Androctonus tenuissimus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Androctonus tenuissimus
Teruel, Kovařík et Turiel, 2013
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

pajęczaki

Rząd

skorpiony

Infrarząd

Orthosterni

Rodzina

Buthidae

Rodzaj

Androctonus

Gatunek

Androctonus tenuissimus

Androctonus tenuissimusgatunek skorpiona z rodziny Buthidae, zamieszkującego Egipt.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został w 2013 roku przez Rolando Teruela, Františeka Kovaříka i Carlosa Turiela. Nazwa gatunkowa oznacza „najsmuklejszy” i odnosi się do nadzwyczaj wydłużonego kształtu nogogłaszczków[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Samiec osiąga 65–72 mm, a samica 63–87 mm długości ciała, co daje rozmiary średnio duże jak na przedstawiciela rodzaju. Podstawowa barwa ciała jest bardzo ciemna do czarniawobrązowej. Odnóża i nogogłaszczki wierzchołkowo żółtawe, lecz żeberka (carinae) przyciemnione, a przestrzeń między nimi z ciemniejszym siateczkowaniem. Zaodwłok o wszystkich carinae przyciemnionych. Nogogłaszczki bardzo długie, smukłe, o szczypcach wyraźnie węższych od rzepki (patella) i silnie żeberkowanych. Nieruchomy człon szczypiec (manus) ma 13-14, a ruchomy (tarsus) 14-15 głównych rzędów ząbków. Karapaks trapezoidalny, szerszy niż długi, gęsto granulowany o silnym przednim i tylno-środkowym żeberkowaniu. Sternit V z dużą, gładką łatką u dorosłych samców, a sternity VI i VII z czterema żeberkami. Segmenty zaodwłoka u samicy wszystkie dłuższe niż szerokie, a u samca segmenty I i III szersze niż długie. Na segmentach zaodwłoku znajduje się kolejno 10, 10, 8, 8 i 5 pełnych lub prawie pełnych żeberek, z których większość jest drobno piłkowana lub ząbkowana. Żeberka grzbietowoboczne segmentów II-IV z 1-3 powiększonymi ząbkami. Żeberka brzusznoboczne segmentu V z 6-8 silnie rozkloszowanymi ząbkami. Łuk analny z 2-3 bardzo słabo zaznaczonymi płatkami. Wszystkie przestrzenie między żeberkami gęsto granulowane. Telson bardzo wąski, o pęcherzyku bardzo małym i spłaszczonym, a kolcu (aculeus) zbliżonej długości co pęcherzyk. Odnóżowe grzebyki szczecinek dobrze rozwinięte na parach od I do III, a słabo zaznaczone na IV parze odnóży. Grzebienie żółtawe z 27-28 zębami u samców i 21-23 u samic[1].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten jest endemitem Egiptu. Znany wyłącznie z dwóch stanowisk w prowincji Matruh nad Morzem Śródziemnym. Jedno w okolicy Marsa Matruh, a drugie w Ad Dabah[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Rolando Teruel, František Kovařík, Carlos Turiel. A new species of Androctonus Ehrenberg, 1828 from northwestern Egypt (Scorpiones:Buthidae). „Euscorpius – Occasional Publications in Scorpiology”, 2013.