Anderson Dawson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anderson Dawson
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 16 lipca 1863
Rockhampton
Data i miejsce śmierci 20 lipca 1910
Brisbane
Premier Queensland
Okres od 1 grudnia 1899
do 7 grudnia 1899
Przynależność polityczna Australijska Partia Pracy
Poprzednik James Dickson
Następca Robert Philp
Minister obrony Australii
Okres od 1904
do 1904
Poprzednik Austin Chapman
Następca James Whiteside McCay

Andrew „Anderson” Dawson (ur. 16 lipca 1863 w Rockhampton, zm. 20 lipca 1910 w Brisbane) – australijski polityk, członek Australijskiej Partii Pracy. W 1899 pełnił przez tydzień urząd premiera Queensland, przez co w australijskiej historiografii uważany jest za pierwszego socjalistycznego premiera w dziejach tego kraju. Często bywa również uznawany za pierwszego na świecie wywodzącego się z tego obozu szefa rządu o charakterze parlamentarnym[1].

Pochodził z kolonii Queensland. Jego rodzice zmarli wkrótce po jego narodzinach, przez co wczesne dzieciństwo spędził w sierocińcu. Gdy miał dziewięć lat, opiekę nad nim przejął jego wuj. Pracę zawodową zaczynał jak górnik, zaangażował się też w związki zawodowe. Później był też redaktorem naczelnym lokalnej gazety w Charters Towers.

W 1893 rozpoczął karierę polityczną, uzyskując mandat w Zgromadzeniu Ustawodawczym Queensland. Po krótki epizodzie jako szef rządu kolonii, w 1901, w pierwszych wyborach federalnych, został wybrany członkiem nowo powstałego Senatu Australii. W 1904 wszedł do gabinetu Chrisa Watsona jako minister obrony. W 1906 stracił swój mandat i został zmuszony do przejścia na polityczną emeryturę. Zmarł cztery lata później, w wieku zaledwie 47 lat.

Od 1949 upamiętnia go okręg wyborczy Dawson, obejmujący północną część wybrzeża stanu Queensland.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoffrey Blainey: A Shorter History of Australia. Random House Australia. ISBN 1-74051-033-X.