Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej
Academy of Motion Picture Arts and Sciences
Ilustracja
Siedziba AMPAS w Beverly Hills (2009)
Państwo

 Stany Zjednoczone

Data założenia

11 maja 1927

Rodzaj stowarzyszenia

artystyczne, branżowe

przewodniczący

Janet Yang (od 2022)

Członkowie

9921 (2020)

Położenie na mapie metropolii Los Angeles
Mapa konturowa metropolii Los Angeles, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po lewej znajduje się punkt z opisem „Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej”
Położenie na mapie Kalifornii
Mapa konturowa Kalifornii, na dole znajduje się punkt z opisem „Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej”
Ziemia34°04′02″N 118°23′15″W/34,067222 -118,387500
Strona internetowa
Centrum im. Fairbanksa w Beverly Hills
Centrum im. Mary Pickford w Hollywood

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (ang. Academy of Motion Picture Arts and Sciences) – założona 11 maja 1927 honorowa organizacja zawodowa zajmująca się promowaniem sztuki i wiedzy filmowej. W jej skład wchodzi (2020) prawie 10 tys. osób związanych zawodowo z filmem. Akademia znana jest na całym świecie przede wszystkim poprzez doroczne uroczystości wręczania Oscarów – Nagród Akademii Filmowej. Przyznaje również Studencką Nagrodę Akademii Filmowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pojęcie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej wymyślił w latach 20. XX wieku Louis B. Mayer, szef wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer (MGM). Chciał utworzenia organizacji, która usprawniłaby przemysł filmowy i była mediatorem w sporach pracowniczych. Spotkał się więc z aktorem Conradem Nagelem, reżyserem Fredem Niblo oraz prezesem Stowarzyszenia Producentów Filmowych Fredem Beetsonem, by przedyskutować swój pomysł. Ideą tego elitarnego klubu miał być coroczny bankiet, ale wzmianki o żadnej nagrodzie jeszcze wtedy nie było. Przyjęto również, że członkami tej organizacji będą mogli zostać tylko ludzie związani z jedną z pięciu gałęzi przemysłu filmowego: aktorzy, reżyserzy, scenarzyści, technicy i producenci[1].

Po tym spotkaniu Mayer zebrał grupę trzydziestu sześciu ludzi związanych z kinem i zaprosił ich na uroczysty bankiet do Hotelu Ambassador w Los Angeles. Przyjęcie odbyło się 11 stycznia 1927 r., podczas którego Mayer przedstawił gościom nazwę nowej organizacji oraz jej ideę. Każda z obecnych wtedy na sali osób stała się założycielem Akademii[1].

Pierwszym jej przewodniczącym został Douglas Fairbanks Sr., który wprowadził przyznawanie nagród „za wyróżniające osiągnięcia”. Rok później powstał system głosowania, a po nim rozpoczął się proces selekcji i nominacje do nagrody, która dziś znana jest jako Oscar.

W 1929 r. Akademia, we współpracy z Uniwersytetem Południowej Kalifornii, stworzyła pierwszą szkołę filmową w Ameryce.

Członkostwo[edytuj | edytuj kod]

Członkostwo w Akademii można uzyskać jedynie poprzez zaproszenie, które wystosowuje jej zarząd. Najczęściej otrzymują je osoby nominowane do Oscara albo takie, które zostały zgłoszone przez obecnego członka za swój znaczący wkład w rozwój kina.

Propozycje członkostwa nowych kandydatów są rozpatrywane corocznie. I chociaż Akademia nie ujawnia publicznie ile dokładnie liczy osób, to zawsze ogłasza nazwiska tych, którzy zostali do niej ostatnio zaproszeni. Członkostwo w Akademii nie wygasa, jest dożywotnie[2]. Jednak wykluczeni zostali m.in. Carmine Caridi, Harvey Weinstein, Roman Polański i Bill Cosby.

W jej skład wchodzi 15 branż, reprezentujących różne dziedziny filmu. Członkowie mogą należeć tylko do jednej z nich. Ci, którzy pracują w różnych gałęziach przemysłu filmowego zaliczani są do grupy tzw. „wolnych członków”. Posiadają wszystkie przywileje członkowskie, ale nie mają swojego reprezentanta w zarządzie Akademii.

Według badania przeprowadzonego w lutym 2012 r. przez Los Angeles Times (na próbie 5000 członków), Akademia to: w 94% biali, 77% mężczyźni, 14% ma poniżej 50 lat, a średnia wieku to 62 lata. 33% jej członków to byli zwycięzcy lub nominowani do Oscara[3].

Członkowie założyciele Akademii Filmowej[edytuj | edytuj kod]

Do 36 osób, które założyły Amerykańską Akademię Filmową należeli:

Przewodniczący Akademii Filmowej[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Przewodniczący Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Przewodniczący są wybierani na okresy 1 roku i nie mogą być wybrani na więcej niż cztery kadencje z rzędu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wiley, Mason, and Damien Bona. Inside Oscar. New York: Ballantine Books, 1986 str. 2
  2. Oscar voters aren't always who you might think (data dostępu: 2017-11-11)
  3. Oscar voters overwhelmingly white, male (data dostępu: 2017-11-11)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]