Amsterdam (wyspa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wyspy na Oceanie Indyjskim. Zobacz też: Wyspa Amsterdam w archipelagu Svalbard.
Amsterdam
(Nowy Amsterdam)
Amsterdam(Nowy Amsterdam)
Państwo  Francja
Terytorium zamorskie  Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne
Akwen Ocean Indyjski
Powierzchnia 58 km²
Położenie na mapie Oceanu Indyjskiego
Mapa lokalizacyjna Oceanu Indyjskiego
Amsterdam(Nowy Amsterdam)
Amsterdam
(Nowy Amsterdam)
Ziemia37°49′33″S 77°33′17″E/-37,825833 77,554722
Mapa wyspy
Mapa wyspy

Wyspa Amsterdam (fr. Île Amsterdam, zwana też Nowy Amsterdam) – wyspa na południowym Oceanie Indyjskim, należąca do Francji i będąca częścią Francuskich Terytoriów Południowych i Antarktycznych. Razem z mniejszą, położoną 85 km na południe Wyspą Świętego Pawła tworzy dystrykt Wyspy Świętego Pawła i Amsterdam[1] (fr. Saint-Paul-et-Amsterdam).

W bazie Martin-de-Viviès, która pełni rolę stolicy tego terytorium, mieszka na stałe ok. 20 naukowców.

Topografia i klimat[edytuj | edytuj kod]

Wyspa ta jest pochodzenia wulkanicznego, choć od 1792 r. nie zaobserwowano na niej aktywności. Ma ona powierzchnię 58 km². Od strony zachodniej brzeg wyspy tworzą strome klify, wznoszące się od 400 do 700 m. Najwyższy szczyt wyspy, Mont de la Dives, ma wysokość 881 m n.p.m.

Klimat na wyspie jest umiarkowany, morski, ze stale wiejącym wiatrem zachodnim. Średnia temperatura równa jest 13 °C, a najniższą zanotowaną w przeciągu ostatnich 50 lat było 1,7 °C.

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

Duża wilgotność sprawia, że na wyspie rośnie bujna roślinność, m.in. drzewa Phylica arborea, spotykane również na atlantyckich wyspach Tristan da Cunha. Występują tu liczne gatunki ptaków morskich, uchatki i słonie morskie. Gnieździ się tu endemiczny gatunek albatrosaalbatros białolicy.

Na wyspie żyje też dzikie stado bydła, sprowadzonego tu przez ludzi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wyspa ta została odkryta w 1522 r. przez Juana Sebastiana Elcano, podczas pierwszej wyprawy dookoła Ziemi, rozpoczętej przez Magellana. Nazwę nadał jej w 1633 r. holenderski kapitan Antonio van Diemen, na cześć swojego statku Nieuw Amsterdam. Wyspa ta była w latach 1841-1851 własnością Polaka – Adama Piotra Mierosławskiego. Została mu ona nadana przez rząd francuski po jej ponownym odkryciu przez Mierosławskiego w 1840 r.

W 1924 r. wyspy zostały zaliczone do terytorium Madagaskaru, stając się kolonią francuską.

Przypisy

  1. Zmiany wprowadzone na XLIX posiedzeniu Komisji (7 kwietnia 2010 roku) (pol.). Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, 2010. [dostęp 2010-06-06].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • M. A. Kowalski "Kolonie Rzeczypospolitej", Warszawa 2005.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]