Andrij Sadowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrij Sadowy
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 sierpnia 1968
Lwów
Prezydent Lwowa
Okres od 26 marca 2006
Przynależność polityczna Samopomicz
Poprzednik Zenowij Siryk (p. o.)

Andrij Iwanowycz Sadowy (ukr. Андрій Іванович Садовий; ur. 19 sierpnia 1968 we Lwowie) – ukraiński inżynier, działacz społeczny i samorządowiec, od 2006 mer (prezydent) Lwowa, przewodniczący partii „Samopomicz”.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu nauki w Technikum Radioelektronicznym we Lwowie studiował na Politechnice Lwowskiej, którą ukończył z tytułem inżyniera elektrotechniki (1995) oraz ekonomisty ze specjalnością finanse i kredyty (1997). W 1999 ukończył studia w Akademii Administracji Państwowej przy Prezydencie Ukrainy (Академія державного управління при Президентові України).

W 1989 rozpoczął pracę jako elektrotechnik. Od 1992 do 1995 zastępował dyrektora lwowskiego oddziału Funduszu Przystosowania Społecznego Młodzieży przy Radzie Ministrów Ukrainy. W 1997 objął stanowisko przewodniczącego rady oraz zarządu przedsiębiorstwa „Piwdeńzachidełektromereżbud” (do 2005). W latach 1997–2001 pełnił obowiązki przewodniczącego zarządu Fundacji Rozwoju Ziemi Lwowskiej (ukr. Фонд розвитку Львівщини). W 2002 został przewodniczącym rady spółki „Tełeradiokompanija Luks”. W latach 2002–2003 szefował Instytutowi Rozwoju Miasta. Od 2005 stoi na czele Zjednoczenia Społecznego Samopomicz.

W 1998 rozpoczął karierę samorządowca zdobywając mandat radnego w Radzie Miejskiej Lwowa. Objął stanowisko przewodniczącego komisji polityki gospodarczej (do 2002). 26 marca 2006 wybrano go na prezydenta miasta. W wyborach w 2010 uzyskał reelekcję na to stanowisko[1].

Nadal pełni liczne funkcje społeczne. Jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Funduszu Kultury i Sztuki im. Metropolity Andrzeja Szeptyckiego. W 2003 wybrano go wiceprzewodniczącym Rady Instytutu „Mosty na Wschód”.

Andrij Sadowy zasiada także w Polsko-Ukraińskiej Kapitule Pojednania. 20 marca 2012 jako mer (prezydent) miasta Lwowa zajął stanowisko wobec zwrotu kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie rzymskokatolickim wiernym. Podczas spotkania przekonywał wiernych aby zrezygnowali z domagania się zwrotu kościoła bowiem jego zdaniem „nie przyniesie to nic dobrego ani miastu, ani katolikom obrządku łacińskiego”, nie odpowiedział on także na pytanie dlaczego kościół mimo wieloletnich prób jego odzyskania przez prawowitych wiernych w 2010 roku nie został im zwrócony, a przekazany ponownie Sali Muzyki Organowej i Kameralnej na kolejne 20 lat. Andrij Sadowy jako argument przeciwko zwrotowi kościoła powołał twierdzenia jakoby na terenie Polski nie obowiązywały przepisy pozwalające zwracać kościoły na rzecz Ukraińców czy Niemców, co jest niezgodne z prawdą, poza tym wyraził niezadowolenie z faktu, że polscy samorządowcy zaczynają apelować w sprawie zwrotu kościoła Marii Magdaleny[2].

Do 2009 należał do partii Sojusz Narodowy „Nasza Ukraina” (Народний Союз „Наша Україна”). Od grudnia 2012 lider założonej przez siebie partii Samopomoc.

Jego żoną jest Kateryna Kit. Mają czwórkę synów: Iwana, Tadeja, Mychajła i Josypa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Писарчук привітав Садового з перемогою на виборах мера Львова, zaxid.net z 1 listopada 2010 (ukr.).
  2. Konstanty Czawaga, Zapowiada się kolejna głodówka, [w:] Kurier Galicyjski, 30 marca-12 kwietnia, nr 6(154), s. 8.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]