Andrew Keen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andrew Keen w 2015 roku

Andrew Keen (ur. ok. 1960) – brytyjsko-amerykański przedsiębiorca, krytyk zjawiska Web 2.0, a w tym Wikipedii.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Hampstead w Londynie[1]. Zdobył licencjat z historii na Uniwersytecie Londyńskim, po czym zaczął studia na Uniwersytecie Sarajewskim. Uzyskał tytuł magistra nauk politycznych na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Kariera naukowa[edytuj | edytuj kod]

Keen wykładał na kilku amerykańskich uniwersytetach m.in. Uniwersytecie Massachusetts.

Kariera w internecie[edytuj | edytuj kod]

Kariera Keena w dolinie krzemowej rozpoczęła się w roku 1995 wraz z założeniem audiocafe.com[2], serwisu wspieranego przez Intela i SAP AG. W 2005 roku założył AfterTV.com[3].

Krytyka Web 2.0[edytuj | edytuj kod]

Keen wyraża negatywne opinie o zjawisku, pod którego powstanie kładł fundamenty. Określa Web 2.0 jako wielki utopijny ruch podobny do komunizmu w wydaniu Karola Marksa[potrzebne źródło]. Jest autorem książki The Cult of the Amateur: How Today's Internet is Killing Our Culture (ISBN 0-385-52080-8), która została wydana w Polsce jako: Kult amatora: jak internet niszczy kulturę przez Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne w 2007 roku.

W książce tej pisze iż wszelkie blogi, Wikipedia, MySpace oraz YouTube to zguba współczesnej kultury. Jego zdaniem to właśnie tego typu serwisy niszczą to, na co wcześniej pracowano przez długi czas. Uważa, że obecnie w sieci profesor równy jest uczniowi szkoły średniej. W taki sam sposób mogą zmieniać fakty (na przykład w Wikipedii).

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Obecnie wraz z rodziną mieszka w Berkeley w Stanach Zjednoczonych. Dotychczas wydał tylko jedną książkę, ale planuje dalsze publikacje.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Keen Andrew, Kult amatora: jak internet niszczy kulturę, Warszawa 2007.

Przypisy