Amerykanie pochodzenia kolumbijskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amerykanie pochodzenia kolumbijskiego
Zamka G NASA.jpgMoises Arias.jpg John Leguizamo 2 by David Shankbone.jpg
George Zamka · Moisés Arias · John Leguizamo
Liczebność ogółem 730 510[1]
około 0,66% populacji USA
Regiony zamieszkania Floryda (przede wszystkim jej południowa część) · Nowy Jork (zwłaszcza Queens i Brooklyn) · New Jersey · Kalifornia · Waszyngton
Języki angloamerykański · hiszpański
Główne religie Katolicyzm · Protestantyzm · Judaizm · Ateizm
Pokrewne grupy etniczne Mulaci · Hiszpanie · Indianie · Metysi ·Czarni

Amerykanie pochodzenia kolumbijskiego – obywatele lub rezydenci Stanów Zjednoczonych, których przodkowie pochodzą z Kolumbii, bądź też imigranci z tego kraju.

Przyczyny migracji[edytuj | edytuj kod]

Problemy ekonomiczne i tocząca się w Kolumbii wojna domowa to główne przyczyny migracji Kolumbijczyków do USA. Imigranci osiedlają się głównie na Florydzie (zwłaszcza na przedmieściach Miami), w Nowym Jorku (przede wszystkim w Queens i Brooklynie), w New Jersey, w Waszyngtonie i Kalifornii. Hrabstwem zamieszkiwanym przez największą liczbę Kolumbijczyków jest Queens (około 75 000)[2]. Kolumbijczycy są jedną z największych południowoamerykańskich grup imigrantów w USA.

Zróżnicowanie etniczne społeczności kolumbijskiej w USA[edytuj | edytuj kod]

Kolumbijczycy to naród zróżnicowany rasowo, w jego skład wchodzą zarówno ludzie pochodzenia indiańskiego, europejskiego (przede wszystkim hiszpańskiego), czarni oraz (najliczniejsi) metysi. Istnieją również społeczności wywodzące się z Bliskiego Wschodu, złożone przede wszystkim z Syryjczyków i Libańczyków.

Tradycje kolumbijskie wśród imigrantów[edytuj | edytuj kod]

Kolumbijczycy w USA zachowują swoje tradycje i swoją kulturę. Zalicza się do nich tradycyjne tańce latynoamerykańskie – salsę i cumbię. Większość Kolumbijczyków tradycyjnie wyznaje katolicyzm w obrządku rzymskim, jednak młodsze pokolenie jest bardziej świeckie niż starsze generacje. Kuchnia kolumbijska jest mocno zróżnicowana i zależna od regionu Kolumbii, z którego wywodzi się dana społeczność imigrantów. Ulubionym sportem Kolumbijczyków jest piłka nożna, tyczy się to także Kolumbijczyków w USA. Wśród starszych popularna jest parqués, tradycyjna gra planszowa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]