Andrew Beauchamp-Proctor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrew Beauchamp-Proctor
Proccy
54 zwycięstwa
Ilustracja
Kapitan Flight Lieutenant Kapitan Flight Lieutenant
Data i miejsce urodzenia 4 września 1894
Mossel Bay koło Kapsztadu
Data i miejsce śmierci 21 czerwca 1921
Wielka Brytania
Przebieg służby
Lata służby od 1915
Siły zbrojne RAF roundel.svg - RAF
Jednostki No. 84 Squadron RAF
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
Odznaczenia
Krzyż Wiktorii (Wielka Brytania) Distinguished Service Order (Wielka Brytania) Military Cross nadany dwukrotnie (Wielka Brytania) Distinguished Flying Cross (Wielka Brytania)

Andrew Frederick Weatherby Beauchamp-Proctor (ur. 4 września 1894 w Kapsztadzie, zm. 21 czerwca 1921) – południowoafrykański pilot myśliwski, jeden z największych asów myśliwskich okresu I wojny światowej. Autor 54 zwycięstw powietrznych, w tym 16 balonów obserwacyjnych - 8 na liście „Balloon Busters”.

Pochodzący z Kapsztadu Andrew Beauchamp-Proctor po wybuchu wojny zaciągnął się do Duke of Edinburgh's Own Rifles Pułku Piechoty Afryki Południowej. Służył tam jako sygnalista do sierpnia 1915 roku. Ponownie zaciągnął się do RAFu w 1917 roku i po ukończeniu szkoły pilotów w Oksfordzie 10 czerwca 1917 roku został przydzielony do 84 Eskadry.

Największe sukcesy powietrzne osiągnął w 84 Dywizjonie, w którym zaczął służbę w lipcu 1917 latając na samolocie SE5. W uznaniu zasług i sukcesów wojennych otrzymał prawie wszystkie najcenniejsze brytyjskie odznaczenia wojskowe:

Proctor zginął tragicznie w katastrofie lotniczej 21 czerwca 1921, kiedy pilotowany przez niego samolot Sopwith Snipe rozbił się o ziemię.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Lista zwycięstw [1].