Andamooka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andamooka
Państwo  Australia
Stan Australia Południowa
Samorząd lokalny Outback Areas Community Development Trust
Populacja (2006)
• liczba ludności

528[1]
Kod pocztowy 5722
Położenie na mapie Australii Południowej
Mapa lokalizacyjna Australii Południowej
Andamooka
Andamooka
Położenie na mapie Australii
Mapa lokalizacyjna Australii
Andamooka
Andamooka
Ziemia30°26′S 137°10′E/-30,433333 137,166667
Portal Portal Australia

Andamooka – miejscowość w Australii Południowej, znajdująca się około 600 km na północ od Adelaide, kilkanaście kilometrów na zachód od jeziora Torrens.

Pierwsza nazwa miejscowości brzmiała "Andamoka" i najprawdopodobniej wywodzi się od pochodzącego z lokalnych języków australijskich słowa "jantamoka" (co znaczy "szerokie" – a dotyczy dużego oczka wodnego, tzw. "waterhole" odkrytego w 1858) lub "jandarimoka" (duży, okrągły obiekt – kometa lub meteoryt). Nie wiadomo dokładnie, kiedy przybyli tam pierwsi europejscy osadnicy, przypuszcza się, że nastąpiło to około 1857.

W 1926 w pobliżu miasta znaleziono pierwsze opale i od tego czasu większość mieszkańców tego miasta zajmowała się poszukiwaniem i wydobyciem tych minerałów. W latach 50. XX wieku szacowano ilość zatrudnionych tu w górnictwie na około 800 osób. Pola opalowe, na których prowadzi się wydobycie, zajmują powierzchnię 50 km². Teren ten jest pradawnym dnem morza, dlatego w wyrobiskach znajdowane są często zopalizowane muszle i pancerze morskich organizmów, a nawet kości dinozaurów[2]. Andamooka jest znaczącym ośrodkiem wydobywczym opali mlecznych. Łącznie z opalami wydobytymi w okręgu Coober Pedy, stanowią 95% światowego rynku tych kamieni. Ponadto są cenione wśród jubilerów i kolekcjonerów za jakość[3].

Po otwarciu kopalni miedziowo-uranowej Olympic Dam w Roxby Downs również część górników z Andamooki znalazła w niej zatrudnienie.

W Andamooka panuje klimat zwrotnikowy suchy, typowy dla australijskiego obszaru pustynnego – gorące dni w lecie (ponad 40°) i zimne noce (0 °C lub poniżej) oraz burze piaskowe.

W 2008 ludność miasta liczyła ok. 600 osób.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wyniki spisu powszechnego w Australii w 2006 roku
  2. Opale.pl (pol.). [dostęp 6.09.2008].
  3. Tomasz Sobczak, Nikodem Sobczak: Opale jubilerskie (pol.). [dostęp 6.09.2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]