Sclerophrys capensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Amietophrynus rangeri)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sclerophrys capensis
Tschudi (1838)
Sclerophrys capensis
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy bezogonowe
Podrząd Neobatrachia
Rodzina ropuchowate
Rodzaj Sclerophrys
Gatunek Sclerophrys capensis
Synonimy

Bufo rangeri Hewitt, 1935[1]
Amietophrynus rangeri (Hewitt, 1935)

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Sclerophrys capensisgatunek afrykańskiego płaza.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek został opisany w 1838 roku przez Johanna von Tschudiego na podstawie jednego okazu odkrytego na obszarze ówczesnej Kolonii Przylądkowej (obecnie Południowa Afryka). Do XXI wieku okaz ten nie był przedmiotem dalszych badań, które pozwoliłyby określić jego pozycję filogenetyczną w obrębie rodziny ropuchowatych. Dopiero badania okazu holotypowego Sclerophrys capensis przeprowadzone przez Ohler i Dubois (2016) doprowadziły autorów do odkrycia, że gatunek ten jest starszym synonimem gatunku Amietophrynus rangeri[2].

Amietophrynus rangeri w przeszłości był zaliczany do rodzaju Bufo[1].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zwierzę spotkać można na południu Afryki. Jego zasięg występowania obejmuje większą część wybrzeża w Republice Południowej Afryki (oprócz zachodniego), wschód i spory obszar na północy tego kraju całe terytorium Lesotho oraz północne, zachodnie i południowe Suazi[1][3]. Być może Sclerophrys capensis żyje też w Botswanie, Namibii, Zimbabwe i Mozambiku, czego nie dowiedziono[1].

Zamieszkuje tereny trawiaste, sawanny, wrzosowiska, gęste, acz suche lasy. Radzi sobie także na terenach zmienionych rolniczo[1].

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Przebiega w wodach słodkich zarówno płynących o powolnym nurcie, jak i stojących, przy czym gatunek ten preferuje zbiorniki istniejące stale przez cały rok[1].

Status[edytuj | edytuj kod]

Zwierzę jest raczej pospolite[1].

Liczebność spada[1].

Gatunek ten prawdopodobnie krzyżuje się z pokrewnym gatunkiem Sclerophrys gutturalis, który też lepiej radzi sobie w rolniczym otoczeniu i wypiera go[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Amietophrynus rangeri [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2009-07-22] (ang.).
  2. Annemarie Ohler i Alain Dubois. The identity of the South African toad Sclerophrys capensis Tschudi, 1838 (Amphibia, Anura). „PeerJ”. 4: e1553, 2016. DOI: 10.7717/peerj.1553 (ang.). 
  3. mapa zasięgu według IUCN (ang.). [dostęp 2016-01-21].