Andrzej Banasiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy Andrzeja Zielińskiego ps. "Słowik", przywódcy gangu pruszkowskiego. Zobacz też: Andrzej Słowik – działacz opozycji w czasach PRL.
Andrzej Franciszek Zieliński
Andrzej Banasiak
Słowik
Data i miejsce urodzenia 16 maja 1960
Stargard Szczeciński

Andrzej Banasiak vel Andrzej Franciszek Zieliński, ps. Słowik (ur. 16 maja 1960 w Stargardzie Szczecińskim) – polski mafioso i przestępca, jeden z przywódców gangu pruszkowskiego, jeden z twórców grupy i bossów[1].

Związek z Moniką Zielińską[edytuj]

Nazwisko przyjął po byłej żonie Monice Zielińskiej[2] (ur. w 1962), którą poślubił w 1996 r. w Las Vegas. W 2000 roku urodziła następnie syna[3]. Monika Zielińska pośredniczyła w skorumpowaniu wysokiego rangą wojskowego lekarza, aby wystawił fałszywe zaświadczenie lekarskie umożliwiające "Słowikowi" wyjście z więzienia. W 2007 roku została zatrzymana przez CBA[4][5]. Prywatnie związana z ukraińskim gangsterem Wladislawem S.[6] z gangu żoliborsko-mokotowskiego (specjalizującego się w porwaniach dla okupu)[2].

Droga kryminalna, procesy[edytuj]

 • 1987: Po raz pierwszy został skazany w 1987 roku, zaczynał od włamań do mieszkań i kradzieży samochodów, działając w województwie szczecińskim. W połowie lat osiemdziesiątych przeniósł się do Warszawy, gdzie był notowany za włamania, oszustwa i fałszerstwa. Mimo że kilkakrotnie trafiał do aresztu (m.in. pod zarzutem ściągania haraczy i wymuszeń zwrotu długów), wychodził na wolność z powodu rzekomo złego stanu zdrowia.

Skazany został dzięki zeznaniom Jarosława Sokołowskiego, pseud. Masa. Oskarżony był o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym oraz o nakłanianie do zabójstwa komendanta głównego policji Marka Papały[12].

 • 2005: Usłyszał zarzuty w sprawie zabójstwa komendanta głównego policji Marka Papały[15].
 • 2009: 10 listopada Prokuratura Apelacyjna w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie zabójstwa komendanta głównego policji Marka Papały[16].
 • 2010: Po śmierci w więzieniu członka klubu płatnych zabójców i świadka w sprawie zlecenia zabójstwa gen. Marka Papały Artura Zirajewskiego, pseud. Iwan[17][18][19], Andrzej Zieliński został objęty szczególną ochroną. W lutym w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyła się kolejna rozprawa w sprawie zabójstwa generała Marka Papały[20].
 • 2012: Andrzej Zieliński wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie został uniewinniony ze wszystkich stawianych mu przez prokuraturę zarzutów w tzw. sprawie mafii pruszkowskiej[21].
 • 2013: Andrzej Zieliński wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie został uniewinniony od zarzutu zlecenia zabójstwa byłego Komendanta Głównego Policji inspektora Marka Papały[22].

Książka[edytuj]

Jest autorem wspomnień "Skarżyłem się grobowi...", odsłaniających kulisy działalności jego grupy. W książce większość przestępstw przypisał świadkowi koronnemu Masie i zaprezentował swoje zdjęcia, m.in. robione w Ziemi Świętej[23]. Słowik pielgrzymował do Ziemi Świętej i znany był z robienia ręką charakterystycznego znaku krzyża. Ślubu udzielał mu ksiądz Kazimierz Orzechowski, znany z telenoweli "Złotopolscy".

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. "Pruszków" reaktywacja Wprost 23 listopada 2003
 2. a b Jachowicz: Od Barbie do straszydła, czyli kobiety mafii - Opinie - Dziennik.pl
 3. Wprost 24 - Matki chrzestne
 4. CBA zatrzymało żonę Słowika i Batmana'
 5. Kochankowie z mafii zatrzymani podczas seksu - Cba, Mafia, Mazowieckie, Policja, Warszawa -Kronika Kryminalna – CBŚ, polska mafia, przestępstwa – wydarzenia - se.pl- se.pl
 6. Grozili radzyńskiemu biznesmenowi » PoszukiwaniMagazyn.pl
 7. Wielka wsypa Wprost 3 lipca 2005
 8. a b Nigdzie się nie schowasz - Archiwum tygodnika POLITYKA
 9. Enigma wytropiła Słowika - Archiwum Rzeczpospolitej
 10. Andrzej Zieliński ?Słowik? zatrzymany w Hiszpanii
 11. Kiedy ekstradycja Słowika i Pyzy - Archiwum Rzeczpospolitej
 12. http://wiadomosci.wp.pl/kat,1348, wid,8165490, wiadomosc.html?ticaid=53102 Wp.pl Kolejny zarzut dla gangstera "Słowika"
 13. "Żaba" i "Słowik" skazani, jak chcieli
 14. Zarzuty dla "Słowika" interia.pl [dostęp 28-05-2010]
 15. Sprawa Papały: Gangsterzy stanęli przed sądem
 16. "Słowik" nie przyznaje się do winy ws. Papały - Fakty w INTERIA.PL
 17. Kto będzie odpowiadał za śmierć gen. Marka Papały?
 18. Tajemnicza śmierć superświadka
 19. Po śmierci Zirajewskiego wzmocniono ochronę 'Słowika'
 20. Gangsterzy: jesteśmy niewinni
 21. "Słowik" i "Bolo" uniewinnieni
 22. "Słowik" po ponad 10 latach na wolności. Opuścił areszt
 23. Andrzej Słowik. Skarżyłem się grobowi... - Andrzej Zieliński - książki online - księgarnia internetowa Merlin.pl

Bibliografia[edytuj]