Anatolij Sierdiukow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anatolij Sierdiukow
Anatoliy Serdyukov.jpg
Data i miejsce urodzenia 8 stycznia 1962
Chołmskij, ZSRR
Minister Obrony Federacji Rosyjskiej
Okres od 15 lutego 2007
do 6 listopada 2012
Przynależność polityczna Zjednoczona Rosja
Poprzednik Siergiej Iwanow
Następca Siergiej Szojgu

Anatolij Eduardowicz Sierdiukow (ros. Анатолий Эдуардович Сердюков, ur. 8 stycznia 1962 w miejscowości Chołmskij w rejonie abińskim Kraju Krasnodarskiego) – rosyjski ekonomista, prawnik, przedsiębiorca, działacz państwowy, polityk, w latach 2007-2012 Minister Obrony Rosji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1984 ukończył studia ekonomiczne w Instytucie Radzieckiego Handlu w Leningradzie, zaś w 2001 studia prawnicze na Uniwersytecie Petersburskim. Posiada stopień kandydata nauk ekonomicznych i prawniczych.

Po ukończeniu studiów w latach 1984–1985 odbywał służbę wojskową. Od 1985 pracował w branży meblarskiej. Do 1991 pełnił funkcje zastępcy kierownika sekcji i kierownika sekcji w sklepie przedsiębiorstwa "Lenmebeltorg" w Leningradzie, zaś w latach 1991–1993 był zastępcą dyrektora "Lenmebeltorg", a po przekształceniu przedsiębiorstwa w spółkę "Mebel-Market" objął w niej funkcję dyrektora ds. marketingu. W latach 1995–2000 był dyrektorem generalnym "Mebel-Market".

Od 2000 pracuje w administracji państwowej. Początkowo był zastępcą naczelnika Inspekcji, a następnie Oddziału Ministerstwa ds. Podatków w Sankt Petersburgu, a w latach 2001–2004 kierował tymże Oddziałem. W 2004 był wiceministrem ds. podatków, a następnie p.o. ministra ds. podatków, zaś w latach 2004–2007 Przewodniczącym Federalnej Służby Podatkowej.

15 lutego 2007 zastąpił na stanowisku Ministra Obrony Rosji Siergieja Iwanowa. A. Sierdjukow został pierwszym Ministrem Obrony FR niewywodzącym się z działów administracji rządowej związanych z obroną bądź bezpieczeństwem publicznym (nie licząc Prezydenta FR Borysa Jelcyna krótkotrwale kierującego MO FR). A. Sierdjukow urząd sprawował do 6 listopada 2012 roku, kiedy zastąpił go Siergiej Szojgu.

Wprowadził znaczące reformy w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, mimo oporu żołnierzy w tym starych generałów. Część reform cofnięto, zmodyfikowano ze względu na bardzo silny opór „betonu” SZ FR.

Przy wprowadzaniu reform (z oporem ze strony Sztabu Generalnego SZ FR i generalicji) na korzyść Ministra Obr. FR działała słaba zdolność Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej do przeprowadzenia operacji wojskowej na wojnie w Osetii Płd.. Był pierwszym Ministrem Obrony FR, który dokonywał dość znacznych zakupów obcej broni, czym także naraził się przedsiębiorstwom przemysłu zbrojeniowego FR.

Po odwołaniu go z urzędu wszczęto wobec niego i osób z nim związanych śledztwo o przestępstwa związane z przetargami związanymi ze strefą obronności i innymi sprawami związanymi z dużymi pieniędzmi.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]