Andrognathus hoffmani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andrognathus hoffmani
Shear et Marek, 2009
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

wije

Gromada

dwuparce

Rząd

Platydesmida

Rodzina

Andrognathidae

Podrodzina

Andrognathinae

Rodzaj

Andrognathus

Gatunek

Andrognathus hoffmani

Andrognathus hoffmanigatunek dwuparca z rzędu Platydesmida i rodziny Andrognathidae.

Gatunek ten opisany został w 2009 roku przez Williama A. Sheara i Paula E. Marka na podstawie 4 samców i 4 samic odłowionych w 2005 roku na wschodnich zboczach Cerro el Potosí[1].

Samce mają od 45 do 68, a samice od 44 do 64 pierścieni tułowia. U holotypowego samca długość ciała wynosi 20 mm, a u jednej z samic 24 mm, w obu przypadkach przy szerokości ciała 0,6 mm. Głowa jest gęsto oszczeciniona i nienakryta przez lekko wykrojone na przednim brzegu collum. Pierścienie tułowia od drugiego do czwartego mają prozonity wyraźnie odrębne od wyposażonych w krótkie paranota metazonitów. Piąty pierścień jest znacznie dłuższy od poprzednich, o niedwupłatowym pleurotergicie i paranotach dwukrotnie dłuższych niż pierścienia czwartego. Na kolejnych pierściniach paranota wyrastają nie tylko z przednich, ale przynajmniej częściowo z tylnych części metazonitów, co różni ten gatunek od A. corticarius. Wszystkie metazonity są gęsto oszczecinione i oddzielone linią płaskich guzków od prozonitów. U samców między biodrami przedniej pary gonopodów i przed nimi leży guzkowaty wyrostek. Drugi człon przednich gonopodów jest długi i trójkątny, a człon końcowy skręcony i tworzy zakrzywiony na zewnątrz wyrostek. Gonoody tylnej pary mają tęgie biodra i po dwa palcowate wyrostki na końcowych członach[1].

Wij znany wyłącznie z lokalizacji typowej w meksykańskim stanie Nuevo León, położonej na wysokości około 3000 m n.p.m.[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c W.A. Shear, P.E. Marek. Andrognathus hoffmani, n. sp., a second species in the genus and the first species of Andrognathidae from México (Diplopoda, Platydesmida, Andrognathidae). „Festschrift in honor of Richard Hoffman, Memoirs of the Virginia Museum of Natural History”. 16, s. 149-158, 2009.