Andrew Yao

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrew Yao

Andrew Yao (chiń. 姚期智; pinyin Yáo Qīzhì, ur. 24 grudnia 1946 w Szanghaju, Chiny) – informatyk pochodzenia chińskiego, laureat nagrody Turinga.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Szanghaju, ale jego rodzina wyjechała stamtąd do Hongkongu, a następnie na Tajwan. W 1967 roku uzyskał B.Sc. z fizyki na Narodowym Uniwersytecie Tajwańskim. Kontynuował studia na Uniwersytecie Harvarda, gdzie uzyskał stopień A.M w 1969 roku oraz doktorat w 1972. Jego promotorem był Sheldon Glashow. W 1975 roku uzyskał Ph.D. w zakresie informatyki na University of Illinois at Urbana-Champaign, promotorem jego pracy, zatytułowanej A Study of Concrete Computational Complexity był Chung Laung Liu.

Po rocznym stażu na Wydziale Matematyki w Massachusetts Institute of Technology, rozpoczął pracę na Wydziale Informatyki Stanford University. W 1981 roku wyjechał na University of California, Berkeley, aby po roku wrócić na Stanford University jako profesor. W 1986 roku przeniósł się na Princeton University, gdzie objął katedrę Inżynierii i Nauk Stosowanych. W 2004 roku objął stanowisko profesora oraz dyrektora Instytutu Informatyki Teoretycznej na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie. W 2005 roku został także profesorem na Chinese University of Hong Kong.

W 2000 roku został uhonorowany nagrodą Turinga za wkład w rozwój teorii obliczeń, a w szczególności teorii generatorów liczb pseudolosowych, kryptografii i złożoności komunikacyjnej.

Jego żona Frances Yao, jest również informatykiem i współpracownikiem męża.

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrew Chi-Chih Yao, Kyoto Prize [dostęp 2021-09-19] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Biogram na stronie amturing.acm.org