Amerykanie pochodzenia wenezuelskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amerykanie pochodzenia wenezuelskiego
Mariah Carey13 Edwards Dec 1998.jpg Wilmer Valderrama 071121-F-6684S-096 0Y8M3.jpg
Mariah Carey · Wilmer Valderrama
Liczebność ogółem 177 866
Regiony zamieszkania Floryda (przede wszystkim jej południowa część) · Nowy Jork · Teksas (Houston i Dallas)
Języki angloamerykański · hiszpański · włoski · francuski · niemiecki
Główne religie Katolicyzm (większość) · Protestantyzm · Judaizm · Islam
Pokrewne grupy etniczne Włosi · Hiszpanie · Francuzi · Niemcy ·Indianie · Czarni · Portugalczycy

Amerykanie pochodzenia wenezuelskiego – obywatele lub rezydenci Stanów Zjednoczonych, których przodkowie pochodzą z Wenezueli, bądź też imigranci z tego kraju.Ich kraj pochodzenia jest średniej wielkości hiszpańskojęzycznym państwem położonym w Ameryce Południowej. Społeczność ta liczy sobie 177 866 członków[1].

Podobnie jak i inne grupy etniczne pochodzące z tamtego regionu są blisko związani z kulturą i językiem hiszpańskim. Widać jednak także wpływy kulturowe innych europejskich krajów, których mieszkańcy w większej liczbie osiedlali się w Wenezueli- byli to Włosi, Portugalczycy, Niemcy i Francuzi. Do tego dochodzą jeszcze wpływy kultur indiańskich i afrykańskich.

Najwięcej Wenezuelczyków w USA zamieszkuje południową Florydę, zwłaszcza na przedmieściach Doral i Weston. Migracje z Wenezueli nasiliły się w ostatnich latach, kiedy do władzy doszedł Hugo Chávez. Kraj opuszczają ludzie o odmiennych od jego poglądów na gospodarkę czy politykę. Większość z nich osiedla się na Florydzie, w Nowym Jorku i Houston.

Amerykanie pochodzenia wenezuelskiego są jedną z najbardziej wykształconych grup etnicznych w USA, zaledwie 6% dorosłych członków tej społeczności nie posiada wyższego wykształcenia. Średnia osób z wyższym wykształceniem w całej ich populacji wynosi 48,5%[1]. Ogólna amerykańska średnia to 27%.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]