Anděl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anděl
Zdjęcie Anděl
Data otwarcia 2 listopada 1985
Poprzednie nazwy Lidická
Długość peronu 145,7 m
Szerokość peronu 18 m
Kubatura stacji 81 690 m³
Głębokość stacji 35,4 m
B Zličín – Černý Most
Poprzednia stacja Smíchovské nádraží
Następna stacja Karlovo náměstí
Położenie na mapie Pragi
Mapa lokalizacyjna Pragi
Anděl
Anděl
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Anděl
Anděl
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Anděl
Anděl
Ziemia 50°04′15,68″N 14°24′14,09″E/50,071022 14,403914
Portal Portal Transport szynowy

Anděl – stacja linii B metra praskiego (odcinek I.B), położona w centrum dzielnicy Smíchov, pod skrzyżowaniem o tej samej nazwie (przetłumaczalnej jako "anioł").

Stacja została otwarta 2 listopada 1985 roku jako Moskevská (Moskiewska). Wcześniej planowana nazwa to Lidická. Zbudowana jest w stylu socrealistycznym. Poprzednią nazwa stacji była jedną z części propagandy przyjaźni czechosłowacko-radzieckiej: otwarto ją w tym samym dniu, kiedy w Moskwie oddana do użytku była stacja Prażskaja (Praska). Obecna nazwa została nadana 22 lutego 1990 roku.

Stacja Anděl została zbudowana 35 metrów pod ziemią. Jest długa na 145 metrów. Z powierzchnią łączą ją dwa tunele ze schodami ruchomymi. Budowa rozpoczęła się w 1980 roku, uczestniczyli w niej radzieccy inżynierowie i architekci. We wnętrzu stacji rozmieszczono tablice z brązu, przedstawiające motywy socrealistyczne (przyjaźń czechosłowacko-radziecka, walka o pokój światowy itp.). W północnym hallu znajdowała się dawniej ścienna mozaika, przedstawiająca panoramę Moskwy. W 2002 roku stacja została zalana wodą w czasie wielkiej sierpniowej powodzi.

Powiązanie stacji z siecią komunikacji naziemnej obejmuje przystanki tramwajowe przy północnym westybule (ulica Pilzeńska i Dworcowa) i połączenie z dworcem autobusowym Na Knížecí, obsługującym połączenia peryferyjne i podmiejskie.

Linki zewnętrzne[edytuj]