiu filmowym wytwórni Paramount Pictures[21][22]. W tym samym studiu miały miejsce zdjęcia do Asylym, choć za zewnętrzną część ukazanego w nim szpitala Briarcliff posłużył budynek sądu w kalifornijskim mieście Santa Ana[22]. Sceny plenerowe nakręcono w dolinie Hidden Valley w hrabstwie Ventura niedaleko Los Angeles[23]. Na potrzeby dwóch kolejnych sezonów produkcję przeniesiono do Nowego Orleanu[24][22]. Zdjęcia do Hotelu ponownie odbywały się w studiu filmowym w Los Angeles, choć za zewnętrzną część hotelu Cortez posłużył James Oviatt Building[25][26]. Roanoke kręcono w lesie w Calabasas i Malibu Hills (niedaleko Los Angeles), gdzie specjalnie na okres zdjęć zbudowano zburzony później dom[27][28]. Zdjęcia do Kultu odbywały się w kalifornijskiej miejscowości Orange[29].

Obsada i bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela przedstawia główną obsadę serialu. Wyłącznie Evan Peters i Sarah Paulson wystąpili dotychczas we wszystkich siedmiu seriach. Frances Conroy i Lily Rabe jako jedyne ominęły tylko jeden sezon, zaś Denis O’Hare – dwa.

Aktor Rodzaj roli
Murder House Asylum Sabat Freak Show Hotel Roanoke Kult Sezon 8[3]
Connie Britton Główna
Dylan McDermott Główna Drugoplanowa
Evan Peters Główna nieznana
Taissa Farmiga Główna Główna Gościnna
Denis O’Hare Główna Główna
Jessica Lange Główna
Frances Conroy Drugoplanowa Główna Gość specjalny
Zachary Quinto Gość specjalny Główna
Lily Rabe Drugoplanowa Główna Gość specjalny Główna
Sarah Paulson Drugoplanowa Główna nieznana
Joseph Fiennes Główna
Lizzie Brocheré Główna
James Cromwell Główna
Chloë Sevigny Gość specjalny Główna
Emma Roberts Główna Gość specjalny nieznana
Kathy Bates Główna nieznana
Angela Bassett Gość specjalny Główna
Michael Chiklis Główna
Finn Wittrock Główna Gość specjalny
Wes Bentley Gość specjalny Główna
Matt Bomer Gość specjalny Główna
Cheyenne Jackson Główna nieznana
Lady Gaga Główna Gość specjalny
Cuba Gooding Jr. Główna
André Holland Główna
Billie Lourd Główna nieznana
Alison Pill Główna

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Sezon Tytuł polski Tytuł oryginalny Odcinki Pierwsza emisja
(FX, Stany Zjednoczone)
Pierwsza emisja
(Fox, Polska)
Pierwszy odcinek Ostatni odcinek Pierwszy odcinek Ostatni odcinek
1 Murder House Murder House 12 5 października 2011 21 grudnia 2011 12 listopada 2011 28 stycznia 2012
2 Asylum Asylum 13 17 października 2012 23 stycznia 2013 26 października 2012 25 stycznia 2013
3 Sabat Coven 13 9 października 2013 29 stycznia 2014 20 października 2013 9 lutego 2014
4 Freak Show Freak Show 13 8 października 2014 21 stycznia 2015 9 października 2014 22 stycznia 2015
5 Hotel Hotel 12 7 października 2015 13 stycznia 2016 8 października 2015 14 stycznia 2016
6 Roanoke Roanoke 10 14 września 2016 16 listopada 2016 15 września 2016 17 listopada 2016
7 Kult Cult 11 5 września 2017 14 listopada 2017 7 września 2017 16 listopada 2017

Oglądalność w Stanach Zjednoczonych[edytuj | edytuj kod]

Sezon Tytuł Pora emisji
(czas wschodni)
Odcinki Odcinek premierowy Odcinek finałowy Średnia
oglądalność
(w milionach)
Data emisji Widzów
(w milionach)
Data emisji Widzów
(w milionach)
1 Murder House Środa, 22:00 12 5 października 2011 3,184 21 grudnia 2011 3,222 2,821
2 Asylum[30] 13 17 października 2012 3,848 23 stycznia 2013 2,288 2,527
3 Sabat[31] 13 9 października 2013 5,538 29 stycznia 2014 4,242 4,000
4 Freak Show[32] 13 8 października 2014 6,127 21 stycznia 2015 3,271 3,850
5 Hotel[33] 12 7 października 2015 5,807 13 stycznia 2016 2,245 2,887
6 Roanoke[34] 10 14 września 2016 5,137 16 listopada 2016 2,450 2,932
7 Kult[35] Wtorek, 22:00 11 5 września 2017 3,933 14 listopada 2017 1,974 2,222

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Serial został nagrodzony między innymi szesnastoma Emmy, dwoma Złotymi Globami, Nagrodą Gildii Aktorów Ekranowych, czterema Critics’ Choice Television Awards, Nagrodą Brama Stokera i trzema Satelitami. Spośród siedmiu dotychczasowych sezonów cztery zostały nominowane do Emmy dla najlepszego miniserialu, a trzy do analogicznych Złotych Globów (dla najlepszego serialu dramatycznego lub miniserialu). Najczęściej nagradzanym sezonem jest Freak Show (17), zaś najczęściej nominowanym Freak Show i Asylum (po 56). Spośród członków obsady najwięcej nagród (8), jak i nominacji (25) otrzymała Jessica Lange, laureatka między innymi dwóch Emmy, Złotego Globa i Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych. Emmy za role drugoplanowe zdobyli także James Cromwell i Kathy Bates, zaś Lady Gaga otrzymała Złoty Glob za rolę pierwszoplanową.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. New American Horror Story to be Murder House-Coven crossover (ang.). BBC, 2018-06-15. [dostęp 2018-08-16].
 2. James Hibberd, Natalie Abrams: American Horror Story shock: Season 8 is set in the future (ang.). W: Entertainment Weekly [on-line]. 2018-01-05. [dostęp 2018-01-06].
 3. a b Rebecca Iannucci: Horror Story Crossover: Emma Roberts Teases Coven Character's Return (ang.). W: TV Line [on-line]. 2018-06-17. [dostęp 2018-06-18].
 4. a b Matt Webb Mitovich: American Horror Story Now Renewed for Three More Seasons (ang.). W: TV Line [on-line]. 2017-01-12. [dostęp 2017-01-12].
 5. Derba Birnbaum: ‘American Horror Story’ Crossover: ‘Asylum’s’ Lana Winters to Appear on ‘Roanoke’ (ang.). W: Variety [on-line]. 2016-10-31. [dostęp 2016-11-04].
 6. Joanna Robinson: The Final Twist of American Horror Story Is. . .The People vs. O.J. Simpson (ang.). W: Vanity Fair [on-line]. 2016-11-10. [dostęp 2016-11-10].
 7. Kelsey Garcia: Oh, Hi! 3 Freak Show Characters Made a Surprise Cameo on American Horror Story: Cult (ang.). Yahoo!, 2017-11-07. [dostęp 2017-11-07].
 8. Tim Stack: 'American Horror Story': Ryan Murphy talks premiere and Rubber Man -- EXCLUSIVE (ang.). W: Entertainment Weekly [on-line]. 2011-10-05. [dostęp 2016-12-22].
 9. Jenna Mullins: American Horror Story Season Two Scoop: New House and (Mostly) New Faces (ang.). W: E! Online [on-line]. NBCUniversal, 2011-12-22. [dostęp 2015-11-12].
 10. a b Lisa de Moraes: FX picks up third season of 'American Horror Story' (ang.). W: The Washington Post [on-line]. 2012-11-15. [dostęp 2012-11-15].
 11. Daniel Fienberg: FX orders ‘American Horror Story’ from ‘Glee’ pair (ang.). HitFix, 2011-02-07. [dostęp 2017-04-15].
 12. FX Orders "American Horror Story" to Series (ang.). W: The Futon Critic [on-line]. Futon Media, 2011-07-18. [dostęp 2017-04-15].
 13. Kristina Bustos: 'American Horror Story' gets second season order by FX (ang.). W: Digital Spy [on-line]. 2011-11-31. [dostęp 2017-04-15].
 14. ‘American Horror Story’ Renewed by FX for Fourth Season (ang.). TV by the Numbers, 2013-11-06. [dostęp 2017-04-15].
 15. Tim Stack: 'American Horror Story' renewed for fifth season (ang.). W: Entertainment Weekly [on-line]. 2014-10-13. [dostęp 2017-04-15].
 16. Rick Porter: 'American Horror Story' renewed for Season 6 on FX (ang.). W: TV by the Numbers [on-line]. 2015-11-10. [dostęp 2016-10-22].
 17. Michael Ausiello: American Horror Story Renewed for (Top-Secret, Duh) Season 7 at FX (ang.). W: TV Line [on-line]. 2016-10-04. [dostęp 2016-10-04].
 18. American Horror Story – Company Credits (ang.). Internet Movie Database. [dostęp 2017-04-15].
 19. David A. Keeps: Set Pieces: The haunted house of 'American Horror Story'. W: Los Angeles Times [on-line]. 2011-10-31. [dostęp 2011-11-05].
 20. Adrian Glick Kudler: American Horror Story Gave Alfred Rosenheim House in Country Club Park an Early Halloween Costume (ang.). Curbed.com, 2011-10-04. [dostęp 2011-10-13].
 21. Jen Chaney: Connie Britton on 'American Horror Story,' 'Friday Night Lights' and what she learned from Rob Zombie (ang.). W: The Washington Post [on-line]. 2011-10-05. [dostęp 2011-10-13].
 22. a b c American Horror Story – Filming Locations (ang.). Internet Movie Database. [dostęp 2017-04-15].
 23. Kristin Dos Santos: American Horror Story Casting Scoop: Jenna Dewan to Be Lovers With Adam Levine (ang.). W: E! Online [on-line]. NBCUniversal, 2012-07-26. [dostęp 2012-07-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-28)].
 24. Ray Richmond: 'American Horror Story' At PaleyFest: Season 3 Has Witches, Kathy Bates Comes Onstage; Vampire Series Teased (ang.). Deadline.com, 2013-03-15. [dostęp 2013-03-17].
 25. Meredith Woerner: Go inside the American Horror Story: Hotel, built just for San Diego Comic-Con (ang.). W: Los Angeles Times [on-line]. 2015-07-11. [dostęp 2015-07-13].
 26. Lindsay Blake: Scene It Before: Hotel Cortez from American Horror Story: Hotel (ang.). W: Los Angeles Magazine [on-line]. 2015-10-29. [dostęp 2015-11-12].
 27. Jenna J: American Horror Story ‘Roanoke’ Filming Locations – Season 6 (ang.). W: On Set Hollywood [on-line]. 2016-08-01. [dostęp 2016-10-27].
 28. American Horror Story Scars Scenic Santa Monica Mountains LCP Viewshed (ang.). W: Las Virgenes Homeowner's Federation [on-line]. 2016-07-08. [dostęp 2016-10-27].
 29. Daniel Kreps: 'American Horror Story: Cult' Cuts Mass Shooting Scene After Las Vegas (ang.). W: Rolling Stone [on-line]. 2017-10-09. [dostęp 2017-11-17].
 30. American Horror Story: Season Two Ratings (ang.). TV Series Finale, 2013-01-24. [dostęp 2017-11-25].
 31. American Horror Story: Coven: (Season Three) Ratings (ang.). TV Series Finale, 2014-01-30. [dostęp 2017-11-25].
 32. American Horror Story: Freak Show Ratings (ang.). TV Series Finale, 2015-01-22. [dostęp 2017-11-25].
 33. American Horror Story: Hotel (Season Five) Ratings (ang.). TV Series Finale, 2016-01-14. [dostęp 2017-11-25].
 34. American Horror Story: Season Six Ratings (ang.). TV Series Finale, 2016-11-17. [dostęp 2017-11-25].
 35. American Horror Story: Season Seven Ratings (ang.). TV Series Finale, 2017-11-15. [dostęp 2017-11-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]