Przejdź do zawartości

Amsterdam (wyspa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Amsterdam
(Nowy Amsterdam)
Ilustracja
Państwo

 Francja

Terytorium zamorskie

 Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne

Akwen

Ocean Indyjski

Powierzchnia

58 km²

Położenie na mapie Oceanu Indyjskiego
Mapa konturowa Oceanu Indyjskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Amsterdam”
Ziemia37°49′33″S 77°33′17″E/-37,825833 77,554722
Mapa wyspy

Wyspa Amsterdam (fr. Île Amsterdam, zwana też Nowy Amsterdam) – wyspa na południowym Oceanie Indyjskim, należąca do Francji i będąca częścią Francuskich Terytoriów Południowych i Antarktycznych. Razem z mniejszą, położoną 85 km na południe Wyspą Świętego Pawła tworzy dystrykt Wyspy Świętego Pawła i Amsterdam[1] (fr. Saint-Paul-et-Amsterdam).

Wyspa jest niemal bezludna, jedynie w znajdującej się tam bazie Martin-de-Viviès mieszka ok. 30 naukowców.

Topografia i klimat

[edytuj | edytuj kod]

Wyspa ta jest pochodzenia wulkanicznego, choć nie zaobserwowano na niej aktywności od 1792 r. Ma ona powierzchnię 58 km². Od strony zachodniej brzeg wyspy tworzą strome klify, wznoszące się od 400 do 700 m. Najwyższy szczyt wyspy, Mont de la Dives, ma wysokość 881 m n.p.m.

Klimat na wyspie jest umiarkowany, morski, ze stale wiejącym wiatrem zachodnim. Średnia temperatura równa jest 13 °C, a najniższą zanotowaną w przeciągu ostatnich 50 lat było 1,7 °C.

Fauna i flora

[edytuj | edytuj kod]

Duża wilgotność sprawia, że na wyspie rośnie bujna roślinność, m.in. drzewa Phylica arborea, spotykane również na atlantyckich wyspach Tristan da Cunha. Występują tu liczne gatunki ptaków morskich, uchatki i słonie morskie. Gnieździ się tu endemiczny gatunek albatrosaalbatros białolicy.

Na wyspie żyje też dzikie stado bydła, sprowadzonego tu przez ludzi.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Wyspa ta została odkryta w 1522 r. przez Juana Sebastiana Elcano, podczas pierwszej wyprawy dookoła Ziemi, rozpoczętej przez Magellana. Nazwę nadał jej w 1633 r. holenderski kapitan Antonio van Diemen, na cześć swojego statku Nieuw Amsterdam. Wyspa ta była w latach 1841–1851 własnością Polaka – Adama Piotra Mierosławskiego. Została mu ona nadana przez rząd francuski po jej ponownym odkryciu przez Mierosławskiego w 1840 r.

W 1924 r. wyspy zostały zaliczone do terytorium Madagaskaru, stając się kolonią francuską.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Zmiany wprowadzone na XLIX posiedzeniu Komisji (7 kwietnia 2010 roku). Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, 2010. [dostęp 2010-06-06]. (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • M. A. Kowalski Kolonie Rzeczypospolitej, Warszawa 2005.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]