Amos Tversky

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amos Nathan Tversky
Amos Natan Twerski

‏עמוס טברסקי‎
Data i miejsce urodzenia 16 marca 1937
Hajfa
Data i miejsce śmierci 2 czerwca 1996
Stanford

Amos Nathan Tversky, Amos Natan Twerski (hebr. עמוס טברסקי; ur. 16 marca 1937 w Hajfie, zm. 2 czerwca 1996 w Stanford) – amerykańsko-izraelski psycholog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 16 marca 1937 w Hajfie, w ówczesnym Brytyjskim Mandacie Palestyny jako syn polskiego Żyda Josefa Twerskiego, weterynarza oraz Żenji Twerskiej, pochodzącej z Rosji działaczki społecznej, późniejszej wieloletniej posłanki z listy Mapai[1]. Służył w izraelskim wojsku; awansował do stopnia kapitana i otrzymał medal za odwagę[2]. Studiował na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, gdzie w 1961 roku uzyskał tytuł magistra psychologii. Doktorat ukończył na Uniwersytecie w Michigan w roku 1965. Początkowo wykładał na swojej macierzystej uczelni, w latach 1966–1978. Następnie przeniósł się na Uniwersytet Stanforda[2].

Zmarł z powodu czerniaka złośliwego[3].

Głównym jego osiągnięciem w psychologii jest opisanie i wyjaśnienie tzw. błędów poznawczych, wykrzywiających ludzki osąd w różnorakich warunkach na skutek różnorakich czynników. Tversky wspólnie z Danielem Kahnemanem opracował teorię perspektywy, tłumaczącą zachowanie ludzkie w warunkach ryzyka. Jego wkład w psychologię to również tzw. niechęć do straty, efekt skupienia, heurystyka dostępności, zaniedbywanie miarodajności, błąd koniunkcji, a także heurystyka reprezentatywności.

Indeks Tversky’ego jest miarą podobieństwa wariantu i prototypu.

W 6 lat po jego śmierci, jego wieloletni współpracownik Daniel Kahneman otrzymał Nagrodę Nobla. Kahneman w wywiadzie dla New York Times stwierdził, że w jego odczuciu jest to nagroda dla nich obu[a].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Nagrody Nobla nie przyznaje się pośmiertnie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 1937: A Psychologist Who Shed Light on Our Irrationality Is Born (ang.). Ha-Arec. [dostęp 2017-01-05].
  2. a b Amos Tversky w bazie Notable Names Database (ang.)
  3. Karen Freeman: Amos Tversky, Expert on Decision Making, Is Dead at 59 (ang.). New York Times, 1996-06-06. [dostęp 2012-05-05].