Amos Tversky

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Amos Nathan Tversky (hebr. עמוס טברסקי; ur. 16 marca 1937 w Hajfie, zm. 2 czerwca 1996 w Stanford) – amerykańsko-izraelski psycholog.

Biografia[edytuj]

Urodził się w izraelskiej Hajfie. Służył w izraelskim wojsku; awansował do stopnia kapitana i otrzymał medal za odwagę[1]. Studiował na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, gdzie w 1961 roku uzyskał tytuł magistra psychologii. Doktorat ukończył na Uniwersytecie w Michigan w roku 1965. Początkowo wykładał na swojej macierzystej uczelni, w latach 1966-1978. Następnie przeniósł się na Uniwersytet Stanforda[1].

Zmarł przedwcześnie wskutek zachorowania na czerniaka złośliwego[2].

Głównym jego osiągnięciem w psychologii jest opisanie i wyjaśnienie tzw. błędów poznawczych, wykrzywiających ludzki osąd w różnorakich warunkach na skutek różnorakich czynników. Tversky wspólnie z Danielem Kahnemanem opracował teorię perspektywy, tłumaczącą zachowanie ludzkie w warunkach ryzyka. Jego wkład w psychologię to również tzw. niechęć do straty, efekt skupienia, heurystyka dostępności, zaniedbywanie miarodajności, błąd koniunkcji, a także heurystyka reprezentatywności.

Indeks Tversky'ego jest miarą podobieństwa wariantu i prototypu.

W 6 lat po jego śmierci, jego wieloletni współpracownik Kahneman otrzymał Nagrodę Nobla. Kahneman w wywiadzie dla New York Times oznajmił, że w jego odczuciu jest to nagroda dla nich obu[a].

Uwagi

  1. Nagrody Nobla nie przyznaje się pośmietnie.

Przypisy

  1. a b Amos Tversky w bazie Notable Names Database (ang.)
  2. Karen Freeman: Amos Tversky, Expert on Decision Making, Is Dead at 59 (ang.). New York Times, 1996-06-06. [dostęp 2012-05-05].