American Horror Story

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
American Horror Story
Ilustracja
Gatunek horror
dreszczowiec
slasher
dramat
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Ryan Murphy
Brad Falchuk
Główne role zobacz niżej
Muzyka tytułowa Cesar Davila-Irizarry
Charlie Clouser
Mac Quayle
Liczba odcinków 103
Liczba serii 9
Nagrody Lista nagród i nominacji
Lista odcinków
Produkcja
Muzyka Mac Quayle
James S. Levine
Wytwórnia 20th Century Fox Television
Ryan Murphy Productions
Brad Falchuk Teley-Vision
Czas trwania odcinka 37–73 minuty
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Stany Zjednoczone
Data premiery 5 października 2011
Stacja telewizyjna FX
Lata emisji od 2011
Status trwający
Strona internetowa

American Horror Storyamerykański serial telewizyjny z elementami horroru, dreszczowca i dramatu. Został stworzony w 2011 roku przez Ryana Murphy’ego i Brada Falchuka dla stacji FX, która emituje go od 5 października 2011. Do tej pory ukazało się dziewięć sezonów, ponadto stacja zamówiła sezon dziesiąty na 2020 rok. W Polsce emituje go od 12 listopada 2011 roku stacja Fox. Serial jest produkowany przez wytwórnie: 20th Century Fox Television, Ryan Murphy Productions i Brad Falchuk Teley-Vision.

American Horror Story jest realizowany w formie antologii – każdy sezon stanowi odrębny miniserial, z własną historią, bohaterami i podtytułem. W 2014 roku Ryan Murphy ogłosił, że wszystkie sezony są ze sobą powiązane fabularnie[1]. Od tego samego roku, czyli od sezonu czwartego, w serialu pojawiają się nawiązania do wcześniejszych odcinków, w tym powroty niektórych bohaterów. Wspólnym elementem całego serialu jest obsada, której członkowie powtarzają się w kolejnych odsłonach. 54 aktorów pojawiło się w co najmniej dwóch sezonach, na ogół w różnych rolach. Tylko dwoje, Evan Peters i Sarah Paulson, wystąpili we wszystkich dotychczasowych ośmiu sezonach.

Pierwszy sezon, Murder House, przedstawia losy mieszkańców nawiedzonego przez duchy domu. Akcja drugiej serii, Asylum, odbywa się w prowadzonym przez Kościół katolicki szpitalu psychiatrycznym. Trzeci sezon, Sabat, skupia się na sabacie czarownic. Czwarta seria, Freak Show, przedstawia złożoną z dziwadeł trupę cyrkową. Akcja piątego sezonu, Hotelu, odbywa się w zamieszkałym przez duchy i wampiry hotelu. Szósta seria, Roanoke, przedstawia losy bohaterów prześladowanych przez duchy mieszkańców zaginionej kolonii Roanoke. Siódmy sezon, Kult, skupia się na działalności sekty. Ósma seria, Apokalipsa, przedstawia wywołaną przez Antychrysta apokalipsę. Dziewiąty sezon, 1984, skupia się na obozie letnim.

American Horror Story zdobył uznanie krytyków i został nagrodzony ponad siedemdziesięcioma nagrodami, między innymi szesnastoma Emmy i dwoma Złotymi Globami. Po pierwszych czterech sezonach serial był nominowany do Emmy w kategorii najlepszego miniserialu. Szczególe uznanie zdobyła obsada – Emmy za swoje role zdobyli Jessica Lange (dwukrotnie), James Cromwell i Kathy Bates, zaś Złoty Glob – Lange i Lady Gaga. Nieprzerwanie od premiery serial notuje kilkumilionową publiczność podczas premierowych emisji w FX i jest jednym z najchętniej oglądanych programów amerykańskiej telewizji kablowej.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Sezon 1: Murder House[edytuj | edytuj kod]

Dom, w którym odbywa się akcja sezonu

Akcja odbywa się głównie w latach 2011–2012 w Los Angeles. Harmonowie: Ben (Dylan McDermott), jego żona Vivien (Connie Britton) i nastoletnia córka Violet (Taissa Farmiga), przeprowadzają się z Bostonu do Los Angeles, gdzie zamieszkują w starej posiadłości. Vivien usiłuje wybaczyć mężowi zdradę z Hayden McClaine (Kate Mara), jeszcze z czasów życia w Bostonie, a kilka dni po przeprowadzce zachodzi w ciążę bliźniaczą. Ben, pracujący jako psychiatra, przyjmuje w domu pacjentów. Jednym z nich jest nastoletni Tate Langdon (Evan Peters), który rozpoczyna związek z Violet. Harmonów nachodzi wścibska sąsiadka, a zarazem matka Tate’a, Constance Langdon (Jessica Lange), zaś Bena prześladują Hayden i Larry Harvey (Denis O’Hare), który usiłuje go przekonać do opuszczenia domu. Harmonowie są na posesji świadkami licznych zjawisk paranormalnych. Z upływem czasu okazuje się, że posiadłość jest nawiedzona przez duchy wszystkich osób, które w niej zmarły.

Sezon 2: Asylum[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: American Horror Story: Asylum.

Akcja odbywa się głównie w latach 1964–1965 w Massachusetts. Kościół katolicki prowadzi tam szpital psychiatryczny Briarcliff, zarządzany przez prałata Timothy’ego Howarda (Joseph Fiennes). W skład personelu wchodzą między innymi zakonnice Jude Martin (Jessica Lange) i Mary Eunice McKee (Lily Rabe) oraz lekarz Arthur Arden (James Cromwell). W okolicy działa seryjny morderca Krwawa Twarz, brutalnie mordujący kobiety. W szpitalu zostają umieszczeni Kit Walker (Evan Peters), niesłusznie oskarżony o zbrodnie Krwawej Twarzy, i dziennikarka Lana Winters (Sarah Paulson). Bohaterowie odkrywają, że personel stosuje kontrowersyjne metody leczenia i egzekwowania posłuszeństwa, takie jak terapia elektrowstrząsowa, zaś Arden skrycie wykonuje eksperymenty naukowe na ludziach. Grupa zdrowych psychicznie pacjentów: Kit, Lana, Grace Bertrand (Lizzie Brocheré) i Shelley (Chloë Sevigny), poszukuje sposobów na ucieczkę z Briarcliff. Siostra Mary Eunice zostaje opętana przez Diabła, zaś siostra Jude rozpoczyna śledztwo, mające na celu sprawdzenie podejrzeń o nazistowskiej przeszłości Ardena. Kit rozpoczyna związek z Grace, zaś Lana nawiązuje więź z pracującym gościnnie w Briarcliff psychiatrą Oliverem Thredsonem (Zachary Quinto).

Sezon 3: Sabat[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: American Horror Story: Sabat.

Akcja odbywa się głównie w latach 2013–2014 w Nowym Orleanie. Funkcjonuje tam sabat czarownic, którego Najwyższą, czyli posiadaczką pełni sił magicznych, jest Fiona Goode (Jessica Lange). Jej córka, Cordelia Foxx (Sarah Paulson), prowadzi szkołę dla młodych czarownic, w której uczą się i mieszkają: Zoe Benson (Taissa Farmiga), Madison Montgomery (Emma Roberts), Queenie (Gabourey Sidibe) i Nan (Jamie Brewer). Fiona nie może się pogodzić ze starością i słabnięciem sił, w związku z czym poszukuje sposobów na zyskanie długowieczności. Spiskuje ponadto przeciwko pozostałym czarownicom, których siły rosną, czym wzbudza podejrzliwość u wieloletniej rywalki, Myrtle Snow (Frances Conroy). Zoe i Madison nieudolnie przywracają do życia zabitego w wypadku Kyle’a Spencera (Evan Peters). Żyjąca w izolacji od sabatu czarownica Misty Day (Lily Rabe) usiłuje przywrócić mu pełną sprawność, zaś Zoe i Madison rywalizują o jego względy. W Nowym Orleanie żyją także dwie pozostające we wrogich relacjach kobiety, które w XIX wieku posiadły dar nieśmiertelności: Delphine LaLaurie (Kathy Bates) i królowa voodoo, Marie Laveau (Angela Bassett). Z upływem czasu nasila się wrogość między sabatem a obozem voodoo, ponadto obie strony stają się obiektem ataków ze strony łowców czarownic.

Sezon 4: Freak Show[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: American Horror Story: Freak Show.
Fragment parku rozrywki, imitującego miejsce akcji sezonu

Akcja odbywa się głównie w latach 1952–1953 w Jupiter na Florydzie. W miasteczku funkcjonuje Gabinet Osobliwości Elsy Mars – tak zwany freak show, czyli cyrk złożony z osób z deformacjami ciała. Właścicielką trupy jest niespełniona piosenkarka Elsa Mars (Jessica Lange), zaś w jej skład wchodzą między innymi: bliźniaczki syjamskie Bette i Dot Tattler (Sarah Paulson), kobieta z brodą – Ethel Darling (Kathy Bates), jej cierpiący na ektrodaktylię syn Jimmy Darling (Evan Peters), siłacz Dell Toledo (Michael Chiklis) oraz jego posiadająca troje piersi żona, Desiree Dupree (Angela Bassett). Bohaterowie zmagają się z wewnętrznymi konfliktami i prześladowaniami ze strony społeczeństwa. Zafascynowanie cyrkiem wyraża niezrównoważony psychicznie Dandy Mott (Finn Wittrock), mieszkający ze spełniającą jego zachcianki matką, Glorią (Frances Conroy). Tymczasem dwoje naukowców, Stanley (Denis O’Hare) i Maggie Esmeralda (Emma Roberts), pragnie uprowadzić któregoś z członków trupy i umieścić w muzeum jako eksponat.

Sezon 5: Hotel[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: American Horror Story: Hotel.
Budynek służący podczas zdjęć jako elewacja hotelu Cortez

Akcja odbywa się głównie w 2015 roku w Los Angeles. W hotelu Cortez mieszka Elizabeth Johnson (Lady Gaga), która jest wampirzycą, co wiąże się z darem długowieczności. W skład personelu wchodzą recepcjonistka Iris (Kathy Bates) i transgenderyczna barmanka Liz Taylor (Denis O’Hare). Ponadto w Cortezie żyją duchy osób, które zmarły na jego terenie, między innymi seryjnego mordercy i założyciela hotelu, Jamesa Patricka Marcha (Evan Peters), i Sally McKenny (Sarah Paulson). Tymczasem detektyw John Lowe (Wes Bentley) bada sprawę seryjnego mordercy, dla którego inspirację stanowi Dekalog. Rozpocząwszy separację z żoną, Alex (Chloë Sevigny), wprowadza się do Cortezu, gdzie jest świadkiem zjawisk paranormalnych. Elizabeth żyje w związkach z synem Iris, Donovanem (Matt Bomer), modelem Tristanem Duffym (Finn Wittrock) i nowym właścicielem hotelu, Willem Drakiem (Cheyenne Jackson), oprócz tego nieustannie rozpamiętuje tragicznie utraconego ukochanego, Rudolfa Valentino (Finn Wittrock). Jej dawna partnerka, Ramona Royale (Angela Bassett), pragnie ją zamordować w ramach zemsty za dawne rany.

Sezon 6: Roanoke[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: American Horror Story: Roanoke.

Akcja odbywa się głównie w latach 2014–2016 w Karolinie Północnej. Matt Miller (André Holland), jego żona Shelby (Lily Rabe) i siostra Lee Harris (Adina Porter) wprowadzają się do nowego domu. Posiadłość i okoliczny las okazują się być nawiedzone przez duchy mieszkańców XVI-wiecznej kolonii Roanoke, które usiłują ich zmusić do opuszczenia posesji. Bohaterowie są także prześladowani przez leśną czarownicę Scáthach (Lady Gaga) i okoliczną rodzinę kanibali, Polków. Po ucieczce z Karoliny Północnej występują w paradokumentalnym programie telewizyjnym Koszmar z Roanoke, w którym ich historię odtwarzają w tym samym miejscu aktorzy. Producent Sidney Aaron James (Cheyenne Jackson) postanawia zrealizować reality show Powrót do Roanoke: Trzy dni w piekle, w którym w domu zamieszkują na trzy dni Millerowie, Lee oraz aktorzy z poprzedniego programu: Audrey Tindall (Sarah Paulson), Dominic Banks (Cuba Gooding Jr.), Monet Tumusiime (Angela Bassett) i Rory Monahan (Evan Peters). Bohaterowie i ekipa telewizyjna są prześladowani przez duchy kolonistów, Scáthach, Polków oraz chorą na schizofrenię aktorkę z poprzedniego programu, Agnes Mary Winstead (Kathy Bates).

Sezon 7: Kult[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: American Horror Story: Kult.

Akcja odbywa się głównie w latach 2016–2018 w fikcyjnej miejscowości Brookfield Heights w Michigan. Wybór Donalda Trumpa na Prezydenta Stanów Zjednoczonych wpływa na pojawienie się u Ally Mayfair-Richards (Sarah Paulson) zaburzeń lękowych, które usiłuje leczyć poprzez terapię z psychiatrą Rudym Vincentem (Cheyenne Jackson). Kai Anderson (Evan Peters), zachwycony wynikiem wyborów, postanawia kandydować do rady miasta. W swojej kampanii wyborczej głosi radykalne hasła, a w celu zdobycia poparcia społecznego tworzy sektę, na czele której staje. Dołącza do niej między innymi żona Ally, Ivy (Alison Pill), zachęcona przez opiekunkę ich syna, a zarazem siostrę Kaiego, Winter (Billie Lourd). Członkowie sekty, przebrani za klauny, dokonują w mieście morderstw, mających na celu zastraszenie społeczeństwa i osiągnięcie wzrostu poparcia dla Kaiego. Równocześnie Anderson i jego poplecznicy prześladują cierpiącą na lęk przed klaunami Ally. Sukcesywnie Kai buduje wokół siebie coraz silniejszy kult jednostki, w brutalny sposób egzekwując od popleczników posłuszeństwo.

Sezon 8: Apokalipsa[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: American Horror Story: Apokalipsa.

Akcja odbywa się głównie w latach 2017–2021 w Hawthorne w Kalifornii i Nowym Orleanie. Cordelia Goode (Sarah Paulson) jest Najwyższą sabatu czarownic, do którego w poprzednich latach dołączyły między innymi Mallory (Billie Lourd) i Coco St. Pierre Vanderbilt (Leslie Grossman). Do sabatu czarodziei wstępuje Michael Langdon (Cody Fern), który jako pierwszy mężczyzna w historii wykazuje magiczną moc równą Najwyższej. Gdy Madison Montgomery (Emma Roberts) odkrywa, że Michael jest Antychrystem, czarownice postanawiają go pokonać. Michael, wspierany przez Miriam Mead (Kathy Bates) i królową voodoo, Dinah Stevens (Adina Porter), doprowadza do apokalipsy. Grupa ludzi, którzy przeżyli wybuch pocisku jądrowego, zamieszkuje w Placówce 3 – podziemnym schronie, zarządzanym przez Wilheminę Venable (Sarah Paulson) przy pomocy Miriam. W Placówce żyją między innymi: Gallant (Evan Peters), jego babcia Evie (Joan Collins), Mallory, Coco i Dinah. Michael planuje dokonać wyboru ludzi, którzy będą kontynuowali gatunek ludzki, zaprowadzając w ten sposób nowy porządek świata.

Sezon 9: 1984[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: American Horror Story: 1984.

Ryan Murphy, twórca serialu, zdradził, że sezon dziewiąty będzie zatytułowany 1984. Opublikowany zwiastun przedstawia scenę z obozu, nagraną w stylu slashera[2].

Geneza i produkcja[edytuj | edytuj kod]

Pomysł[edytuj | edytuj kod]

American Horror Story został stworzony przez Ryana Murphy’ego i Brada Falchuka, którzy wcześniej pracowali wspólnie nad serialem Glee, emitowanym przez Fox. Pomysł na American Horror Story powstał jeszcze przed rozpoczęciem produkcji Glee. Murphy pragnął odejść od konwencji, w jakiej dotychczas tworzył.

Wcześniej pracowaliśmy [z Bradem] nad Glee. Osobiście lubię tworzyć na zmianę rzeczy, które są swoimi przeciwieństwami. Zatem skoro robiliśmy serial wypucowany, słodki, optymistyczny, to zapragnąłem stworzyć coś odzwierciedlającego zupełnie inną stronę mojej osobowości. Zawsze mnie fascynowały mroczne rzeczy. Tak naprawdę główną inspiracją było nasze zamiłowanie do horrorów, ich popkulturowe piętno, które czuliśmy w młodości. Lubię tworzyć coś, co po prostu mnie interesuje, o czym sam chciałbym oglądać serial, a w telewizji nie było zbyt wiele seriali o duchach zmutowanych dzieciach w piwnicy. Chciałem obejrzeć coś takiego!

Twórcy od początku planowali, że każdy sezon będzie dotyczył innej historii[4]. John Landgraf, prezes stacji FX, powiedział: „Idea serialu antologicznego – serii miniseriali ze stałą obsadą – okazała się przełomowa i szalenie popularna, wyznaczając pewien trend”[5].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2011 roku stacja FX poinformowała o zamówieniu odcinka pilotażowego American Horror Story, stworzonego przez Murphy'ego i Falchuka. Produkcją wykonawczą zajęli się Murphy, Falchuk i Dante Di Loreto, a prace rozpoczęły się w kwietniu tego samego roku[6]. W lipcu FX ogłosiła, że zaaprobowano pilot i American Horror Story będzie serialem[7]. W październiku stacja zamówiła drugi sezon[8], w listopadzie 2012 roku – trzeci[5], w listopadzie 2013 roku – czwarty[9], w październiku 2014 roku – piąty[10], zaś w listopadzie 2015 roku – szósty[11]. W październiku 2016 roku FX zamówiła sezon siódmy[12], a już w styczniu 2017 roku sezony ósmy i dziewiąty[13]. W sierpniu 2018 roku serial został przedłużony o sezon dziesiąty[14]. American Horror Story produkują wytwórnie Brad Falchuk Teley-Vision i Ryan Murphy Productions we współpracy z 20th Century Fox Television[15].

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do odcinka pilotażowego odbyły się w domu w dzielnicy Country Club Park w Los Angeles, zbudowanym w 1910 roku przez Alfreda Rosenheima, prezesa oddziału American Institute of Architects w mieście. Budynek zaprojektowano w stylu Tudorów i gotyckim[16][17]. Na potrzeby zdjęć do pozostałych odcinków Murder House zbudowano wierną replikę domu w studiu filmowym wytwórni Paramount Pictures[18][19]. W tym samym studiu miały miejsce zdjęcia do Asylym, choć za zewnętrzną część ukazanego w nim szpitala Briarcliff posłużył budynek sądu w kalifornijskim mieście Santa Ana[19]. Sceny plenerowe nakręcono w dolinie Hidden Valley w hrabstwie Ventura niedaleko Los Angeles[20]. Na potrzeby dwóch kolejnych sezonów produkcję przeniesiono do Nowego Orleanu[21][19]. Zdjęcia do Hotelu ponownie odbywały się w studiu filmowym w Los Angeles, choć za zewnętrzną część hotelu Cortez posłużył James Oviatt Building[22][23]. Roanoke kręcono w lesie w Calabasas i Malibu Hills (niedaleko Los Angeles), gdzie specjalnie na okres zdjęć zbudowano zburzony później dom[24][25]. Zdjęcia do Kultu odbywały się w kalifornijskiej miejscowości Orange[26].

Obsada i bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Obsada główna[edytuj | edytuj kod]

Aktor Rodzaj roli
Murder House Asylum Sabat Freak Show Hotel Roanoke Kult Apokalipsa 1984[27][28]
Connie Britton Główna Gość specjalny
Dylan McDermott Główna Drugoplanowa Gość specjalny Drugoplanowa
Evan Peters Główna
Taissa Farmiga Główna Główna Gościnna Drugoplanowa
Denis O’Hare Główna Główna
Jessica Lange Główna Gość specjalny
Frances Conroy Drugoplanowa Główna Gość specjalny
Adina Porter Gościnna Drugoplanowa Główna
Zachary Quinto Gość specjalny Główna
Lily Rabe Drugoplanowa Główna Gość specjalny Główna Gość specjalny Drugoplanowa
Sarah Paulson Drugoplanowa Główna
Joseph Fiennes Główna
Lizzie Brocheré Główna
James Cromwell Główna
Chloë Sevigny Gość specjalny Główna
Emma Roberts Główna Gość specjalny Główna
Kathy Bates Główna Główna
Angela Bassett Gość specjalny Główna Gość specjalny
Michael Chiklis Główna
Finn Wittrock Główna Gość specjalny
John Carroll Lynch Drugoplanowa Drugoplanowa Główna
Wes Bentley Gość specjalny Główna
Matt Bomer Gość specjalny Główna
Cheyenne Jackson Główna
Lady Gaga Główna Gość specjalny
Cuba Gooding Jr. Główna
André Holland Główna
Billie Lourd Główna
Alison Pill Główna
Leslie Grossman Drugoplanowa Główna
Cody Fern Główna
Matthew Morrison Główna
Gus Kenworthy Główna
Angelica Ross Główna
Zach Villa Główna

Liczba występów[edytuj | edytuj kod]

Aktorzy, którzy wystąpili w co najmniej czterech sezonach:

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Sezon Tytuł polski Tytuł oryginalny Odcinki Pierwsza emisja
(FX, Stany Zjednoczone)
Pierwsza emisja
(Fox, Polska)
Pierwszy odcinek Ostatni odcinek Pierwszy odcinek Ostatni odcinek
1 Murder House Murder House 12 5 października 2011 21 grudnia 2011 12 listopada 2011 28 stycznia 2012
2 Asylum Asylum 13 17 października 2012 23 stycznia 2013 26 października 2012 25 stycznia 2013
3 Sabat Coven 13 9 października 2013 29 stycznia 2014 20 października 2013 9 lutego 2014
4 Freak Show Freak Show 13 8 października 2014 21 stycznia 2015 9 października 2014 22 stycznia 2015
5 Hotel Hotel 12 7 października 2015 13 stycznia 2016 8 października 2015 14 stycznia 2016
6 Roanoke Roanoke 10 14 września 2016 16 listopada 2016 15 września 2016 17 listopada 2016
7 Kult Cult 11 5 września 2017 14 listopada 2017 7 września 2017 16 listopada 2017
8 Apokalipsa Apocalypse 10 12 września 2018 14 listopada 2018 13 września 2018 15 listopada 2018
9 1984 1984 9 18 września 2019 13 listopada 2019 19 września 2019 14 listopada 2019

Oglądalność w Stanach Zjednoczonych[edytuj | edytuj kod]

Sezon Tytuł Pora emisji
(czas wschodni)
Odcinki Odcinek premierowy Odcinek finałowy Średnia
oglądalność
(w milionach)
Data emisji Widzów
(w milionach)
Data emisji Widzów
(w milionach)
1 Murder House środa, 22:00 12 5 października 2011 3,184 21 grudnia 2011 3,222 2,821
2 Asylum[29] 13 17 października 2012 3,848 23 stycznia 2013 2,288 2,527
3 Sabat[30] 13 9 października 2013 5,538 29 stycznia 2014 4,242 4,000
4 Freak Show[31] 13 8 października 2014 6,127 21 stycznia 2015 3,271 3,850
5 Hotel[32] 12 7 października 2015 5,807 13 stycznia 2016 2,245 2,887
6 Roanoke[33] 10 14 września 2016 5,137 16 listopada 2016 2,450 2,932
7 Kult[34] wtorek, 22:00 11 5 września 2017 3,933 14 listopada 2017 1,974 2,222
8 Apokalipsa[35] środa, 22:00 10 12 września 2018 3,081 14 listopada 2018 1,830 2,033
9 1984 9 18 września 2019

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Serial został nagrodzony między innymi szesnastoma Emmy, dwoma Złotymi Globami, Nagrodą Gildii Aktorów Ekranowych, czterema Critics’ Choice Television Awards, Nagrodą Brama Stokera i trzema Satelitami. Spośród siedmiu dotychczasowych sezonów cztery zostały nominowane do Emmy dla najlepszego miniserialu, a trzy do analogicznych Złotych Globów (dla najlepszego serialu dramatycznego lub miniserialu). Najczęściej nagradzanym sezonem jest Freak Show (17), zaś najczęściej nominowanym Freak Show i Asylum (po 56). Spośród członków obsady najwięcej nagród (8), jak i nominacji (25) otrzymała Jessica Lange, laureatka między innymi dwóch Emmy, Złotego Globa i Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych. Emmy za role drugoplanowe zdobyli także James Cromwell i Kathy Bates, zaś Lady Gaga otrzymała Złoty Glob za rolę pierwszoplanową.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Tim Stack: Ryan Murphy on 'American Horror Story': The seasons are all connected (ang.). W: Entertainment Weekly [on-line]. 2014-10-31. [dostęp 2018-09-09].
 2. Matt Webb Mitovich: American Horror Story Heads to Summer Camp Circa 1984 for Season 9 (ang.). W: TV Line [on-line]. 2019-04-10. [dostęp 2019-04-11].
 3. Tim Stack: 'American Horror Story': Ryan Murphy talks premiere and Rubber Man -- EXCLUSIVE (ang.). W: Entertainment Weekly [on-line]. 2011-10-05. [dostęp 2016-12-22].
 4. Jenna Mullins: American Horror Story Season Two Scoop: New House and (Mostly) New Faces (ang.). W: E! Online [on-line]. NBCUniversal, 2011-12-22. [dostęp 2015-11-12].
 5. a b Lisa de Moraes: FX picks up third season of 'American Horror Story' (ang.). W: The Washington Post [on-line]. 2012-11-15. [dostęp 2012-11-15].
 6. Daniel Fienberg: FX orders ‘American Horror Story’ from ‘Glee’ pair (ang.). HitFix, 2011-02-07. [dostęp 2017-04-15].
 7. FX Orders "American Horror Story" to Series (ang.). W: The Futon Critic [on-line]. Futon Media, 2011-07-18. [dostęp 2017-04-15].
 8. Kristina Bustos: 'American Horror Story' gets second season order by FX (ang.). W: Digital Spy [on-line]. 2011-11-31. [dostęp 2017-04-15].
 9. ‘American Horror Story’ Renewed by FX for Fourth Season (ang.). TV by the Numbers, 2013-11-06. [dostęp 2017-04-15].
 10. Tim Stack: 'American Horror Story' renewed for fifth season (ang.). W: Entertainment Weekly [on-line]. 2014-10-13. [dostęp 2017-04-15].
 11. Rick Porter: 'American Horror Story' renewed for Season 6 on FX (ang.). W: TV by the Numbers [on-line]. 2015-11-10. [dostęp 2016-10-22].
 12. Michael Ausiello: American Horror Story Renewed for (Top-Secret, Duh) Season 7 at FX (ang.). W: TV Line [on-line]. 2016-10-04. [dostęp 2016-10-04].
 13. Matt Webb Mitovich: American Horror Story Now Renewed for Three More Seasons (ang.). W: TV Line [on-line]. 2017-01-12. [dostęp 2017-01-12].
 14. Joe Otterson: ‘American Horror Story’ Renewed for Season 10 at FX (ang.). W: Variety [on-line]. 2018-08-03. [dostęp 2018-08-04].
 15. American Horror Story – Company Credits (ang.). Internet Movie Database. [dostęp 2017-04-15].
 16. David A. Keeps: Set Pieces: The haunted house of 'American Horror Story'. W: Los Angeles Times [on-line]. 2011-10-31. [dostęp 2011-11-05].
 17. Adrian Glick Kudler: American Horror Story Gave Alfred Rosenheim House in Country Club Park an Early Halloween Costume (ang.). Curbed.com, 2011-10-04. [dostęp 2011-10-13].
 18. Jen Chaney: Connie Britton on 'American Horror Story,' 'Friday Night Lights' and what she learned from Rob Zombie (ang.). W: The Washington Post [on-line]. 2011-10-05. [dostęp 2011-10-13].
 19. a b c American Horror Story – Filming Locations (ang.). Internet Movie Database. [dostęp 2017-04-15].
 20. Kristin Dos Santos: American Horror Story Casting Scoop: Jenna Dewan to Be Lovers With Adam Levine (ang.). W: E! Online [on-line]. NBCUniversal, 2012-07-26. [dostęp 2012-07-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-28)].
 21. Ray Richmond: 'American Horror Story' At PaleyFest: Season 3 Has Witches, Kathy Bates Comes Onstage; Vampire Series Teased (ang.). Deadline.com, 2013-03-15. [dostęp 2013-03-17].
 22. Meredith Woerner: Go inside the American Horror Story: Hotel, built just for San Diego Comic-Con (ang.). W: Los Angeles Times [on-line]. 2015-07-11. [dostęp 2015-07-13].
 23. Lindsay Blake: Scene It Before: Hotel Cortez from American Horror Story: Hotel (ang.). W: Los Angeles Magazine [on-line]. 2015-10-29. [dostęp 2015-11-12].
 24. Jenna J: American Horror Story ‘Roanoke’ Filming Locations – Season 6 (ang.). W: On Set Hollywood [on-line]. 2016-08-01. [dostęp 2016-10-27].
 25. American Horror Story Scars Scenic Santa Monica Mountains LCP Viewshed (ang.). W: Las Virgenes Homeowner's Federation [on-line]. 2016-07-08. [dostęp 2016-10-27].
 26. Daniel Kreps: 'American Horror Story: Cult' Cuts Mass Shooting Scene After Las Vegas (ang.). W: Rolling Stone [on-line]. 2017-10-09. [dostęp 2017-11-17].
 27. Jackie Strause: 'American Horror Story: 1984': Matthew Morrison Joins Cast, Billie Lourd and Cody Fern Among Returning Stars (ang.). W: The Hollywood Reporter [on-line]. 2019-07-11. [dostęp 2019-08-21].
 28. Joe D’Alessandro: Sarah Paulson Scales Back On ‘American Horror Story: 1984’ As She Ratchets Up On ‘Ratched’ (ang.). Deadline, 2019-07-08. [dostęp 2019-08-21].
 29. American Horror Story: Season Two Ratings (ang.). TV Series Finale, 2013-01-24. [dostęp 2017-11-25].
 30. American Horror Story: Coven: (Season Three) Ratings (ang.). TV Series Finale, 2014-01-30. [dostęp 2017-11-25].
 31. American Horror Story: Freak Show Ratings (ang.). TV Series Finale, 2015-01-22. [dostęp 2017-11-25].
 32. American Horror Story: Hotel (Season Five) Ratings (ang.). TV Series Finale, 2016-01-14. [dostęp 2017-11-25].
 33. American Horror Story: Season Six Ratings (ang.). TV Series Finale, 2016-11-17. [dostęp 2017-11-25].
 34. American Horror Story: Season Seven Ratings (ang.). TV Series Finale, 2017-11-15. [dostęp 2017-11-25].
 35. American Horror Story: Season Eight Ratings (ang.). TV Series Finale, 2018-11-15. [dostęp 2018-11-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]