Andrew Volstead

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrew Volstead
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 31 października 1860
Kenyon
Data i miejsce śmierci 20 stycznia 1947
Granite Falls
Stany Zjednoczone Członek Izby Reprezentantów USA z 7. okręgu wyborczego w stanie Minnesota
Okres od 1903
do 1923
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Frank Eddy
Następca Ole Kvale
Dom Volsteada w Granite Falls

Andrew John Volstead (ur. 31 października 1860, zm. 20 stycznia 1947) – amerykański polityk, członek Izby Reprezentantów z ramienia Partii Republikańskiej z Minnesoty przez 10 kolejnych kadencji w latach 1903–1923. Jego nazwisko jest ściśle związane z ustawą o prohibicji z roku 1919 (National Prohibition Act), potocznie nazywaną "Ustawą Volsteada" (Volstead Act)[1]. Na podstawie przeforsowanego przezeń aktu legislacyjnego wprowadzono w roku 1920 w Stanach Zjednoczonych zakaz produkcji, sprzedaży i posiadania alkoholu w każdej postaci.

Volstead urodził się w Kenyon w stanie Minnesota w rodzinie norweskich imigrantów. Kształcił się na wydziale prawa uczelni St. Olaf College, po czym był adwokatem, a w latach 1900-1902 burmistrzem miejscowości Granite Falls w Minnesocie.

Jako kongresmen pełnił w latach 1919-1923 funkcję przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości Izby. Wprawdzie jest często uważany za autora "Ustawy Volsteada", w rzeczywistości ściśle współpracował z Wayne’em Wheelerem z "Ligi Antysaloonowej", który wymyślił i dopracował ostateczny kształt ustawy. Volstead, ze swej strony, popierał, nagłaśniał i sponsorował całą akcję, co doprowadziło do sfinalizowania i przegłosowania ustawy, która weszła w życie jako poprawka do Konstytucji [2]. Był również współautorem Ustawy Cappera-Volsteada,[3] pozwalającej rolnikom na łączenie kombajnów w zespoły bez obawy ukarania w myśl przepisów wynikających z Antykartelowej Ustawy Shermana. Ta ustawa obowiązuje do dziś.

Volstead przegrał kampanię wyborczą do Kongresu w roku 1922. Wkrótce potem został zatrudniony w roli radcy prawnego dyrektora Krajowego Biura ds. Wprowadzania w Życie Prohibicji (ang. National Prohibition Enforcement Bureau). Po zniesieniu prohibicji w roku 1933 Volstead wrócił do Granite Falls, gdzie podjął na nowo prywatną praktykę adwokacką i gdzie zmarł w roku 1947. Został pochowany na cmentarzu miejskim w Granite Falls.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Andrew Volstead był ze zrozumiałych względów znienawidzony przez wszystkich miłośników napojów alkoholowych w czasach prohibicji. Główny bohater Millers Crossing, filmu o gangsterskich poczynaniach lat dwudziestych XX wieku, wznosi sarkastyczny toast: "Za Volsteada!" przed zbrojnym napadem na klub należący do konkurencyjnego gangu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]