Amerykanie pochodzenia kornwalijskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amerykanie pochodzenia kornwalijskiego
Dirk Kempthorne, official Interior Dept color photo, 2006.jpg
Dirk Kempthorne
Regiony zamieszkania Kalifornia · Michigan · Wisconsin · Pensylwania
Języki angloamerykański
Główne religie Katolicyzm · Protestantyzm
Pokrewne grupy etniczne Narody celtyckie (Walijczycy, Bretończycy, Szkoci, Irlandczycy)
· Anglicy

Amerykanie Kornwalijscy – obywatele lub rezydenci Stanów Zjednoczonych którzy utożsamiają się ze swoimi kornwalijskimi korzeniami. Amerykańskie Biuro Cenzusowe nie uznaje tego pochodzenia, nie można więc go podać w spisie ludności. W Wielkiej Brytanii Kornwalijczycy są jednak uznawani za oddzielną grupę etniczną[1].

Migracja kornwalijska[edytuj | edytuj kod]

Kornwalijczycy nie wykształcili silnego poczucia odrębności narodowej, dlatego też wielu z nich łatwo asymilowało się z innymi brytyjskich osadników w USA. Niemniej jednak ślady po osadnictwie Kornwalijczyków widać w tym kraju do dnia dzisiejszego. Część ludności która zamieszkuje Wyspę Tangier w Zatoce Chesapeake w Wirginii mówi po angielsku z silnym akcentem kornwalijskim, są oni potomkami kornwalijskich osadników którzy przybyli tutaj w 1686[2].

Upadek przemysłu wydobywczego, który miał miejsce w Kornwalii w XIX wieku, zbiegł się w czasie z odkryciem wielu złóż mineralnych w Stanach Zjednoczonych. Wielu mieszkańców Kornwalii opuściło rodzinne strony i wyemigrowała do USA, Walii i innych części Wielkiej Brytanii. Szacuje się że między 1861 a 1901 jedna piąta mężczyzn opuściła ten region w poszukiwaniu pracy. Wraz z wcześniejszymi (od 1841) migracjami, do roku 1901 z Kornwalii wyjechało około 250 000 ludzi[3].

Migrowano wówczas głównie do USA, gdzie Kornwalijczycy osiadali przede wszystkim w miastach portowych Wschodniego Wybrzeża, na przykład w Nowym Jorku. Duża liczba przybyszy z Kornwalii osiedliła się także w Kalifornii, Wisconsin, Pensylwanii i Michigan. Jednym z obszarów zamieszkanych przed znaczną liczbę Kornwalijczyków był Mineral Point w Wisconsin, gdzie większość z nich znalazła zatrudnienie w górnictwie. Było ich tam tak dużo, że w 1845 ponad połowa mieszkańców była pochodzenia kornwalijskiego[4].

Kultura kornwalijska w USA[edytuj | edytuj kod]

Ślady obecności Kornwalijczyków widać w Mineral Point, gdzie w restauracjach często podaje się ich tradycyjne potrawy, na przykład Cornish pasty[5].

W Kalifornii znajduje się wiele pomników i inskrypcji upamiętniających wkład Kornwalijczyków w zasiedlaniu tych regionów. W Grass Valley i jego okolicach, tradycyjnie śpiewa się kornwalijskie kolędy, odbywają się kornwalijskie święta, serwuje się tradycyjne potrawy oraz odbywają się w nim zawody zapaśnicze na zasadach kornwalijskich[6]. Część mieszkańców tego miasta rzeczywiście jest potomkami kornwalijskich górników. Miasto Grass Valley współpracuje z Bodmin w Kornwalii.

Jako ciekawostkę można podać, iż w serialu Deadwood występują górnicy mówiący po kornwalijsku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. British Census.
  2. Tangier Island.
  3. The Cornish Diaspora.
  4. Nesbit, Robert C. (1989). Wisconsin: A History. Madison, Wisconsin: University of Wisconsin Press. ​ISBN 0-299-10804-X​.
  5. Shops%Restaurants.
  6. Cornish California.