American Locomotive Company

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
American Locomotive Company, Inc.
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Schenectady

Data założenia

1901

Data likwidacji

1969

brak współrzędnych

American Locomotive Company, Inc. – amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące lokomotywy parowe, spalinowe, generatory i silniki Diesla istniejące w latach 1901–1969.

Historia[edytuj | edytuj kod]

ALCO powstało w 1901 z połączenia siedmiu osobnych, mniejszych producentów lokomotyw:

W 1904 ALCO przejęło kontrolę nad Locomotive and Machine Company z Montrealu w Kanadzie, przedsiębiorstwo to zostało ostatecznie przemianowane na Montreal Locomotive Works (MLW).

W 1905 przejęło Rogers Locomotive Works z Paterson w Nowego Jersey.

Kiedy spółka zaprzestała produkcji w Stanach Zjednoczonych w 1969, Montreal Locomotive Works nadal produkował lokomotywy w oparciu o wzory ALCO.

Lokomotywy parowe[edytuj | edytuj kod]

ALCO był drugim co do wielkości budowniczym parowozów w USA (po Baldwinie), produkując ponad 75000 lokomotyw. Było wśród nich wiele znanych lokomotyw. Koleje, które preferowały produkty ALCO obejmowały Delaware and Hudson Railroad, New Haven and Hartford Railroad, New York Central Railroad i Union Pacific Railroad. Alco był znany z parowozów, z których 4-6-4 „Hudson” i 4-8-4 „Niagara” zbudowane dla NYC i 4-6-6-4 (Challenger) zbudowane dla Union Pacific dawały dobre przykłady. Firma zbudowała – Union Pacific Big Boy (4-8-8-4), jeden z największych parowozów.

Lokomotywy spalinowe[edytuj | edytuj kod]

W latach 1924–1969 przedsiębiorstwo produkowało lokomotywy spalinowe takie jak:

Trzy sztuki tej pierwszej zostały wyeksportowane do Brazylii.