Analecta. Studia i Materiały z Dziejów Nauki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Analecta. Studia i Materiały z Dziejów Nauki
Częstotliwość półrocznik
Państwo  Polska
Wydawca Instytut Historii Nauki PAN
Rodzaj czasopisma Historia nauki
Pierwsze wydanie 1992
Redaktor naczelny prof. dr hab. Halina Lichocka

Analecta. Studia i Materiały z Dziejów Nauki – czasopismo naukowe wydawane przez Instytut Historii Nauki PAN.

Ukazuje się od 1992 roku, początkowo jako półrocznik (dwa numery w ciągu roku), w latach 2002 - 2010 jako rocznik (dwa numery połączone w formie jednego tomu), a od 2011 r. ponownie jako półrocznik. Pod względem merytorycznym czasopismo to jest kontynuacją zainicjowanej ponad 50 lat temu i redagowanej przez Bogdana Suchodolskiego serii „Studia i Materiały z Dziejów Nauki Polskiej”.

Czerpiąc z bogatych tradycji tamtej serii „Analecta” przyjęły jednak inną formułę i inne założenia metodologiczne. Na swoich kartach zamieszczają oryginalne, nigdzie wcześniej nie drukowane prace naukowe dotyczące historii wszystkich dziedzin nauki w Polsce i na świecie. Publikują zarówno obszerne, źródłowo udokumentowane rozprawy, jak i opracowania drobniejsze, poruszające rozmaite zagadnienia wiążące się z dziejami naukowej myśli w różnych epokach, opisywane z różnorodnych punktów widzenia. Wszystkie zamieszczane prace są uprzednio recenzowane przez odpowiednich specjalistów. Autorami publikacji są historycy nauki z całego kraju i z zagranicy.

Prace ogłaszane w „Analectach” pisane są głównie w języku polskim i posiadają streszczenia w języku angielskim. Redakcja „Analect” stale współpracuje z „The Central European Journal of Social Sciences and Humanities” (CEJSH) – międzynarodowym czasopismem elektronicznym, utworzonym przez Akademie Nauk krajów Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja, Węgry). Ten elektroniczny periodyk wydawany jest w języku angielskim. Są w nim zamieszczane m.in. streszczenia artykułów i rozpraw opublikowanych w „Analectach”.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]