Amerzone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Amerzone
Amerzone 14 - Hydraflot.png
Producent Microïds
Wydawca Casterman
Ubisoft
Projektant Benoît Sokal
Silnik Phoenix VR
Data wydania EU: 1999
Am.Płn.: 18 października 1999
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows, PlayStation
Nośniki 1 DVD lub 3 CD
Wymagania

166 MHz Intel Pentium CPU, 32 MB RAM, Windows 95

Kontrolery myszka

Amerzonegra przygodowa widziana z perspektywy pierwszej osoby wyprodukowana przez francuską firmę Microïds i wykreowana przez rysownika Benoît Sokala. Gracz wciela się w rolę dziennikarza wyruszającego na poszukiwania rzadkich gatunków magicznych ptaków w celu pomocy ich ochrony.

Fabuła[edytuj]

Alexandre Valembois.
Białe ptaki.

60 lat lat po II wojnie światowej świat się zmienił. Amerzone pozostaje nieodkryte i zamknięte dla osób postronnych przez despotycznego przywódcę, Antonio Álvarez. Monsieur Alexandre Valembois jest starym mężczyzną na krańcu swojego życia, żyjącym samotnie w latarni morskiej i pragnącym naprawić swoje błędy. W tym czasie młody reporter przyjeżdża odwiedzić starego Alexandra, który opowiada o swoich przygodach... W 1932 Alexandre Valembois był młodym odkrywcą, który razem ze swoim rodzimym przyjacielem Antonio Álvarezem chce nadać sobie imię by odkrywać tajemniczy region Amerzone. Zaprzyjaźniając się z mieszkańcami regionu, był świadkiem dziwnego rytuału z olbrzymiego jaja słynnego białego ptaka. Chcąc udowodnić fakt, że białe ptaki istniały, Alexandre zdradził tubylców i skradł tajemnicze jajo. Niestety, po jego powrocie do Francji, nikt nie uwierzył Alexandrowi w istnienie Amerzone. Główną osią fabuły jest podróż śladem dziennika Alexandra Valembois, jednak w rzeczywistości gracz ma okazję poznać losy trzech przyjaciół, uczestniczących w wyprawie, która zmieniła ich życie. Każdy z nich popełnił błąd i zapłacił za to gorzką cenę, widząc jak jego marzenia obracają się wniwecz. Działania bohatera przypominają wielką podróż starego Valembois, ta nostalgiczna wyprawa nie polega na ratowaniu świata czy ścigać własnych marzeń, przypomina ona raczej spłacenie cudzego, bolesnego długu.

Grafika[edytuj]

Rozgrywka

Grafika w Amerzone jest bardzo sugestywna i nastrojowa, a samą przestrzeń lokacji zaaranżowano z dużym smakiem. Zastosowano tu specyficzną technikę przedstawiania trójwymiaru. W "węzłowych punktach" (pomiędzy którymi poruszamy się skokowo) gracz posiada pełną swobodę percepcji. Jest ona efektem nałożenia płaskich obrazów jakby na wnętrze kuli, w środku której znajduje się gracz. Daje to namiastkę poczucia przestrzeni. Obraz jest przeważnie statyczny, czasami wzbogacany skromnymi przejawami życia w rodzaju przelatujących ptaków. W Amerzone pojawiają się "filmowe" przerywniki, które bardzo dobrze wpasowują się w resztę gry.

Muzyka i dźwięk[edytuj]

Oprawa muzyczna Amerzone jest skromna. Istnieje nieszczególnie skomplikowany motyw wiodący, jednak gracz ma okazję go słyszeć jedynie podczas cut-scenek. Sama gra jest pozbawiona muzyki. Dźwięki otoczenia stanowią tylko tło, natomiast nieliczni napotkani bohaterowie wypowiadają się wyraźnie i zrozumiale.

Oceny[edytuj]

  • 3/5 Imperium gier wp.pl[1]
  • 72.78% Gamerankings.com[2]
  • 7,8/10 Gry-Online[3]

Przypisy