Amerykańscy Żydzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Amerykańscy Żydzi – to osoby wyznania mojżeszowego lub pochodzenia żydowskiego mieszkające w Stanach Zjednoczonych. USA zajmują obecnie drugą pozycję po Izraelu, jeśli chodzi o liczbę Żydów. Społeczność ta liczy 5 mln, co stanowi 1,7% ludności USA. Większość mieszka w Nowym Jorku, New Jersey, Kalifornii i na Florydzie. Mieszkają tam zarówno Żydzi sefardyjscy, jak i aszkenazyjscy. Wyznają oni przeważnie judaizm reformowany lub judaizm konserwatywny.

Amerykańscy Żydzi tradycyjnie w zdecydowanej większości głosują na Partię Demokratyczną. W ostatnich wyborach prezydenckich na Baracka Obamę zagłosowało 78% Żydów. Również w referendum w sprawie uznania małżeństw homoseksualnych zamiast związków partnerskich w Kalifornii 78% amerykańskich Żydów zagłosowało za tą propozycją, a propozycja ta została odrzucona minimalnie przez ogół ludności.

Chociaż Żydzi stanowią tylko niecałe 2% populacji USA, 37% laureatów Nagrody Nobla z USA było Żydami. Również pod względem zarobków Żydzi są na pierwszym miejscu w USA. 46% amerykańskich Żydów zarabia ponad 100 tys. dolarów rocznie, podczas gdy tylko 17% ogółu Amerykanów. Zajmują oni także 7% wszystkich stanowisk kierowniczych w amerykańskich korporacjach. 60% stanowisk kierowniczych w Hollywood zajmowanych jest przez Żydów.