Amt Neuhaus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Amt Neuhaus
gmina
ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Dolna Saksonia

Powiat

Lüneburg

Powierzchnia

237,16 km²

Wysokość

6 m n.p.m.

Populacja (31.12.2008)
• liczba ludności


5 168

• gęstość

22 os./km²

Numer kierunkowy

038841, 038845

Kod pocztowy

19273

Tablice rejestracyjne

LG

Adres urzędu:
Am Markt 5
19273 Amt Neuhaus
Położenie na mapie powiatu
Położenie na mapie
53°17′N 10°56′E/53,283333 10,933333
Strona internetowa
Widok na Łabę w gminie Amt Neuhaus

Amt Neuhausgmina samodzielna (niem. Einheitsgemeinde) położona w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Lüneburg.

Położenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Amt Neuhaus leży we wschodniej części powiatu Lüneburg na prawym brzegu Łaby ok. 35 km. na wschód od Lüneburga. Jest jedyną gminą nie tylko powiatu, ale i całej Dolnej Saksonii położoną po prawej stronie Łaby. (Są jeszcze dwie małe miejscowości Neu Bleckede i Neu Wendischthun należące do miasta Bleckede, które również leżą po prawej stronie Łaby). Amt Neuhaus graniczy od północy i wschodu z krajem związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie; w tym z gminami Besitz, Brahlstorf, Teldau i Dersenow wchodzącymi w skład urzędu Boizenburg-Land na północy, z miasteczkiem Lübtheen oraz z gminami z urzędu Dömitz-Malliß Vielank i Dömitz na wschodzie. Na południu graniczy na Łabie z miastami Hitzacker (Elbe) i Dannenberg (Elbe) z gminy zbiorowej Elbtalaue w powiecie Lüchow-Dannenberg. Jedynie na zachodzie i północnym zachodzie Amt Neuhaus ma kontakt z powiatem Lüneburg przez miasto Bleckede.

Przez gminę płyną jeszcze poza Łabą również inne rzeki: Sude i jej dopływy Rögnitz i Krainke.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od początków kolonizowania tych terenów zamieszkałych przez słowiańskich Drzewian przez Sasów należał Neuhaus do księstwa Saksonia-Lauenburg. W XVII wieku zostały przejęte te tereny przez księstwo Hanoweru a w XIX wieku przez Prusy.

Po II wojnie światowej został Amt Neuhaus przyłączony do NRD, mimo że historycznie należał przez wiele wieków do Dolnej Saksonii. Było to spowodowane praktycznymi racjami np. brak mostów przez Łabę do Dolnej Saksonii po lewej stronie rzeki. Ten niefortunny podział został poprawiony po przyłączeniu NRD do Republiki Federalnej Niemiec. Od 30 czerwca 1993 Amt Neuhaus należy znowu do Dolnej Saksonii.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

W skład gminy Amt Neuhaus wchodzi 40 dzielnic, z czego najważniejsze uznane w oficjalnym podziale gminy to: Dellien, Haar, Kaarßen, Neuhaus, Stapel, Sumte i Tripkau. Inne wchodzą w skład tych wymienionych.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Amt Neuhaus utrzymuje partnerskie stosunki z:

Ludzie urodzeni w Amt Neuhaus[edytuj | edytuj kod]

  • Carl Peters (1856-1918) - polityk, publicysta, podróżnik i kolonialista
  • Jürgen Schult ur. 11 maja 1960 - lekkoatleta, dyskobol, mistrz olimpijski z 1988

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Przez całą długość gminy przebiega droga krajowa B195 pomiędzy Dömitz a Boizenburg/Elbe. Bardzo ważnym szlakiem komunikacyjnym jest Łaba. Łączność z powiatem utrzymywana jest przez przeprawy promowe lub przez most na Łabie koło Dömitz (droga krajowa B191).