Andrew Cunanan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrew Cunanan
Ilustracja
Andrew Cunanan w kwietniu 1997
Data i miejsce urodzenia 31 sierpnia 1969
San Diego
Data i miejsce śmierci 23 lipca 1997
Miami Beach
Przyczyna śmierci samobójstwo poprzez wystrzał

Andrew Phillip Cunanan (ur. 31 sierpnia 1969 w San Diego, zm. 23 lipca 1997 w Miami Beach) – amerykański seryjny morderca. W ciągu kilku miesięcy zamordował pięciu mężczyzn, m.in. włoskiego projektanta mody Gianniego Versace oraz dewelopera z Chicago, Lee Miglina. Seria morderstw Cunanana zakończyła się 23 lipca 1997 roku, kiedy popełnił samobójstwo, strzelając sobie w usta. W ostatnich latach życia Cunanan mieszkał w San Diego i był bezrobotny. Spotykał się z zamożnymi, starszymi mężczyznami i wydawał ich pieniądze. Aby zaimponować znajomym w lokalnej społeczności homoseksualistów, chwalił się imprezami towarzyskimi, w których brał udział i często opłacał rachunki w restauracjach.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był najmłodszym dzieckiem Filipińczyka Modesto Cunanana, oficera marynarki, który służył w Wietnamie, i Mary Anne Cunanan, z pochodzenia Włoszki, katoliczki, która leczyła się na depresję. Ojciec poświęcał mu całą swoją uwagę, zaniedbując inne dzieci. Chłopiec sprawiał wrażenie całkowicie normalnego, jednak w rzeczywistości już od najmłodszych lat miał makabryczne myśli. Był określany geniuszem – jego iloraz inteligencji wynosił 147. W wieku dziesięciu lat znał na pamięć całą encyklopedię. Uczęszczał do prywatnej szkoły w San Diego[1]. W szkole średniej opisywany był jako towarzyski, pełen życia i pewny siebie chłopak. Po zakończeniu szkoły średniej zaczął studiować historię na Uniwersytecie Kalifornijskim[2].

Był homoseksualistą regularnie odwiedzającym kluby gejowskie. Utrzymywał się z prostytucji. Uwielbiał luksus i wygodę. Wstydząc się swojego pochodzenia, często przedstawiał się jako Andrew DeSilva lub David Morales[2].

Morderstwa[edytuj | edytuj kod]

Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych
Geographylogo.svg
Lokalizacja miast, w których Cunanan dopuścił się morderstw.

Wykaz ofiar[edytuj | edytuj kod]

Lp. Nazwisko Wiek Miejsce morderstwa Stan Data morderstwa
1. Jeffrey Trail 28 Minneapolis Minnesota 27 kwietnia 1997
2. David Madson 33 Rush City Minnesota 2 maja 1997
3. Lee Miglin 72 Chicago Illinois 4 maja 1997
4. William Reese 45 Pennsville Township New Jersey 9 maja 1997
5. Gianni Versace 50 Miami Beach Floryda 15 lipca 1997

Jeffrey Trail[edytuj | edytuj kod]

Seria zabójstw rozpoczęła się w Minneapolis 27 kwietnia 1997 roku od morderstwa bliskiego przyjaciela i byłego kochanka, 28-letniego Jeffreya Traila. Po kłótni Cunanan zabił Traila młotkiem. Ciało zawinął w dywan i zostawił w mieszkaniu na poddaszu, należącym do architekta Davida Madsona.

David Madson[edytuj | edytuj kod]

33-letni David Madson, który rzekomo był miłością życia Cunanana, stał się drugą ofiarą. Jego ciało odnaleziono 3 maja na wschodnim brzegu jeziora Rush Lake, niedaleko miasta Rush City w stanie Minnesota. Otrzymał rany postrzałowe w plecy i głowę z pistoletu, który Cunanan zabrał z domu Traila.

Lee Miglin[edytuj | edytuj kod]

4 maja Cunanan przyjechał do Chicago i zamordował znanego dewelopera nieruchomości, 72-letniego Lee Miglina. Związał mu ręce i stopy, głowę owinął taśmą klejącą. Ponad 20 razy dźgnął ofiarę śrubokrętem i poderżnął jej gardło piłą do metalu. Po zabójstwie ukradł samochód. Po tym morderstwie, znalazł się na liście FBI najbardziej poszukiwanych ludzi w kraju.

William Reese[edytuj | edytuj kod]

Pięć dni później Cunanan zastrzelił 45-letniego dozorcę, Williama Reese'a, na cmentarzu narodowym Finn's Point w Pennsville Township (stan New Jersey). Ukradł jego czerwoną furgonetkę i udał się na Florydę. Podczas gdy próba złapania go ograniczała się do namierzania furgonetki, Cunanan przez dwa miesiące przebywał na Florydzie[3]. Użył swojego prawdziwego nazwiska w celu zastawienia skradzionego przedmiotu, mimo iż wiedział, że policja rutynowo sprawdza sprzedaż w lombardach.

Gianni Versace[edytuj | edytuj kod]

15 lipca Cunanan zamordował włoskiego projektanta mody Gianniego Versace, strzelając do niego dwukrotnie na schodach jego willi Casa Casuarina w Miami Beach[4]. Świadek ścigał Cunanana, ale nie był w stanie go złapać. Jednostka policji, która otrzymała zgłoszenie, znalazła w pobliskim garażu skradziony pojazd Reese'a. Były w nim ubrania Cunanana, paszport Sealandu[5] oraz wycinki prasowe dotyczące zabójstw Cunanana[6].

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Zmarł 23 lipca 1997 roku w Miami Beach w wieku 27 lat śmiercią samobójczą, postrzelił się w usta tą samą bronią, którą zastrzelił ostatnią jego ofiarę Gianniego Versace.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Who Was Andrew Cunanan? - 12 Facts About Gianni Versace's Killer, and Where He Is Now, www.townandcountrymag.com [dostęp 2018-10-03] (ang.).
  2. a b Chłopak, który zabił Gianniego Versace - Geje - mordercy: Andrew Cunanan, queer.pl [dostęp 2018-10-03].
  3. Maureen Orth, The Killer’s Trail, Vanities [dostęp 2019-11-06] (ang.).
  4. RICHARD LACAYO, TAGGED FOR MURDER, „Time”, 24 czerwca 2001, ISSN 0040-781X [dostęp 2019-11-06] (ang.).
  5. Adela Gooch, Police swoop on Sealand crime ring, „The Guardian”, 12 kwietnia 2000, ISSN 0261-3077 [dostęp 2019-11-06] (ang.).
  6. John Douglas i inni, Crime Classification Manual: A Standard System for Investigating and Classifying Violent Crimes, John Wiley & Sons, 6 stycznia 2011, ISBN 978-1-118-04718-7 [dostęp 2019-11-06] (ang.).