Amy Macdonald

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Amy Macdonald
Ilustracja
Amy Macdonald, 2010
Imię i nazwisko Amy Elizabeth Macdonald
Data i miejsce urodzenia 25 sierpnia 1987
Bishopbriggs, Szkocja
Instrumenty gitara, keyboard
Gatunki contemporary pop[1], contemporary rock[1], rock alternatywny[1], indie rock[1]
Zawód wokalistka
Aktywność od 2007
Wytwórnie płytowe Vertigo Records, Mercury Records, Melodramatic Records
Strona internetowa

Amy Elizabeth Macdonald (ur. 25 sierpnia 1987 w Bishopbriggs, Szkocja[1]) – szkocka wokalistka oraz autorka tekstów muzycznych, pisze głównie ballady. Amy sprzedała ponad 5 milionów płyt[potrzebny przypis].

Zaistniała w roku 2007 wydając na europejski rynek muzyczny debiutancki album This Is the Life. Album zyskał przychylność krytyków muzycznych i sprzedał się w nakładzie 2 milionów egzemplarzy w Europie[2].

Życiorys[edytuj]

Wokalistka ukończyła Bishopbriggs Academy. Artystka jest samoukiem pod względem muzycznym – nauczyła się grać na gitarze samodzielnie w wieku 15 lat, kiedy to właśnie ten instrument dostała w upominku od swego ojca. Jej inspiracją do stworzenia pierwszej muzyki była piosenka "Turn" wykonywana przez zespół Travis. Sama przyznała, że wzoruje się na twórczości takich grup muzycznych jak The Libertines i Red Hot Chili Peppers. Pierwsze występy wśród publiczności Amy zanotowała w pubach oraz kawiarenkach, w których regularnie grała akustyczne sety. Kolejnym krokiem w jej początkach do kariery muzycznej było rozesłanie swego dema do wytwórni płytowych[3].

Kariera muzyczna[edytuj]

Po dołączeniu do podwytwórni Universal Music Amy Macdonald wydała na europejski rynek muzyczny debiutancki krążek This Is the Life. Dzieło ukazało się 30 lipca 2007 i zyskało przychylność zarówno krytyków muzycznych jak i nabywców. Każdy utwór na krążku został stworzony i skomponowany przez artystkę. Album zadebiutował na pozycji #2 notowania najchętniej kupowanych płyt kompaktowych w Wielkiej Brytanii. Po dwudziestu czterech tygodniach od wysokiego debiutu, krążek znalazł się na szczycie listy UK Albums Chart. Do tej pory longplay spędził na notowaniu ponad sześćdziesiąt tygodni i został odznaczony przez brytyjską wytwórnię fonograficzną podwójną platyną[4]. Pomimo że krążek dobrze sprzedał się w rodzimym kraju wokalistki, single promujące album nie odniosły sukcesu na oficjalnej liście przebojów UK Singles Chart. Z sześciu singli wydanych na rynek muzyczny, jeden znalazł się w Top 20 notowania.

Podobnie jak w Wielkiej Brytanii album This Is the Life zajmował wysokie miejsca na listach sprzedaży w krajach niemieckojęzycznych. W Niemczech, Austrii i Szwajcarii krążek znalazł się w ścisłej trójce najchętniej kupowanych płyt. W każdym z tych krajów album uzyskał status przynajmniej platyny, a główne single promujące znalazły się w czołówkach oficjalnych list przebojów.

Dyskografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Dyskografia Amy Macdonald.

Przypisy

  1. a b c d e Sharon Mawer: Amy Macdonald Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2012-06-05].
  2. IFPI Platinum Europe Awards - 2008 (ang.). ifpi.org. [dostęp 2016-12-04].
  3. Amy MacDonald: A Self-Taught Scot (ang.). www.npr.org. [dostęp 2012-06-05].
  4. Why Scottish singer Amy Macdonald's a reluctant Wag (ang.). www.dailymail.co.uk. [dostęp 2012-06-05].

Linki zewnętrzne[edytuj]