Amos (prorok)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Amos
Ilustracja
Prorok Amos
Data i miejsce urodzenia

VIII wiek p.n.e.
Tekoa

Data śmierci

VIII wiek p.n.e.

Czczony przez

katolicyzm, protestantyzm, prawosławie, islam, bahaizm, judaizm

Wspomnienie

31 marca (katolicyzm), 15 czerwca (prawosławie)

Atrybuty

księga lub zwój, stado baranów

Miniatura przedstawiająca proroka Amosa pochodząca z Biblii łacińskiej z 1. poł. XIV w. (Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu, sygn. I F 3, k. 309v)

Amos − jeden z dwunastu proroków mniejszych, czczony jako święty.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Głównym źródłem wiedzy o Amosie jest jedna z ksiąg prorockich Starego Testamentu. Pochodził z judzkiego miasta Tekoa leżącego w odległości 18 kilometrów na południe od Jerozolimy[1]. Początkowo parał się pasterstwem i hodowlą drzew figowych, później rozpoczął swoją prorocką działalność w Państwie Północnym, głównie w schizmatyckim sanktuarium w mieście Betel. Piętnował demoralizację, deprawujący luksus i nieprawości jakie spotykały niezamożnych mieszkańców Betel i Samarii, a wobec braku posłuchu zaczął przepowiadać kary Boże[1]. Dokładny czas jego działalności nie jest znany, choć bez wątpienia przypadała ona na okres panowania Jeroboama II, czyli na lata 782-753 p.n.e. W opinii biblistów, opartej na opisywanych w Księdze Amosa zdarzeniach, porównanych z asyryjskimi dokumentami, były to lata 765-763 p.n.e. Amos prawdopodobnie opuścił Betel i powrócił do Tekoa, gdzie według starożytnej tradycji znajduje się jego grób.

Różnił się on od innych proroków głównie tym, że nie był zrzeszony przy Świątyni, lecz został posłany przez Jahwe z osobistym objawieniem i misją.

Wizja religijna Amosa jest uniwersalistyczna: Bóg Jahwe Izraela jest Jedynym Bogiem całego świata i wszystkich narodów, czuwa nad sprawiedliwością, wyznacza nagrody i kary, lecz szczególnie dba o Swój naród wybrany, zaś władzę sprawuje ze Świątyni w Jeruzalem. Jego wspomnienie obchodzone jest 31 marca.

Księga Amosa[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Księga Amosa.

Pisarski styl Amosa odznacza się przejrzystością i malowniczością opisów. Można znaleźć u niego wiele porównań z wiejskiego życia, związanych z jego pasterskim pochodzeniem. Chętnie nawiązuje dialog ze słuchaczami i w odpowiedniej chwili przekazuje im proroctwo.

Ikonografia[edytuj | edytuj kod]

W ikonografii przedstawiany jest w tunice lub stroju pasterskim. Jego atrybuty to księga lub zwój i stado baranów lub owce. Księga i nawiązują do jego księgi prorockiej. Stado baranów i owce nawiązują do codziennego pasterskiego życia[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 1: A-C. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. 147/148. ISBN 83-7097-271-3.
  2. Marecki i Rotter 2009 ↓, s. 66.