American Horror Story

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
American Horror Story
Ilustracja
Gatunek

horror
dreszczowiec
dramat
slasher

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Ryan Murphy
Brad Falchuk

Główne role

zobacz niżej

Liczba odcinków

132

Liczba serii

12

Nagrody

Lista nagród i nominacji

Lista odcinków
Produkcja
Produkcja
Produkcja wykonawcza
Producenci wykonawczy
Ryan Murphy
Brad Falchuk
Dante Di Loreto (1–4)
Tim Minear (2–9)
Bradley Buecker (3–9)
James Wong (3–9)
Jennifer Salt (3–5)
Alexis Martin Woodall (5–9)
John J. Gray (9)
Muzyka

James S. Levine (1–4)
Mac Quayle (4–9)

Zdjęcia

Michael Goi (1–5)
Gavin Kelly (6–9)

Wytwórnia

20th Century Fox Television
Ryan Murphy Productions
Brad Falchuk Teley-Vision

Czas trwania odcinka

37–73 minuty

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Stany Zjednoczone

Data premiery

5 października 2011

Stacja telewizyjna

FX

Lata emisji

od 2011

Status

trwający

Chronologia
Kontynuacja

American Horror Stories

Strona internetowa

American Horror Storyamerykański serial telewizyjny z elementami horroru, dreszczowca i dramatu. Został stworzony w 2011 roku przez Ryana Murphy’ego i Brada Falchuka dla stacji FX, która emituje go od 5 października 2011 roku. W Polsce emituje go od 12 listopada 2011 roku stacja Fox. Serial jest produkowany przez wytwórnie: 20th Century Fox Television, Ryan Murphy Productions i Brad Falchuk Teley-Vision. Serial jest pierwszą produkcją wchodzącą w skład franczyzy medialnej American Story (obok American Crime Story, American Horror Stories oraz American Sports Story).

American Horror Story jest realizowany w formie antologii – każdy sezon stanowi odrębny miniserial, z własną historią, bohaterami i podtytułem. W 2014 roku Ryan Murphy ogłosił, że wszystkie sezony są ze sobą powiązane fabularnie[1]. Od tego samego roku, czyli od sezonu czwartego, w serialu pojawiają się nawiązania do wcześniejszych odcinków, w tym powroty niektórych bohaterów. Wspólnym elementem całego serialu jest obsada, której członkowie powtarzają się w kolejnych odsłonach, zazwyczaj wcielając się w nowe role. Żaden z aktorów nie wystąpił we wszystkich dotychczasowych dziewięciu sezonach. Evan Peters, Sarah Paulson i Lily Rabe jako jedyni ominęli tylko po jednym sezonie.

Pierwszy sezon, Murder House, przedstawia losy mieszkańców nawiedzonego przez duchy domu. Akcja drugiej serii, Asylum, odbywa się w prowadzonym przez Kościół katolicki szpitalu psychiatrycznym. Trzeci sezon, Sabat, skupia się na sabacie czarownic. Czwarta seria, Freak Show, przedstawia złożoną z dziwadeł trupę cyrkową. Akcja piątego sezonu, Hotelu, odbywa się w zamieszkałym przez duchy i wampiry hotelu. Szósta seria, Roanoke, przedstawia losy bohaterów prześladowanych przez duchy mieszkańców zaginionej kolonii Roanoke. Siódmy sezon, Kult, skupia się na działalności sekty. Ósma seria, Apokalipsa, przedstawia wywołaną przez Antychrysta apokalipsę. Dziewiąty sezon, 1984, skupia się na nawiedzonym przez duchy obozie letnim. Dziesiąta seria, Podwójny seans, przedstawia narkotyk, który powoduje żądzę picia krwi, oraz kosmitów.

American Horror Story zdobył uznanie krytyków i został nagrodzony ponad siedemdziesięcioma nagrodami, między innymi szesnastoma Emmy i dwoma Złotymi Globami. Po pierwszych czterech sezonach serial był nominowany do Emmy w kategorii najlepszego miniserialu. Szczególe uznanie zdobyła obsada – Emmy za swoje role zdobyli Jessica Lange (dwukrotnie), James Cromwell i Kathy Bates, zaś Złoty Glob – Lange i Lady Gaga. Nieprzerwanie od premiery serial notuje kilkumilionową publiczność podczas premierowych emisji w FX i jest jednym z najchętniej oglądanych programów amerykańskiej telewizji kablowej. W 2021 roku rozpoczęła się emisja jego spin-offu, American Horror Stories.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Sezon 1: Murder House[edytuj | edytuj kod]

Dom, w którym odbywa się akcja sezonu

Akcja odbywa się głównie w latach 2011–2012 w Los Angeles. Harmonowie: Ben, jego żona Vivien i nastoletnia córka Violet, przeprowadzają się z Bostonu do Los Angeles, gdzie zamieszkują w starej posiadłości. Vivien usiłuje wybaczyć mężowi zdradę z Hayden McClaine, jeszcze z czasów życia w Bostonie, a kilka dni po przeprowadzce zachodzi w ciążę bliźniaczą. Ben, pracujący jako psychiatra, przyjmuje w domu pacjentów. Jednym z nich jest nastoletni Tate Langdon, który rozpoczyna związek z Violet. Harmonów nachodzi wścibska sąsiadka, a zarazem matka Tate’a, Constance Langdon, zaś Bena prześladują Hayden i Larry Harvey, który usiłuje go przekonać do opuszczenia domu. Harmonowie są na posesji świadkami licznych zjawisk paranormalnych. Z upływem czasu okazuje się, że posiadłość jest nawiedzona przez duchy wszystkich osób, które w niej zmarły.

Sezon 2: Asylum[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: American Horror Story: Asylum.

Akcja odbywa się głównie w latach 1964–1965 w Massachusetts. Kościół katolicki prowadzi tam szpital psychiatryczny Briarcliff, zarządzany przez prałata Timothy’ego Howarda. W skład personelu wchodzą między innymi zakonnice Jude Martin i Mary Eunice McKee oraz lekarz Arthur Arden. W okolicy działa seryjny morderca Krwawa Twarz, brutalnie mordujący kobiety. W szpitalu zostają umieszczeni Kit Walker, niesłusznie oskarżony o zbrodnie Krwawej Twarzy, i dziennikarka Lana Winters. Bohaterowie odkrywają, że personel stosuje kontrowersyjne metody leczenia i egzekwowania posłuszeństwa, takie jak terapia elektrowstrząsowa, zaś Arden skrycie wykonuje eksperymenty naukowe na ludziach. Grupa zdrowych psychicznie pacjentów: Kit, Lana, Grace Bertrand i Shelley, poszukuje sposobów na ucieczkę z Briarcliff. Siostra Mary Eunice zostaje opętana przez Diabła, zaś siostra Jude rozpoczyna śledztwo, mające na celu sprawdzenie podejrzeń o nazistowskiej przeszłości Ardena. Kit rozpoczyna związek z Grace, zaś Lana nawiązuje więź z pracującym gościnnie w Briarcliff psychiatrą Oliverem Thredsonem.

Sezon 3: Sabat[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: American Horror Story: Sabat.

Akcja odbywa się głównie w latach 2013–2014 w Nowym Orleanie. Funkcjonuje tam sabat czarownic, którego Najwyższą, czyli posiadaczką pełni sił magicznych, jest Fiona Goode. Jej córka, Cordelia Foxx, prowadzi szkołę dla młodych czarownic, w której uczą się i mieszkają: Zoe Benson, Madison Montgomery, Queenie i Nan. Fiona nie może się pogodzić ze starością i słabnięciem sił, w związku z czym poszukuje sposobów na zyskanie długowieczności. Spiskuje ponadto przeciwko pozostałym czarownicom, których siły rosną, czym wzbudza podejrzliwość u wieloletniej rywalki, Myrtle Snow. Zoe i Madison nieudolnie przywracają do życia zabitego w wypadku Kyle’a Spencera. Żyjąca w izolacji od sabatu czarownica Misty Day usiłuje przywrócić mu pełną sprawność, zaś Zoe i Madison rywalizują o jego względy. W Nowym Orleanie żyją także dwie pozostające we wrogich relacjach kobiety, które w XIX wieku posiadły dar nieśmiertelności: Delphine LaLaurie i królowa voodoo, Marie Laveau. Z upływem czasu nasila się wrogość między sabatem a obozem voodoo, ponadto obie strony stają się obiektem ataków ze strony łowców czarownic.

Sezon 4: Freak Show[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: American Horror Story: Freak Show.
Fragment parku rozrywki, imitującego miejsce akcji sezonu

Akcja odbywa się głównie w latach 1952–1953 w Jupiter na Florydzie. W miasteczku funkcjonuje Gabinet Osobliwości Elsy Mars – tak zwany freak show, czyli cyrk złożony z osób z deformacjami ciała. Właścicielką trupy jest niespełniona piosenkarka Elsa Mars, zaś w jej skład wchodzą między innymi: bliźniaczki syjamskie Bette i Dot Tattler, kobieta z brodą – Ethel Darling, jej cierpiący na ektrodaktylię syn Jimmy Darling, siłacz Dell Toledo oraz jego posiadająca trzy piersi żona, Desiree Dupree. Bohaterowie zmagają się z wewnętrznymi konfliktami i prześladowaniami ze strony społeczeństwa. Zafascynowanie cyrkiem wyraża niezrównoważony psychicznie Dandy Mott, mieszkający ze spełniającą jego zachcianki matką, Glorią. Tymczasem dwoje naukowców, Stanley i Maggie Esmeralda, pragnie uprowadzić któregoś z członków trupy i umieścić w muzeum jako eksponat.

Sezon 5: Hotel[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: American Horror Story: Hotel.
Budynek służący podczas zdjęć jako elewacja hotelu Cortez

Akcja odbywa się głównie w 2015 roku w Los Angeles. W hotelu Cortez mieszka Elizabeth Johnson, która jest wampirzycą, co wiąże się z darem długowieczności. W skład personelu wchodzą recepcjonistka Iris i transgenderyczna barmanka Liz Taylor. Ponadto w Cortezie żyją duchy osób, które zmarły na jego terenie, między innymi seryjnego mordercy i założyciela hotelu, Jamesa Patricka Marcha, i Sally McKenny. Tymczasem detektyw John Lowe bada sprawę seryjnego mordercy, dla którego inspirację stanowi Dekalog. Rozpocząwszy separację z żoną, Alex, wprowadza się do Cortezu, gdzie jest świadkiem zjawisk paranormalnych. Elizabeth żyje w związkach z synem Iris, Donovanem, modelem Tristanem Duffym i nowym właścicielem hotelu, Willem Drakiem, oprócz tego nieustannie rozpamiętuje tragicznie utraconego ukochanego, Rudolfa Valentino. Jej dawna partnerka, Ramona Royale, pragnie ją zamordować w ramach zemsty za dawne rany.

Sezon 6: Roanoke[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: American Horror Story: Roanoke.

Akcja odbywa się głównie w latach 2014–2016 w Karolinie Północnej. Matt Miller, jego żona Shelby i siostra Lee Harris wprowadzają się do nowego domu. Posiadłość i okoliczny las okazują się być nawiedzone przez duchy mieszkańców XVI-wiecznej kolonii Roanoke, które usiłują ich zmusić do opuszczenia posesji. Bohaterowie są także prześladowani przez leśną czarownicę Scáthach i okoliczną rodzinę kanibali, Polków. Po ucieczce z Karoliny Północnej występują w paradokumentalnym programie telewizyjnym Koszmar z Roanoke, w którym ich historię odtwarzają w tym samym miejscu aktorzy. Producent Sidney Aaron James postanawia zrealizować reality show Powrót do Roanoke: Trzy dni w piekle, w którym w domu zamieszkują na trzy dni Millerowie, Lee oraz aktorzy z poprzedniego programu: Audrey Tindall, Dominic Banks, Monet Tumusiime i Rory Monahan. Bohaterowie i ekipa telewizyjna są prześladowani przez duchy kolonistów, Scáthach, Polków oraz chorą na schizofrenię aktorkę z poprzedniego programu, Agnes Mary Winstead.

Sezon 7: Kult[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: American Horror Story: Kult.

Akcja odbywa się głównie w latach 2016–2018 w fikcyjnej miejscowości Brookfield Heights w Michigan. Wybór Donalda Trumpa na Prezydenta Stanów Zjednoczonych wpływa na pojawienie się u Ally Mayfair-Richards zaburzeń lękowych, które usiłuje leczyć poprzez terapię z psychiatrą Rudym Vincentem. Kai Anderson, zachwycony wynikiem wyborów, postanawia kandydować do rady miasta. W swojej kampanii wyborczej głosi radykalne hasła, a w celu zdobycia poparcia społecznego tworzy sektę, na czele której staje. Dołącza do niej między innymi żona Ally, Ivy, zachęcona przez opiekunkę ich syna, a zarazem siostrę Kaiego, Winter. Członkowie sekty, przebrani za klauny, dokonują w mieście morderstw, mających na celu zastraszenie społeczeństwa i osiągnięcie wzrostu poparcia dla Kaiego. Równocześnie Anderson i jego poplecznicy prześladują cierpiącą na lęk przed klaunami Ally. Sukcesywnie Kai buduje wokół siebie coraz silniejszy kult jednostki, w brutalny sposób egzekwując od popleczników posłuszeństwo.

Sezon 8: Apokalipsa[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: American Horror Story: Apokalipsa.

Akcja odbywa się głównie w latach 2017–2021 w Hawthorne w Kalifornii i Nowym Orleanie. Cordelia Goode jest Najwyższą sabatu czarownic z trzeciego sezonu, do którego w poprzednich latach dołączyły między innymi Mallory i Coco St. Pierre Vanderbilt. Do sabatu czarodziei wstępuje Michael Langdon, syn Tate’a i Vivien z pierwszego sezonu, który jako pierwszy mężczyzna w historii wykazuje magiczną moc równą Najwyższej. Gdy Madison Montgomery odkrywa, że Michael jest Antychrystem, czarownice postanawiają go pokonać. Michael, wspierany przez Miriam Mead i królową voodoo, Dinah Stevens, doprowadza do apokalipsy. Grupa ludzi, którzy przeżyli wybuch pocisku jądrowego, zamieszkuje w Placówce 3 – podziemnym schronie, zarządzanym przez Wilheminę Venable przy pomocy Miriam. W Placówce żyją między innymi: Gallant, jego babcia Evie, Mallory, Coco i Dinah. Michael planuje dokonać wyboru ludzi, którzy będą kontynuowali gatunek ludzki, zaprowadzając w ten sposób nowy porządek świata.

Sezon 9: 1984[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: American Horror Story: 1984.

Akcja odbywa się głównie w latach 1984–1989 w Kalifornii. Brooke Thompson, Xavier Plympton, Chet Clancy, Ray Powell i Montana Duke rozpoczynają pracę jako opiekunowie na obozie Redwood, zarządzanym przez Margaret Booth. W ośrodku pracują między innymi Donna Chambers i Trevor Kirchner. Seryjny morderca Benjamin Richter, który przed laty dokonał na obozie masakry, ucieka z zakładu psychiatrycznego i powraca do Redwood. Ponadto na teren obozu przybywa Richard Ramirez, pragnący zamordować Brooke. Część bohaterów zostaje zamordowana i od tej pory żyje w Redwood jako duchy, a części udaje się przeżyć. Kilka lat później Margaret organizuje na terenie obozu festiwal muzyczny. Brooke, Donna i Benjamin pragną wykorzystać tę okazję do zemszczenia się na niej.

Sezon 10: Podwójny seans[edytuj | edytuj kod]

Sezon jest podzielony na dwie części, które przedstawiają odrębne historie, zatytułowane kolejno Red Tide i Death Valley[2].

Sezon 11: NYC[edytuj | edytuj kod]

Jedenasty sezon serialu z podtytułem NYC , rozgrywa się w Nowym Jorku lat 80. XX wieku i koncentruje się na serii zabójstw wymierzonych w gejów oraz pojawieniu się wirusa AIDS.

Geneza i produkcja[edytuj | edytuj kod]

Pomysł[edytuj | edytuj kod]

American Horror Story został stworzony przez Ryana Murphy’ego i Brada Falchuka, którzy wcześniej pracowali wspólnie nad serialem Glee, emitowanym przez Fox. Pomysł na American Horror Story powstał jeszcze przed rozpoczęciem produkcji Glee. Murphy pragnął odejść od konwencji, w jakiej dotychczas tworzył.

Wcześniej pracowaliśmy [z Bradem] nad Glee. Osobiście lubię tworzyć na zmianę rzeczy, które są swoimi przeciwieństwami. Zatem skoro robiliśmy serial wypucowany, słodki, optymistyczny, to zapragnąłem stworzyć coś odzwierciedlającego zupełnie inną stronę mojej osobowości. Zawsze mnie fascynowały mroczne rzeczy. Tak naprawdę główną inspiracją było nasze zamiłowanie do horrorów, ich popkulturowe piętno, które czuliśmy w młodości. Lubię tworzyć coś, co po prostu mnie interesuje, o czym sam chciałbym oglądać serial, a w telewizji nie było zbyt wiele seriali o duchach zmutowanych dzieciach w piwnicy. Chciałem obejrzeć coś takiego!

Twórcy od początku planowali, że każdy sezon będzie dotyczył innej historii[4]. John Landgraf, prezes stacji FX, powiedział: „Idea serialu antologicznego – serii miniseriali ze stałą obsadą – okazała się przełomowa i szalenie popularna, wyznaczając pewien trend”[5].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2011 roku stacja FX poinformowała o zamówieniu odcinka pilotażowego American Horror Story, stworzonego przez Murphy’ego i Falchuka. Produkcją wykonawczą zajęli się Murphy, Falchuk i Dante Di Loreto, a prace rozpoczęły się w kwietniu tego samego roku[6]. W lipcu FX ogłosiła, że zaaprobowano pilot i American Horror Story będzie serialem[7]. W październiku stacja zamówiła drugi sezon[8], w listopadzie 2012 roku – trzeci[5], w listopadzie 2013 roku – czwarty[9], w październiku 2014 roku – piąty[10], zaś w listopadzie 2015 roku – szósty[11]. W październiku 2016 roku FX zamówiła sezon siódmy[12], a już w styczniu 2017 roku sezony ósmy i dziewiąty[13]. W sierpniu 2018 roku serial został przedłużony o sezon dziesiąty[14]. American Horror Story produkują wytwórnie Brad Falchuk Teley-Vision i Ryan Murphy Productions we współpracy z 20th Century Fox Television[15].

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do odcinka pilotażowego odbyły się w domu w dzielnicy Country Club Park w Los Angeles, zbudowanym w 1910 roku przez Alfreda Rosenheima, prezesa oddziału American Institute of Architects w mieście. Budynek zaprojektowano w stylu Tudorów i gotyckim[16][17]. Na potrzeby zdjęć do pozostałych odcinków Murder House zbudowano wierną replikę domu w studiu filmowym wytwórni Paramount Pictures[18][19]. W tym samym studiu miały miejsce zdjęcia do Asylym, choć za zewnętrzną część ukazanego w nim szpitala Briarcliff posłużył budynek sądu w kalifornijskim mieście Santa Ana[19]. Sceny plenerowe nakręcono w dolinie Hidden Valley w hrabstwie Ventura niedaleko Los Angeles[20]. Na potrzeby dwóch kolejnych sezonów produkcję przeniesiono do Nowego Orleanu[21][19]. Zdjęcia do Hotelu ponownie odbywały się w studiu filmowym w Los Angeles, choć za zewnętrzną część hotelu Cortez posłużył James Oviatt Building[22][23]. Roanoke kręcono w lesie w Calabasas i Malibu Hills (niedaleko Los Angeles), gdzie specjalnie na okres zdjęć zbudowano zburzony później dom[24][25]. Zdjęcia do Kultu odbywały się w kalifornijskiej miejscowości Orange[26].

Obsada i bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Obsada główna[edytuj | edytuj kod]

Kolor biały oznacza zapowiedziany występ w niesprecyzowanej roli.

Aktor Rodzaj roli
Murder House Asylum Sabat Freak Show Hotel Roanoke Kult Apokalipsa 1984 Podwójny seans[27][28] NYC
Connie Britton Główna Gość specjalny
Dylan McDermott Główna Drugoplanowa Gość specjalny Drugoplanowa
Evan Peters Główna Główna
Taissa Farmiga Główna Główna Gościnna Drugoplanowa
Denis O’Hare Główna Główna Drugoplanowa Główna
Jessica Lange Główna Gość specjalny
Frances Conroy Drugoplanowa Główna Gość specjalny Główna
Adina Porter Gościnna Drugoplanowa Główna Główna
Zachary Quinto Gość specjalny Główna Główna
Lily Rabe Drugoplanowa Główna Gość specjalny Główna Gość specjalny Drugoplanowa Główna
Sarah Paulson Drugoplanowa Główna Główna
Joseph Fiennes Główna
Lizzie Brocheré Główna
James Cromwell Główna
Chloë Sevigny Gość specjalny Główna
Emma Roberts Główna Gość specjalny Główna
Kathy Bates Główna Główna
Angela Bassett Gość specjalny Główna Gość specjalny
Michael Chiklis Główna
Finn Wittrock Główna Gość specjalny Gościnna Główna
John Carroll Lynch Drugoplanowa Drugoplanowa Główna
Wes Bentley Gość specjalny Główna
Matt Bomer Gość specjalny Główna
Cheyenne Jackson Główna
Lady Gaga Główna Gość specjalny
Cuba Gooding Jr. Główna
André Holland Główna
Billie Lourd Główna
Alison Pill Główna
Leslie Grossman Drugoplanowa Główna
Cody Fern Główna Drugoplanowa
Matthew Morrison Główna
Gus Kenworthy Główna
Angelica Ross Główna
Zach Villa Główna
Macaulay Culkin Główna
Ryan Kiera Armstrong Główna
Neal McDonough Główna
Kaia Gerber Główna
Nico Greetham Główna
Isaac Cole Powell Główna
Rachel Hilson Główna
Rebecca Dayan Główna Drugoplanowa
Russell Tovey Główna
Joe Mantello Główna
Charlie Carver Główna
Sandra Bernhard Główna Główna
Patti LuPone Drugoplanowa Główna

Liczba występów[edytuj | edytuj kod]

Aktorzy, którzy wystąpili w co najmniej czterech sezonach:

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Sezon Tytuł polski Tytuł oryginalny Liczba
odcinków
Pierwsza emisja w Stanach Zjednoczonych
(FX)
Pierwsza emisja w Polsce
(sezony 1-10: Fox, sezony 11-12: Disney+)
Pierwszy odcinek Ostatni odcinek Pierwszy odcinek Ostatni odcinek
1 Murder House Murder House 12 5 października 2011 21 grudnia 2011 12 listopada 2011 28 stycznia 2012
2 Asylum Asylum 13 17 października 2012 23 stycznia 2013 26 października 2012 25 stycznia 2013
3 Sabat Coven 13 9 października 2013 29 stycznia 2014 20 października 2013 9 lutego 2014
4 Freak Show Freak Show 13 8 października 2014 21 stycznia 2015 9 października 2014 22 stycznia 2015
5 Hotel Hotel 12 7 października 2015 13 stycznia 2016 8 października 2015 14 stycznia 2016
6 Roanoke Roanoke 10 14 września 2016 16 listopada 2016 15 września 2016 17 listopada 2016
7 Kult Cult 11 5 września 2017 14 listopada 2017 7 września 2017 16 listopada 2017
8 Apokalipsa Apocalypse 10 12 września 2018 14 listopada 2018 13 września 2018 15 listopada 2018
9 1984 1984 9 18 września 2019[29] 13 listopada 2019 19 września 2019[30] 14 listopada 2019
10 Podwójny seans Double Feature[a] 10 6 25 sierpnia 2021[2] 22 września 2021 5 października 2021[31] 9 listopada 2021
4 29 września 2021 20 października 2021 16 listopada 2021 7 grudnia 2021
11 NYC NYC 10 19 października 2022 16 listopada 2022 7 grudnia 2022[32] 25 stycznia 2023
12 Oczekiwanie Delicate 9 5 20 września 2023 18 października 2023 25 października 2023[33] 22 listopada 2023
4 3 kwietnia 2024 24 kwietnia 2024 10 kwietnia 2024[34] 1 maja 2024

Oglądalność w Stanach Zjednoczonych[edytuj | edytuj kod]

Sezon Tytuł Pora emisji
(czas wschodni)
Odcinki Odcinek premierowy Odcinek finałowy Średnia
oglądalność
(w milionach)
Data emisji Widzów
(w milionach)
Data emisji Widzów
(w milionach)
1 Murder House środa, 22:00 12 5 października 2011 3,184 21 grudnia 2011 3,222 2,821
2 Asylum[35] 13 17 października 2012 3,848 23 stycznia 2013 2,288 2,527
3 Sabat[36] 13 9 października 2013 5,538 29 stycznia 2014 4,242 4,000
4 Freak Show[37] 13 8 października 2014 6,127 21 stycznia 2015 3,271 3,850
5 Hotel[38] 12 7 października 2015 5,807 13 stycznia 2016 2,245 2,887
6 Roanoke[39] 10 14 września 2016 5,137 16 listopada 2016 2,450 2,932
7 Kult[40] wtorek, 22:00 11 5 września 2017 3,933 14 listopada 2017 1,974 2,222
8 Apokalipsa[41] środa, 22:00 10 12 września 2018 3,081 14 listopada 2018 1,830 2,033
9 1984[42] 9 18 września 2019 2,126 13 listopada 2021 1,082 1,319
10 Podwójny seans 10 25 sierpnia 2021 0,93 20 października 2021 0,58 0,65
11 NYC 10 19 października 2022 0,38 16 listopada 2022 0,19 0,27
12 Oczekiwanie 9 20 września 2023 0.45 24 kwietnia 2024

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Serial został nagrodzony między innymi szesnastoma Emmy, dwoma Złotymi Globami, Nagrodą Gildii Aktorów Ekranowych, czterema Critics’ Choice Television Awards, Nagrodą Brama Stokera i trzema Satelitami. Spośród siedmiu dotychczasowych sezonów cztery zostały nominowane do Emmy dla najlepszego miniserialu, a trzy do analogicznych Złotych Globów (dla najlepszego serialu dramatycznego lub miniserialu). Najczęściej nagradzanym sezonem jest Freak Show (17), zaś najczęściej nominowanym Freak Show i Asylum (po 56). Spośród członków obsady najwięcej nagród (8), jak i nominacji (25) otrzymała Jessica Lange, laureatka między innymi dwóch Emmy, Złotego Globa i Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych. Emmy za role drugoplanowe zdobyli także James Cromwell i Kathy Bates, zaś Lady Gaga otrzymała Złoty Glob za rolę pierwszoplanową.

American Horror Stories[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: American Horror Stories.

W maju 2020 Ryan Murphy ogłosił plan realizacji spin-offu serialu pod tytułem American Horror Stories. Produkcja również jest antologią, z tą różnicą, że każdy jego odcinek (a nie sezon) przedstawia odrębną historię[43]. Serial jest produkowany przez 20th Television dla stacji FX, a jego odcinki są premierowo umieszczane w serwisie strumieniowym Hulu w ramach usługi FX on Hulu. Premiera serialu odbyła się 15 lipca 2021[44].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Tim Stack: Ryan Murphy on ‘American Horror Story’: The seasons are all connected. [w:] Entertainment Weekly [on-line]. 2014-10-31. [dostęp 2018-09-09]. (ang.).
 2. a b Nico Marrone: AHS Season 10's Sea Creature Story Will be 6 Episodes, Aliens Only 4. Screenrant, 2021-08-14. [dostęp 2021-08-20]. (ang.).
 3. Tim Stack: ‘American Horror Story’: Ryan Murphy talks premiere and Rubber Man -- EXCLUSIVE. [w:] Entertainment Weekly [on-line]. 2011-10-05. [dostęp 2016-12-22]. (ang.).
 4. Jenna Mullins: American Horror Story Season Two Scoop: New House and (Mostly) New Faces. [w:] E! Online [on-line]. NBCUniversal, 2011-12-22. [dostęp 2015-11-12]. (ang.).
 5. a b Lisa de Moraes: FX picks up third season of ‘American Horror Story’. [w:] The Washington Post [on-line]. 2012-11-15. [dostęp 2012-11-15]. (ang.).
 6. Daniel Fienberg: FX orders ‘American Horror Story’ from ‘Glee’ pair. HitFix, 2011-02-07. [dostęp 2017-04-15]. (ang.).
 7. FX Orders „American Horror Story” to Series. [w:] The Futon Critic [on-line]. Futon Media, 2011-07-18. [dostęp 2017-04-15]. (ang.).
 8. Kristina Bustos: ‘American Horror Story’ gets second season order by FX. [w:] Digital Spy [on-line]. 2011-10-31. [dostęp 2017-04-15]. (ang.).
 9. ‘American Horror Story’ Renewed by FX for Fourth Season. TV by the Numbers, 2013-11-06. [dostęp 2017-04-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-16)]. (ang.).
 10. Tim Stack: ‘American Horror Story’ renewed for fifth season. [w:] Entertainment Weekly [on-line]. 2014-10-13. [dostęp 2017-04-15]. (ang.).
 11. Rick Porter: ‘American Horror Story’ renewed for Season 6 on FX. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2015-11-10. [dostęp 2016-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-15)]. (ang.).
 12. Michael Ausiello: American Horror Story Renewed for (Top-Secret, Duh) Season 7 at FX. [w:] TV Line [on-line]. 2016-10-04. [dostęp 2016-10-04]. (ang.).
 13. Matt Webb Mitovich: American Horror Story Now Renewed for Three More Seasons. [w:] TV Line [on-line]. 2017-01-12. [dostęp 2017-01-12]. (ang.).
 14. Joe Otterson: ‘American Horror Story’ Renewed for Season 10 at FX. [w:] Variety [on-line]. 2018-08-03. [dostęp 2018-08-04]. (ang.).
 15. American Horror Story – Company Credits. Internet Movie Database. [dostęp 2017-04-15]. (ang.).
 16. David A. Keeps: Set Pieces: The haunted house of ‘American Horror Story’. [w:] Los Angeles Times [on-line]. 2011-10-31. [dostęp 2011-11-05].
 17. Adrian Glick Kudler: American Horror Story Gave Alfred Rosenheim House in Country Club Park an Early Halloween Costume. Curbed.com, 2011-10-04. [dostęp 2011-10-13]. (ang.).
 18. Jen Chaney: Connie Britton on 'American Horror Story,' ‘Friday Night Lights’ and what she learned from Rob Zombie. [w:] The Washington Post [on-line]. 2011-10-05. [dostęp 2011-10-13]. (ang.).
 19. a b c American Horror Story – Filming Locations. Internet Movie Database. [dostęp 2017-04-15]. (ang.).
 20. Kristin Dos Santos: American Horror Story Casting Scoop: Jenna Dewan to Be Lovers With Adam Levine. [w:] E! Online [on-line]. NBCUniversal, 2012-07-26. [dostęp 2012-07-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-28)]. (ang.).
 21. Ray Richmond: ‘American Horror Story’ At PaleyFest: Season 3 Has Witches, Kathy Bates Comes Onstage; Vampire Series Teased. Deadline.com, 2013-03-15. [dostęp 2013-03-17]. (ang.).
 22. Meredith Woerner: Go inside the American Horror Story: Hotel, built just for San Diego Comic-Con. [w:] Los Angeles Times [on-line]. 2015-07-11. [dostęp 2015-07-13]. (ang.).
 23. Lindsay Blake: Scene It Before: Hotel Cortez from American Horror Story: Hotel. [w:] Los Angeles Magazine [on-line]. 2015-10-29. [dostęp 2015-11-12]. (ang.).
 24. Jenna J: American Horror Story ‘Roanoke’ Filming Locations – Season 6. [w:] On Set Hollywood [on-line]. 2016-08-01. [dostęp 2016-10-27]. (ang.).
 25. American Horror Story Scars Scenic Santa Monica Mountains LCP Viewshed. [w:] Las Virgenes Homeowner’s Federation [on-line]. 2016-07-08. [dostęp 2016-10-27]. (ang.).
 26. Daniel Kreps: 'American Horror Story: Cult’ Cuts Mass Shooting Scene After Las Vegas. [w:] Rolling Stone [on-line]. 2017-10-09. [dostęp 2017-11-17]. (ang.).
 27. Samuel Spender: 'American Horror Story: Double Feature’ Release Date, Cast, Trailer and Plot. Newsweek, 2021-08-02. [dostęp 2021-08-12]. (ang.).
 28. Alexandra Del Rosario: ‘American Horror Story: Double Feature’ Teaser Reveals ‘Death Valley’ Cast. Deadline.com, 2021-08-25. [dostęp 2021-09-01]. (ang.).
 29. Denise Petski: FX Sets Fall Premiere Dates: ‘American Horror Story’, ‘Mayans M.C.’, ‘It’s Always Sunny’, More. [w:] Deadline [on-line]. 2019-06-24. [dostęp 2019-08-21]. (ang.).
 30. Łukasz Szewczyk: Nowy sezon „American Horror Story: 1984” we wrześniu na antenie FOX. Media2, 2019-08-16. [dostęp 2019-08-21]. (pol.).
 31. American Horror Story. Fox. [dostęp 2021-09-10].
 32. Nadchodzące dni w Disney+ Polska. American Horror Story: NYC już wkrótce na platformie!. Upflix, 2022-12-06. [dostęp 2022-12-26].
 33. 12. sezon "American Horror Story" ma polską datę premiery na Disney+. Pedro Pascal wpadł do "Saturday Night Live". Przed nami odcinek z Jerrym w "Ricku i Mortym". A oprócz tego strajk aktorów i nie tylko.. Serialowa, 2023-10-22. [dostęp 2023-10-22].
 34. Nadchodzący tydzień w Disney+ - "American Horror Story", "Iwájú" oraz "The Greatest Hits" już wkrótce!. Upflix, 2024-04-08. [dostęp 2024-04-07].
 35. American Horror Story: Season Two Ratings. TV Series Finale, 2013-01-24. [dostęp 2017-11-25]. (ang.).
 36. American Horror Story: Coven: (Season Three) Ratings. TV Series Finale, 2014-01-30. [dostęp 2017-11-25]. (ang.).
 37. American Horror Story: Freak Show Ratings. TV Series Finale, 2015-01-22. [dostęp 2017-11-25]. (ang.).
 38. American Horror Story: Hotel (Season Five) Ratings. TV Series Finale, 2016-01-14. [dostęp 2017-11-25]. (ang.).
 39. American Horror Story: Season Six Ratings. TV Series Finale, 2016-11-17. [dostęp 2017-11-25]. (ang.).
 40. American Horror Story: Season Seven Ratings. TV Series Finale, 2017-11-15. [dostęp 2017-11-25]. (ang.).
 41. American Horror Story: Season Eight Ratings. TV Series Finale, 2018-11-15. [dostęp 2018-11-17]. (ang.).
 42. American Horror Story: Season Nine (1984) Ratings. TV Series Finale, 2019-11-14. [dostęp 2021-08-20]. (ang.).
 43. Nellie Andreeva: ‘AHS’: Spinoff Series ‘American Horror Stories’ In the Works From Ryan Murphy. Deadline, 2020-05-11. [dostęp 2021-08-09]. (ang.).
 44. Alexandra Del Rosario: ‘AHS10’, ‘American Horror Stories,’ ‘Impeachment: ACS’ & ‘Atlanta’ Season 3: FX Chairman John Landgraf Teases Approximate Premiere Dates. Deadline, 2020-05-18. [dostęp 2021-08-09]. (ang.).

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Dziesiąty sezon jest podzielony na 2 części, z których każda posiada swój podtytuł. Pierwsze 6 odcinków składa się na historię, która została zatytułowana Red Tide, a pozostałe epizody na drugą o tytule Death Valley. W Polsce podtytuły nie zostały przetłumaczone, a w każdym odcinku podawany jest tytuł Podwójny seans.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]