Amy Hennig

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amy Hennig
ilustracja
Data urodzenia 19 sierpnia 1964
Narodowość amerykańska
Język angielski
Alma Mater University of California, Berkeley
Ważne dzieła

Amy Hennig (ur. 1964/65)[1]reżyser i scenarzystka gier komputerowych. Swoją pracę rozpoczęła współpracując przy tworzeniu gier na konsolę Nintendo Entertainment System gdzie odgrywała rolę designera w produkcji Michael Jordan: Chaos in the Windy City. Wkrótce po tym, rozpoczęła pracę w Crystal Dynamics, gdzie napisała scenariusz do gier z serii Legacy of Kain. Pracowała w Naughty Dog, gdzie napisała scenariusz do dwóch serii: Jak and Daxter oraz Uncharted. Od 3 kwietnia 2014 zatrudniona jest w studiu Visceral Games, gdzie pracuje nad grą rozgrywającą się w świecie Gwiezdnych wojen[2].

Hennig uważa, że kreatywna reżyseria w grze jest ważniejsza od grafiki. Została uznana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w branży gier komputerowych przez magazyn Edge oraz przykład tego, że coraz więcej kobiet angażuje się w branże zdominowane przez mężczyzn[3].

Życie[edytuj | edytuj kod]

Trzy wydarzenia w życiu Hennig miały ogromny wpływ na jej późniejsze prace, wszystkie wydarzyły się w 1977 roku. Były to premiery konsoli Atari 2600, filmu Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja i gry Dungeons & Dragons, które według niej wyznaczyły nowy kierunek w rozwoju branży gier komputerowych i ogólnie rozrywki.

Hennig ukończyła University of California, Berkeley bachelor’s degree na kierunku literatura angielska. Później rozpoczęła studia w szkole filmowej San Francisco State University, oraz dostała pracę jako artysta w Atari przy grze ElectroCop. W trakcie pracy zdała sobie sprawę z tego, że przemysł gier komputerowych jest dla niej bardziej interesujący niż filmowy, więc postanowiła porzucić studia w szkole filmowej.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Hennig pracuje ponad 18 lat w branży gier komputerowych[4]. Początki jej kariery wiążą się z pracą w Nintendo Entertainment System gdzie była zatrudniona jako artysta i animator[3]. Jej pierwszą pracą była współprodukcja gry ElectroCop, czyli nigdy nie wydanej gry na Atari 7800. Potem dołączyła do Electronic Arts, gdzie jako animator i artysta pracowała nad Bard's Tale 4 i Desert Strike, obie nigdy nie zostały ukończone. Później rozpoczęła pracę jako designer i reżyser gier komputerowych[5].

Po dwóch latach, rozpoczęła pracę jako artysta przy grze Michael Jordan: Chaos in the Windy City. Jednakże po zamknięciu prac nad grą, Hennig odeszła z pracy. W latach dziewięćdziesiątych zatrudniono ją w Crystal Dynamics, gdzie asystowała studiu Silicon Knights w pracach nad Blood Omen: Legacy of Kain. Później pełniła funkcję reżysera, producenta i scenarzysty przy produkcji Legacy of Kain: Soul Reaver[6]. Następnie wyreżyserowała i napisała scenariusz do gry Legacy of Kain: Soul Reaver 2 i Legacy of Kain: Defiance[7].

Hennig działała jako dyrektor w Naughty Dog[8]. Pracowała nad serią Jak and Daxter. Pisała też scenariusze i kierowała 150-osobowym zespołem pracującym nad serią Uncharted, której druga część jest oceniana jako jedna z najlepszych gier w historii w serwisach GameRankings czy Metacritic.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]