Amka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amka
עמקה
ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Akka
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Matte Aszer
Wysokość 74 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności

597
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Amka
Amka
Ziemia32°58′43″N 35°09′44″E/32,978611 35,162222
Portal Portal Izrael

Amka (hebr. עמקה; ang. Amqa) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Matte Aszer, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Moszaw Amka jest położony na wysokości 74 metrów n.p.m. na wzgórzach Zachodniej Galilei, w odległości 6 km na wschód od wybrzeża Morza Śródziemnego. Okoliczny teren łagodnie opada w kierunku zachodnim na równinę przybrzeżną Izraela. Na północ od osady przepływa strumień Bet ha-Emek, do którego wpada strumień Jechiam. Wzgórza wznoszą się w kierunku wschodnim do Górnej Galilei. W otoczeniu moszawu Amka znajdują się miejscowości Januch-Dżat, Jirka, Kafr Jasif i Mazra'a, moszawy Regba i Netiw ha-Szajjara, kibuce Bet ha-Emek, Ewron, Kabri i Gaton, wioski komunalne Kelil, Aszerat i Newe Ziw, oraz arabska wioska Szajch Dannun.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Amka jest położona w Samorządzie Regionu Matte Aszer, w Poddystrykcie Akka, w Dystrykcie Północnym.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Stałymi mieszkańcami moszawu są wyłącznie Żydzi. Tutejsza populacja jest religijna, chociaż mieszkają tutaj osoby nie zaangażowane głęboko w judaizm[1][2]:


Źródło danych: Central Bureau of Statistics.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miejsce to jest utożsamiane z lokalizacją biblijnego miasta Bet-Haemek[a]. W okresie panowania rzymskiego miasto nazywało się Kefar Amka, a w czasach krzyżowców nazywano je Amca. Nazwa ta przetrwała w arabskiej wiosce al-Amka, która przez kolejne lata rozwijała się w tym obszarze[3]. W wyniku I wojny światowej w 1918 roku cała Palestyna przeszła pod panowanie Brytyjczyków, którzy utworzyli Mandat Palestyny. Przyjęta 29 listopada 1947 roku Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181 przyznała te tereny państwu arabskiemu[4]. Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny w 1948 roku w okolicy operowały siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej, które paraliżowały żydowską komunikację w całej Galilei. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej Izraelczycy przeprowadzili w lipcu 1948 roku operację „Dekel”, podczas której w dniu 10 lipca zajęli wioskę al-Amka. Wszystkich mieszkańców wysiedlono, a następnie wyburzono jej domy[3].

Współczesny moszaw został założony w 1949 roku przez żydowskich imigrantów z Jemenu[5].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Moszaw utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej i średniej w kibucu Kabri[6].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W moszawie znajduje się ośrodek kultury z biblioteką. Moszaw jest ośrodkiem kultury Żydów jemeńskiej. Z obiektów sportowych jest boisko do piłki nożnej, boisko do koszykówki oraz siłownia.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W moszawie jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy i warsztat mechaniczny. Są tutaj cztery jemeńskie synagogi oraz mykwa[7].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na rolnictwie i sadownictwie. Uprawia się awokado, banany i oliwki. Jest tutaj także ferma drobiu oraz obora bydła mlecznego.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z moszawu wyjeżdża się lokalną drogą w kierunku południowo zachodnim do wioski komunalnej Aszerat, za którą wjeżdża się na drogę nr 70, którą jadąc na północ dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 8721 (prowadzi na wschód do wioski Klil) i dalej do moszawu Netiw ha-Szajjara oraz arabskiej wioski Szajch Dannun. Natomiast jadąc drogą nr 70 na południe dojeżdża się do kibucu Bet ha-Emek lub dalej do miejscowości Kafr Jasif.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zobacz: Księga Jozuego 19,27: „a następnie zwracała się na wschód słońca do Bet-Dagon, dotykała dziedzictwa Zabulona i doliny Jiftach-El na północy, ciągnęła się przez Bet-Haemek i Neiel, biegnąc do Kabulu. Ze strony północnej należały”. Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2013-05-21].
  2. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2013-05-21].
  3. a b Welcome To 'Amqa (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2011-09-16].
  4. Oficjalna mapa podziału Palestyny opracowana przez UNSCOP (ang.). W: United Nations [on-line]. 1948. [dostęp 2013-05-21].
  5. Amqa (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2013-05-21].
  6. Amqa (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2013-05-21].
  7. Amqa (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2013-05-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]