Andreas Lubitz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andreas Lubitz
Data urodzenia

18 grudnia 1987

Data i miejsce śmierci

24 marca 2015
Prads-Haute-Bléone

Przyczyna śmierci

katastrofa lotnicza, samobójstwo

Zawód, zajęcie

pilot

Narodowość

niemiecka

Andreas Günter Lubitz (ur. 18 grudnia 1987, zm. 24 marca 2015 w Prads-Haute-Bléone) – niemiecki pilot linii lotniczych Germanwings, należących do grupy Lufthansy.

Lubitz był drugim pilotem w momencie katastrofy lotu Germanwings 9525, która wydarzyła się 24 marca 2015 roku na terenie Alp. Wypadku nikt nie przeżył. Prowadzone śledztwo od początku kierowało się ku tezie, że Lubitz celowo skierował samolot ku ziemi i jest odpowiedzialny za śmierć swoją i 149 innych osób[1].

Lubitz leczył się kilkukrotnie na depresję, a pogarszający się wzrok mógł przekreślić jego dalszą karierę jako pilota. Jego marzeniem było zostać kapitanem w liniach lotniczych Lufthansa. Ukrywał jednak przed pracodawcą pogarszający się stan zdrowia. Między innymi zniszczył zwolnienie lekarskie, które obejmowało dzień wypadku. Uważa się, że w trakcie realizacji swojego samobójczego planu znajdował się w depresji[2][3]. Po tragedii wielu przewoźników (także PLL LOT[4]) zdecydowało się wprowadzić obowiązek przebywania w kokpicie minimum dwóch upoważnionych osób w czasie całego lotu[5].

13 marca 2016 francuska komisja ds. badania wypadków lotniczych (Bureau d’Enquêtes et d’Analyses pour la sécurité de l’aviation civile, BEA), przedstawiła raport końcowy dotyczący wypadku. Komisja potwierdziła, że Andreas Lubitz działał celowo – po odczekaniu aż kapitan wyjdzie z kokpitu zablokował drzwi wejściowe i skierował samolot na zbocze góry[6].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Lubitz dorastał w Neuburg an der Donau, a później w Montabaur. Jego matka uczyła gry na pianinie, a ojciec był przedsiębiorcą. Kiedy Andreas był w średniej szkole pracował w Burger Kingu, gdzie jego szef opisał go jako „niezawodnego i ponadprzeciętnego pod każdym względem”[7]. W czasie nauki brał lekcje w Luftsportclub Westerwald, który był klubem lotnictwa w Montabaur.

Andreas Lubitz pochowany został w Montabaur. Pierwotnie na nagrobku widniało tylko jego imię – taka była decyzja rodziny, która obawiała się, że grób może być dewastowany[8]. Według źródeł z 2016 roku na nagrobku znalazło się również nazwisko[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacja o katastrofie.
  2. Problemy ze wzrokiem.
  3. Problemy ze wzrokiem. Interia.
  4. PLL LOT zmienia przepisy.
  5. Zmiany w przepisach po katastrofie. wiadomosci.radiozet.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-30)]..
  6. Katastrofa A320 Germanwings – raport końcowy [online], dlapilota.pl [dostęp 2016-03-19].
  7. Hannoversche Allgemeine Zeitung, Hannover, Niedersachsen Germany: Die Heimat des Copiloten von Flug 4U9525 – Wenn alle Ordnung zerbricht. Hannoversche Allgemeine Zeitung. [dostęp 2015-08-20].
  8. Potajemny pogrzeb Andreasa Lubitza. Na jego grobie widnieje tylko imię [online] [dostęp 2018-10-29].
  9. Allan Hall: Andreas Lubitz Germanwings crash pilot grave unveiled. express.co.uk, 2016-08-15. [dostęp 2020-05-03]. (ang.).