Andrzej Bednarczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Bednarczyk
Ilustracja
Zawód, zajęcie malarz, grafik, rysownik, rzeźbiarz, nauczyciel akademicki
Tytuł naukowy profesor sztuk plastycznych
Alma Mater Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Stanowisko nauczyciel akademicki

Andrzej Bednarczyk (ur. w 1960) – polski malarz, grafik, rysownik, rzeźbiarz, profesor sztuk plastycznych, nauczyciel akademicki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Wykształcenie i kariera akademicka[edytuj | edytuj kod]

Jest synem Krzysztofa Bednarczyka. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (ASP) w pracowni malarstwa profesora Zbigniewa Grzybowskiego[1].

W 2009 uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa ASP. Jest profesorem w Katedrze Malarstwa tego Wydziału[2].

Wystawy, nagrody i katalogi dokonań[edytuj | edytuj kod]

Od 1985 jego prace były wystawiane w 22 krajach Europy, Azji i Ameryki Północnej[3]. W 1988 miał w Centrum Kultury Studenckiej Rotunda w Krakowie pierwszą wystawę indywidualną. W 1990 wystawiał w Genewie. Swoje prace prezentował także w Czechach, Belgii i Wielkiej Brytanii. Jego dzieła znajdują się w zbiorach m.in. Biblioteki Watykańskiej, Oxygen-Biennial Foundation na Węgrzech, w Bańskiej Bystrzycy, w Stanford University Library w USA[1].

Podczas studiów w ASP otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. W późniejszym okresie uzyskał Stypendium The Pollock w Nowym Jorku. Został wyróżniony nagrodą Związku Polskich Artystów Plastyków na Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi[1].

ABC Gallery w Poznaniu wydała w 2005 katalog jego dzieł, zawierający około 100 reprodukcji ukazujących dokonania artysty powstałe począwszy od lat 90.[1].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Kamienie mojego Boga, Kraków: Krakowski Klub Artystyczno-Literacki, 1994.
  • Chrystus i ścierwojady = The Christ and the scavengers, Kraków: Oficyna Konfraterni Poetów, Dom Kultury "Pogórze", 1997[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Jolanta Nowaczyk: Andrzej Bednarczyk - poeta rzeźby XXI wieku (pol.). nauka-polska.pl, 2010-08-14. [dostęp 2015-04-21].
  2. prof. przew. kwal. II Andrzej Bednarczyk (pol.). nauka-polska.pl. [dostęp 2015-04-21].
  3. Andrzej Bednarczyk (pol.). www.abcgallery.pl. [dostęp 2015-04-21].
  4. Bednarczyk, Andrzej (1960- ). (pol.). nauka-polska.pl. [dostęp 2015-04-21].