Amondawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Amondawa – plemię odkryte przez antropologów w 1986 r., zamieszkujące brazylijski stan Rondônia; jedna z 3 podgrup ludu Uru-Eu-Uaw-Uaw.

Badania prowadzone przez naukowców różnych specjalności (m.in. psychologa prof. Chrisa Sinha z Uniwersytetu w Portsmouth, lingwistę Wany Sampaio i antropologa Vera da Silva Sinha) dowiodły, że w języku używanym przez Indian z tego szczepu nie istnieje pojęcie czasu w takim sensie w jakim pojmuje go współczesny cywilizowany człowiek. Dla Amondawa czas dzieli się tylko na dzień i noc oraz pory suchą i deszczową. Mogą oni np. mówić o różnych zdarzeniach, czy też ich całych sekwencjach, nie posiadają jednak odpowiednich językowych narzędzi do umiejscawiania ich w czasie. Nie posiadają również określeń na wiek człowieka, lecz zmieniają wraz z upływem czasu imiona lub status społeczny – co świadczy o ich wieku[1]. Język Amondawa jest zagrożony wyginięciem, gdyż po kontakcie plemienia z cywilizacją zastępuje go portugalski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chris Sinha, Vera Da Silva Sinha, Jörg Zinken and Wany Sampaio. When time is not space: The social and linguistic construction of time intervals and temporal event relations in an Amazonian culture. „Language and Cognition”. 3 (2011 wyd.1) (ang.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]