An Daingean

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
An Daingean
Ilustracja
Państwo

 Irlandia

Prowincja

Munster

Hrabstwo

Kerry

Populacja (2011)
• liczba ludności


1 965[1]

Tablice rejestracyjne

KY

Położenie na mapie Irlandii
Mapa konturowa Irlandii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „An Daingean”
Ziemia52°08′22″N 10°16′23″W/52,139444 -10,273056

An Daingean lub Daingean Uí Chúis (nieoficjalnie, po angielsku Dingle) – małe miasteczko położone na półwyspie Dingle, na zachodnim wybrzeżu Irlandii w hrabstwie Kerry. Około 50 km na zachód od Tralee i 80 km od Killarney. XIX-wieczna zabudowa.

Znajduje się tam port obsługujący kutry rybackie oraz małe łodzie i jachty. W okolicy znajduje się oceanarium. Neogotycki kościół St. Mary's.

An Daingean usytuowane jest w Gaeltacht, rejonie irlandzkojęzycznym. W miasteczku znajduje się wiele pubów i restauracji, w których latem można posłuchać irlandzkiej muzyki na żywo.

Mieszkańcy żyją z rybołówstwa i turystyki.

Słynne z delfina o imieniu Fungie, który zadomowił się w wodach zatoki Dingle przeszło 25 lat temu. Obecnie stanowi on atrakcję turystyczną; specjalne kutry krążą po zatoce i za opłatą stwarzają przyjezdnym możliwość zobaczenia butlonosa. Zwierzę ma nawet swój pomnik na nadbrzeżu.

Miasto bliźniacze włoskiej Tolfa i Santa Barbara w Kalifornii.

Zmiana nazwy[edytuj | edytuj kod]

W 2005 irlandzki minister do spraw Gaeltacht, Éamonn Ó Cuív, ogłosił, że zangielszczone nazwy miast obszaru Gaeltacht nie będą już widniały na tablicach drogowych. W wyniku tego podróżujący po Irlandii muszą wypatrywać tablic z nazwą An Daingean zamiast angielskiej Dingle. Zmiana ta wzbudziła wiele kontrowersji, głównie u mieszkańców, którzy obawiali się, że w wyniku tej zmiany turyści będą mieli problemy z dotarciem do miasteczka i spadną obroty z turystyki. Jako argument stawiano też to, że w hrabstwie Offaly istnieje miasteczko o nazwie Daingean. Ministerstwo broniło się, że dublowanie nazw miejscowości jest zjawiskiem powszechnym w każdym kraju i nie prowadzi raczej do żadnych nieporozumień, a w przypadku zachowania dawnej nazwy, Dingle musiałoby stracić status miasta Gaeltacht, a tym samym – dotacje rządowe dla tego rejonu.

Rada hrabstwa Kerry zaaprobowała plebiscyt w sprawie zmiany nazwy na dwujęzyczną: Dingle/Daingean Uí Chúis, który odbył się 20 października 2006. Ogromna większość opowiedziała się za wspomnianą opcją, jednak wynik referendum nie mógł uzyskać mocy prawnej z uwagi na brak odpowiednich regulacji legislacyjnych.

Mieszkańcy regionu rozwiązali problem sobie sami, dopisując na drogowskazach anglojęzyczną nazwę – Dingle.

Przystań w Dingle
Pomnik Fungie, delfina z DingleMiasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Census 2011 Population Classified by Area (ang.). [dostęp 2012-10-20].