Amirani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Amirani
heros
Występowanie mitologia gruzińska
Rodzina
Matka Dali

Amirani – według mitologii gruzińskiej heros (pół człowiek pół bóg), protoplasta Promoteusza

Amirani był synem Dali, Ibero-Kaukaskiej bogini łowów. Przedwcześnie wydobyty z jej łona, wychowany przez ubogiego wieśniaka razem z jego dwoma rodzonymi synami. Razem z nimi Amirani walczył ze złymi duchami i pokonał trójgłowego giganta.

W poszukiwaniu wybranki swego serca Amirani walczył z mocami zła. W walce tej zginęli jego przyrodni bracia i Amirani próbował popełnić samobójstwo, jednakże ku swemu zaskoczeniu odkrył, że jest nieśmiertelny. Zachęcony przez najwyższego boga Getriego, porzucił poszukiwania narzeczonej, aby stoczyć bój z kolejnym gigantem. I tym razem udało mu się zwyciężyć. W końcu, w swojej młodzieńczej zapalczywości porwał się na samego Getriego, za co został przykuty ciężkimi łańcuchami do pala wbitego głęboko w skały górskiej przełęczy. Raz do roku skały odkrywały zwisającego w sieci łańcuchów Amiraniego. Tego dnia ludzie starali się go bezskutecznie uwolnić. Niestety, za każdym razem kiedy wolność była blisko, przełęcz zamykała się z powodu nadmiernego gadulstwa kobiety.

W niektórych regionach Kaukazu przetrwała inna wersja legendy, w której bohater podarował ludziom ogień, oraz nauczył ich jak wytwarzać wino.