Amir Benayoun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Amir Benayoun.JPG

Amir Benayoun (hebr. עמיר בניון; ur. w 1975 w Beer Szewie) – izraelski piosenkarz i autor piosenek.

Życiorys[edytuj]

Pieniądze na wydanie swojej pierwszej płyty zarabiał jako robotnik remontowy. W 1999 na rynku izraelskim ukazał się pierwszy album Benayouna zatytułowany Rak at ("Tylko ty") i rozszedł się w ponad 40 tysiącach egzemplarzy. Jeszcze tego samego roku artysta wydał drugą płytę. Ten spektakularny debiut został uhonorowany nagrodą izraelskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Twórców i Wydawców (ACUM) w kategorii "Odkrycie roku".

W 2005 znany izraelski muzyk, Gidi Gov, wydał swoją kolejną płytę, do której piosenki napisał głównie Benayoun. Tego samego roku ACUM ponownie wyróżniło Benayouna, tym razem za piosenkę Nicacht iti ha-kol ("Zwyciężyłaś ze mną wszystko") z jego własnego repertuaru. Podczas ceremonii wręczenia nagród piosenkarz publicznie zaprotestował przeciwko komercjalizacji przemysłu muzycznego i odmówił przyjęcia nagrody, a wszelkie korzyści z niej płynące postanowił przeznaczyć na cele charytatywne. Swój kolejny album Benayoun wydał we własnej wytwórni.

W 2007 na rynku ukazał się album zawierający tylko jeden, około 40-minutowy utwór. W izraelskich mediach dzieło to obwołano "rock-operą w tradycyjnym hebrajskim stylu"[1].

We wrześniu 2008 Benayoun wydał album Omed ba-szaar ("Stojący w bramie") z protest songiem wobec decydentów politycznych pt. Lo kachol, lo lawan ("Nie niebieski, nie biały"). Tytuł i refren utworu to nawiązanie do dziecięcej piosenki patriotycznej Niebieski i biały to mój kolor[2].

Amir Benayoun jest żonaty i praktykujący religijnie. Identyfikuje się z chasydyzmem Chabadu.

Dyskografia[edytuj]

  • 1999 – Rak at (רק את – "Tylko ty")
  • 1999 – Oto makom, ota ha-ruach (אותו מקום אותה הרוח – "To samo miejsce, ten sam wiatr")
  • 2002Szalechet (שלכת – "Jesień")
  • 2004Nicacht iti ha-kol (ניצחת איתי הכול – "Zwyciężyłaś ze mną wszystko")
  • 2006Ha-kol ad le-chan (הכול עד לכאן – "Wszystko aż dotąd")
  • 2007 – Aluf ba-szachor (Hirhurim) (אלוף בשחור (הרהורים) – "Zawody w czerni (Refleksje)")
  • 2008 – Omed ba-szaar (עומד בשער – "Stojący w bramie")

Przypisy

  1. שי להב, בלתי רגיל [on-line], [w:] nrg.co.il [dostęp: 5 lutego 2009].
  2. Barwy widniejące na fladze Izraela.