Amerykanie pochodzenia peruwiańskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amerykanie pochodzenia peruwiańskiego
Bratt, Benjamin (DOD).jpg Gingerreyes.jpg
Benjamin Bratt · Ginger Reyes
Liczebność ogółem 435 368
około 0,14% populacji USA
Regiony zamieszkania Floryda (południowa część) · New Jersey · Nowy Jork
Języki angloamerykański · hiszpański
Główne religie Katolicyzm (większość) · Protestantyzm
Pokrewne grupy etniczne Włosi · Hiszpanie · Francuzi · Niemcy ·Czarni · Indianie · Metysi

Amerykanie pochodzenia peruwiańskiego – obywatele lub rezydenci Stanów Zjednoczonych których przodkowie pochodzą z Peru, bądź też imigranci z tego kraju. Do tej społeczności zalicza się ludzi o różnej przynależności rasowej- metysów, czarnych, Indian, białych (głównie hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego i niemieckiego pochodzenia) oraz żółtych (pochodzenia chińskiego i japońskiego).

Peruwiańczycy migrowali do USA głównie z przyczyn politycznych i gospodarczych. Są stosunkowo nową społecznością, ponieważ większość z nich przybyła tu po 1990 roku. Jednakże niewielkie grupy Peruwiańczyków pojawiły się w San Francisco już w czasie kalifornijskiej gorączki złota (wraz z Chilijczykami) aby pracować w kopalniach. Również w Detroit od lat '50 XX wieku istniała społeczność peruwiańska. Potem Peruwiańczycy osiedlali się już na terenie całych Stanów Zjednoczony, głównie w New Jersey, Nowym Jorku, Waszyngtonie i na Florydzie. W Paterson w New Jersey istnieje na tyle liczna społeczność peruwiańska że powstał tam konsulat Peru. Amerykańskie Biuro Cenzusowe ocenia liczebność osób pochodzenia peruwiańskiego w USA na 453 368 ludzi[1].

Hrabstwem mający największy procentowy udział Peruwiańczyków w populacji jest hrabstwo Queens, wskaźnik ten wynosi 13%.

Przynależność religijna[edytuj | edytuj kod]

Zdecydowana większość Amerykanów pochodzenia peruwiańskiego to wyznawcy Kościoła katolickiego. Najważniejszym świętem tej społeczności jest dzień „Pana Cudów” jak nazywa się obraz Jezusa w Limie, stolicy Peru. Na cześć tego święta, obchodzonego każdego października, organizowane są masowe parady uliczne i msze. Głównymi świętymi Peruwiańczyków są Marcin de Porrès i Róża z Limy.

Kuchnia[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej popularnymi daniami kuchni peruwiańskiej w USA są ceviche, papa a la huancaina, anticuchos y tamales. Kuchnia peruwiańska jest jedną z najbardziej zróżnicowanych kuchni na świecie, mieszają się w niej wpływy afrykańskie, europejskie, dalekowschodnie i indiańskie. Popularnym napojem jest Inca Kola, napój pochodzący z Peru, którą można kupić w tych regionach licznie zamieszkanych przez Latynosów. Kojarzonym z Peru alkoholem jest Pisco, jasna brandy z winogron.

Profil społeczny[edytuj | edytuj kod]

Mimo iż Peruwiańczycy w USA są dość nową społecznością to ich średni dochód nie jest znacząco niższy od średniej amerykańskiej. Są również wykształceni nie gorzej od innych społeczności- 25% Peruwiańczyków po 25 roku życia ma wyższe wykształcenie, podczas gdy amerykańska średnia wynosi 23%[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]