Amfiteatr im. Henryka Mrozińskiego w Braniewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amfiteatr im. Henryka Mrozińskiego w Braniewie
(przed wojną Pflaumengrund)
Ilustracja
widok ogólny
Typ teatru

amfiteatr

Data powstania

1974

Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Lokalizacja

Braniewo

Spektakle

Dni Braniewa, Piwowary, Festiwal Folkloru i inne

Położenie na mapie Braniewa
Mapa konturowa Braniewa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Amfiteatr im. Henryka Mrozińskiego w Braniewie''(przed wojną Pflaumengrund)''”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Amfiteatr im. Henryka Mrozińskiego w Braniewie''(przed wojną Pflaumengrund)''”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Amfiteatr im. Henryka Mrozińskiego w Braniewie''(przed wojną Pflaumengrund)''”
Położenie na mapie powiatu braniewskiego
Mapa konturowa powiatu braniewskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Amfiteatr im. Henryka Mrozińskiego w Braniewie''(przed wojną Pflaumengrund)''”
Ziemia54°22′55″N 19°49′14″E/54,381812 19,820670

Amfiteatr im. Henryka Mrozińskiego w Braniewieamfiteatr w Braniewie wybudowany w 1974 w miejscu średniowiecznej fosy okalającej mury obronne Braniewa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W XIII stuleciu dokonano przekopu rzeki Pasłęki, dzięki któremu zabiegowi Braniewo otaczała fosa z wodą ze wszystkich stron, a miasto zyskało znacznie na obronności[1]. Z biegiem czasu jednak pierwotne koryto rzeki się wypłycało i zarastało. W XVIII w. zaczęto likwidować fosę i umocnienia obronne miasta. Augustin Lutterberg podaje, iż odcinek fosy przy cmentarzu św. Jana (okolice amfiteatru) zlikwidowany został w 1725 roku, zaś w 1791 została w jego południowej części usypana została grobla łącząca Stare Miasto z Fromborskim Przedmieściem i Koźlinem[2][3].

Wał, po którym przebiegła droga (styk ul. Gdańskiej i Fromborskiej), rozdzielił dawną fosę na dwie części, i wyznacza granicę terenu amfiteatru miejskiego. Z części fosy położonej na północ od Wysokiej Wieży utworzono skwer miejski. Powszechnie był dalej zwany Stadtgraben (czyli fosa, stąd wzięła się nazwa pobliskiego placu Am Stadtgraben, czyli przy fosie). Na początku XX w. miejsce to zyskało drugie określenie Pflaumengrund od rosnących przy nim drzew i było nadal częstym miejscem spotkań mieszkańców miasta[4].

22 października 1933 w północnym narożu skweru (w pobliżu budynku sądu) odsłonięty został pomnik ku czci poległych w I wojnie światowej mieszkańców Braniewa. Projekt pomnika wykonał architekt Wolfgang Weyrauch, a tablice i figury z brązu rzeźbiarz Georg Fuhg. Przez następne lata odbywały się w tym miejscu uroczystości z udziałem władz partii i wojska, a obszerny plac doskonale nadawał się do organizacji tego typu imprez. W 1945 podczas prowadzonych działań wojennych pomnik został częściowo uszkodzony, ale przez kilkanaście lat po wojnie jeszcze stał, nim został rozebrany, gdyż w świadomości powojennych mieszkańców Braniewa tylko za szubienicę, a nie pomnik pamięci poległych żołnierzy[5].

Następnie w tym miejscu zbudowany został amfiteatr miejski. Ukończono go i oddano do użytku w 1974 roku. W 2011 roku obiekt był modernizowany. Współcześnie amfiteatr jest miejscem wielu imprez kulturalnych i atrakcją turystyczną miasta. Obiekt wraz z zabytkowym otoczeniem stanowi niepowtarzalną wizytówkę miasta, a mieszkańcy i turyści zyskali miejsce do rekreacji i spędzenia wolnego czasu[6].

20 stycznia 2016 roku amfiteatr miejski otrzymał imię Henryka Mrozińskiego, burmistrza miasta przez trzy kadencje (2002–2014, zm. 2015)[7][8].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia Braniewa - nieznane wydarzenia - DAWNE BRANIEWSKIE FORTYFIKACJE MIEJSKIE, www.historiabraniewa.hekko.pl [dostęp 2020-12-28].
  2. Augustin Lutterberg Zur Baugeschichte der Altstadt Braunsberg. ZGAE 19/1916 s. 647.
  3. Stanisław Achremczyk, Alojzy Szorc: Braniewo. 1995, s. 233.
  4. Revolutionen in Braunsberg/Ostpr., www.braunsberg-ostpreussen.de [dostęp 2022-07-24].
  5. WOLFGANG WEYRAUCH i JEGO BRANIEWSKIE BUDOWLE, braniewo.com.pl [dostęp 2022-07-24] (pol.).
  6. Braniewo - Amfiteatr Miejski . Atrakcje turystyczne Braniewa. Ciekawe miejsca Braniewa, www.polskaniezwykla.pl [dostęp 2022-07-24].
  7. Odsłonią tablicę. Amfiteatr imienia burmistrza, Portal Braniewo, 24 maja 2016 [dostęp 2022-07-24] (pol.).
  8. Henryk Mroziński, Encyklopedia Warmii i Mazur [dostęp 2022-07-24] (pol.).