Andrzej Bobola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Bobola SJ
prezbiter i męczennik
patron Polski
apostoł Polesia
Ilustracja
Herb duchownego
Data i miejsce urodzenia 30 listopada 1591
Strachocina
Data i miejsce śmierci 16 maja 1657
Janów Poleski
Miejsce pochówku sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie
ul. Rakowiecka 61
Wyznanie katolicyzm
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja Towarzystwo Jezusowe (jezuici)
Śluby zakonne 31 lipca 1613
Prezbiterat 12 marca 1622
Święty
Beatyfikacja 30 października 1853
Rzym
przez bł. Piusa IX
Kanonizacja 17 kwietnia 1938
Rzym
przez Piusa XI
Wspomnienie 16 maja
Patron Polski, Czechowic-Dziedzic, Złocieńca a także: archidiecezji warszawskiej, białostockiej i warmińskiej, diecezji: płockiej, drohiczyńskiej, łomżyńskiej, pińskiej oraz kolejarzy.
Szczególne miejsca kultu sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie,
sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie
Przyczyna śmierci morderstwo
Edukacja Uniwersytet Wileński
Rodzice Mikołaj (?)
Krewni i powinowaci Jan Bobola (pradziadek),
Krzysztof Bobola (dziadek),
Elżbieta Bobola z Wielopolskich (babcia),
Wojciech Bobola (zm. 1631) (brat),
Jan Bobola (stryj),
Andrzej Bobola (stryj),
Krzysztof Bobola (kuzyn),
Wojciech Bobola (kuzyn),
Jakub Bobola (kuzyn),
ks. Sebastian Bobola SJ (kuzyn),
Kacper Bobola (kuzyn)
Odznaczenia
Krzyż Niepodległości

Andrzej Bobola herbu Leliwa (ur. 30 listopada 1591 w Strachocinie, zm. 16 maja 1657 w Janowie Poleskim) – polski duchowny katolicki, jezuita, misjonarz, kaznodzieja, męczennik, święty Kościoła katolickiego, autor tekstu ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza[1] zwany apostołem Polesia oraz jeden z katolickich patronów Polski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Andrzej Bobola pochodził ze szlacheckiego rodu, osiadłego w Małopolsce, pieczętującego się herbem Leliwa. Jego ojciec Mikołaj Bobola był dzierżawcą sołectwa strachocińskiego, wchodzącego w skład dóbr królewskich[a]. W 1606, gdy rozpoczynał studia, w bitwie pod Moskwą zginął jego kuzyn Wojciech Bobola.

 Osobny artykuł: Bobolowie herbu Leliwa.

W latach 1606–1611 studiował w kolegium jezuitów w Braniewie, a następnie 31 lipca 1611 wstąpił do tego zakonu i nowicjat odbył w Wilnie. Mistrzem-spowiednikiem Andrzeja Boboli w nowicjacie był ks. Wawrzyniec Bartilius (1569–1635) jezuita, filozof i teolog.

Śluby zakonne złożył 31 lipca 1613. W latach 1613–1616 studiował filozofię na Uniwersytecie Wileńskim; w latach 1618–1622 studiował tam również teologię, nie zdał jednak ostatniego, najważniejszego egzaminu. 12 marca 1622 otrzymał święcenia kapłańskie[2].

Przez rok był rektorem kościoła w Nieświeżu (1623–1624), gdzie wspólnie z księciem Albrychtem Stanisławem Radziwiłłem dążył do uroczystego uznania w ślubowaniach przez Króla Polski, Matki Bożej: Królową Polski, co zostało spełnione we Lwowie 1 kwietnia 1656. W latach 1624–1630 był kaznodzieją i spowiednikiem w kościele św. Kazimierza w Wilnie. Sprawował też funkcje rektora i doradcy prepozyta w tym kościele.

2 czerwca 1630 złożył profesję (ślubowanie) czterech ślubów zakonnych w kościele św. Kazimierza w Wilnie, po czym został superiorem (przełożonym) domu zakonnego w Bobrujsku w latach 1630–1633. Następnie pracował w Płocku (1633–1636) i (1637–1638) jako prefekt kolegium i kaznodzieja, w Warszawie jako kaznodzieja (1636–1637)[3]. Kolejne cztery lata (1638–1642) spędził w Łomży, będąc doradcą rektora, kaznodzieją i dyrektorem szkoły humanistycznej. W okresie od 1642–1646 przebywał w Pińsku i okolicach prowadząc rozwiniętą działalność duszpasterską, a w latach 1646–1652 ze względów zdrowotnych przebywał w Wilnie, przy kościele św. Kazimierza, głosząc kazania i prowadząc wykłady oraz misje. Wrócił ponownie na ziemię pińską, podejmując szeroko zakrojoną działalność misjonarską – znany jest jako Apostoł Pińszczyzny lub Apostoł Polesia.

Jezuita Jan Łukaszewicz SJ, który osobiście znał Andrzeja Bobolę, przekazał pewne cechy jego wyglądu, stwierdzając m.in.[4]

Andrzej był średniego wzrostu, o zwartej muskularnej i silnej budowie ciała. Twarz miał okrągłą, pełną, policzki okraszone rumieńcem, przez jasną, przyprószoną siwizną, fryzurę, z lekka przeświecała łysina. Powagi dodawała twarzy siwiejąca, nisko strzyżona broda.

Biografowie jego życia twierdzą, że po męczeńskiej, heroicznej śmierci ukazywał się on w widzeniach wielu osobom, które to potwierdziły, m.in. 16 kwietnia 1702 ks. Marcinowi Godebskiemu SJ, rektorowi kolegium jezuitów w Pińsku, a później ukazał się również zakrystianowi podpowiadając, aby szukano jego świątobliwego ciała, pochowanego w kościelnej krypcie[5]. Potem w 1819 dominikaninowi o. Alojzemu Korzeniowskiemu OP w Wilnie, przepowiadając w wizji zmartwychwstanie Polski[6].

Galeria
Pomnik św. Andrzeja Boboli
Relikwiarz Andrzeja Boboli w krypcie kościoła św. Kazimierza w Wilnie
Figura św. Andrzeja Boboli przed kościołem w Szubinie
Figura św. Andrzeja Boboli przed kościołem w Małuszowie

Męczeńska śmierć[edytuj | edytuj kod]

W zamęcie konfliktów roznieconych przez powstanie Chmielnickiego dostał się we wsi Mohilno w ręce Kozaków, którzy 16 maja 1657 wpadli do Janowa Poleskiego z zamiarem mordowania Polaków. Kozacy traktowali go jako wroga politycznego z powodu nawracania ruskiej ludności prawosławnej na katolicyzm[7]. Z pojmanego kapłana zdarto suknię kapłańską, na pół obnażonego zaprowadzono pod płot, przywiązano do słupa i zaczęto bić nahajami, z zamiarem, by wyrzekł się wiary. Następnie oprawcy ucięli świeże gałęzie wierzbowe, upletli z nich koronę na wzór Chrystusowej i włożyli ją na jego głowę oraz zaczęli go policzkować, aż wybili mu zęby. Potem wyrywali paznokcie i zdarli skórę z górnej części jego ręki. Odwiązali go i okręcili sznurem, a dwa jego końce przymocowali do siodeł. Bobola musiał biec za końmi, popędzany kłuciem lanc, a oprawcy dodatkowo torturowali go szablami, raniąc mu palce, nogę oraz przekłuwając oko.

Na koniec zawleczono go do rzeźni miejskiej, rozłożono na stole i zaczęto przypalać ogniem. Na miejscu tonsury wycięto mu ciało na głowie do kości, na plecach wycięto mu skórę w formie ornatu, rany posypano sieczką oraz odcięto mu nos, uszy i wargi. Kiedy z bólu i jęku wzywał imiona Jezusa i Maryi, w karku zrobiono otwór i wyrwano mu język oraz grubym szydłem rzeźniczym podziurawiono mu lewy bok. Potem jego ciało szarpane konwulsjami powieszono twarzą do dołu. Katusze i straszne tortury trwały około dwóch godzin, po których uderzeniem szabli w szyję dowódca oddziału zakończył około godziny 15 jego nieludzkie męczarnie, powodując śmierć[8].

Relikwie[edytuj | edytuj kod]

Nieulegające rozkładowi zwłoki Boboli przez długie lata otaczane były czcią w kościele parafialnym w Połocku. W 1922 bolszewicy zabrali je jako „osobliwość” (z racji dobrego stanu mumifikacji) do Gmachu Higienicznego Wystawy Ludowego Komisariatu Zdrowia[b]. 21 września 1923 dwaj przedstawiciele Papieskiej Komisji Ratowniczej, amerykańscy jezuici Edmund Walsh i Leonard Gallagher, w towarzystwie podsekretarza stanu Komisariatu Spraw Zagranicznych i trzech członków Czeka, udali się do budynku Higienicznej Wystawy Ludowego Komisariatu Zdrowia, gdzie na zapleczu wystawy w rupieciarni odnaleźli szczątki Andrzeja Boboli. Następnie ciało błogosławionego w specjalnym relikwiarzu umieszczono na statku „Cziczerin” w Odessie. Z Odessy statkiem relikwie popłynęły do Konstantynopola, wkrótce do Brindisi statkiem „Carnero”. Do Rzymu relikwie dotarły w dzień Wszystkich Świętych 1923[9].

8 czerwca 1938 ciało św. Andrzeja Boboli specjalnym pociągiem zostało uroczyście przetransportowane z Rzymu do Polski, a od 17 czerwca 1938 znajduje się w Warszawie. 13 maja 1989 złożono je w nowo wybudowanym sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61.

Beatyfikacja i kanonizacja[edytuj | edytuj kod]

O wyniesienie na ołtarze Andrzeja Boboli zabiegał o. Marcin Godebski SJ i Aleksander Benedykt Wyhowski – biskup łucki. W 1712 generał jezuitów Michał Anioł Tamburini SJ wszczął starania o jego beatyfikację, a prokuratorem w procesie beatyfikacji mianowano profesora teologii ks. Jakuba Staszewskiego SJ.

W Janowie Poleskim, w 1717, w miejscu jego męczeństwa postawiono krzyż pamiątkowy, nieopodal którego w dniu 1 listopada 1723 na rynku doszło do dziwnego zjawiska ukazania się świetlanego krzyża[10]. Proces beatyfikacyjny przeciągał się, a następnie uległ zwłoce z powodu kasaty zakonu jezuitów w 1773 i rozbiorów Polski. Do wznowienia procesu doszło w 1826, a nowym postulatorem został ks. Rajmund Brzozowski SJ. 24 czerwca 1853 papież Pius IX wydał uroczysty dekret zezwalający na beatyfikację męczennika, uznając cudowne uzdrowienia dzieci: Jana Chmielnickiego, Marianny Florkowskiej i Katarzyny Brzozowskiej przez wstawiennictwo Andrzeja Boboli. 30 października 1853 został on beatyfikowany w bazylice św. Piotra w Rzymie.

Kanonizacja bł. Andrzeja Boboli, bazylika św. Piotra na Watykanie

Następnie w procesie kanonizacyjnym papież Pius XI 16 marca 1937 uznał cudowne uzdrowienia Idy Henryki Turnau i zakonnicy ze Zgromadzenia Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej Alojzy Dobrzyńskiej ABMV za przyczyną bł. Andrzeja Boboli, a 17 kwietnia 1938, w święto Zmartwychwstania Pańskiego kanonizował go w Rzymie[11]. 16 maja 1957 papież Pius XII promulgował encyklikę Invicti athletae Christi w trzechsetną rocznicę jego śmierci[12].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W okresie II Rzeczypospolitej Andrzej Bobola został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Niepodległości[13].

Od 16 maja 2002 św. Andrzej Bobola jest drugorzędnym patronem Polski. Jest również patronem m.in. archidiecezji warszawskiej i warmińskiej. W 1992 powstało Stowarzyszenie Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli[14]. Decyzją Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów święty od 21 września 1999 jest patronem miasta Czechowice-Dziedzice, a jego postać umieszczono na prawej części herbu tego miasta[15]. 16 maja 2019 został ogłoszony patronem Złocieńca[16]. Wielu ulicom w Polsce nadano jego imię, m.in. jednej z ulic w takich miejscowościach jak: Białystok, Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice (aleja), Iława, Kraków, Lipowa, Piaseczno, Przemyśl, Pułtusk, Toruń, Warszawa, Wysokie Mazowieckie, Zabrze czy Zgierz. Ponadto wiele kaplic nosi jego imię, m.in. w takich miejscowościach jak: Brzyna[17], Dobratycze[18], Jasieniec Iłżecki Dolny[19], Jastrzębia Góra[20] czy Zawoja-Wełcza[21].

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim wyznaczono na dzień 16 maja (dies natalis).

Świętemu poświęcono filmy dokumentalne:

 • Terrorysta od Pana Boga z 2000, w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego[22];
 • Święty Andrzej Bobola (Widzialne i Niewidzialne)[23];
 • Niezłomny Patron Polski. Święty Andrzej Bobola z 2015, w reżyserii Edyty Szostek i Agnieszki Pers[24].

Ponadto w 1940 planowano nakręcić film fabularny w reżyserii Romualda Gantkowskiego pt. Święty Andrzej Bobola z główną rolą Kazimierza Junoszy-Stępowskiego, ale z powodu wybuchu II wojny światowej nie doszło do jego realizacji.

Warto dodać, że Poczta Polska 16 maja 2020 wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy z serii Patroni Polski o nominale 3,30 zł z jego wizerunkiem w nakładzie 150 000 sztuk, projektu Bożydara Grozdewa (wraz z kopertą FDC)[25].

Sanktuaria świętego[edytuj | edytuj kod]

Sanktuaria św. Andrzeja Boboli
Lp. Miejscowość Kraj Świątynia Uwagi
1. Janów  Białoruś kościół Podwyższenia Krzyża Świętego miejsce jego śmierci
2. Strachocina  Polska kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej miejsce jego urodzenia
3. Szczecin kościół św. Andrzeja Boboli[26]
4. Warszawa sanktuarium św. Andrzeja Boboli miejsce jego spoczynku oraz muzeum poświęcone jego pamięci

Tablica przodków[edytuj | edytuj kod]

Tablica rodowodowa[27]
Prapradziadkowie ? Jan Śliwnicki
?
POL COA Starykoń.svg Jan Bochnar (Giedka) Wielopolski h. Starykoń I
(1450–1525)
Jelita herb.svg Zofia Wielopolska Jelitko-Syncygniowska h. Jelita
(1430–?)
POL COA Gozdawa.svg Stanisław Dydyński h. Gozdawa
POL COA Gozdawa.svg Jadwiga Dydyńska h. Gozdawa
? ? ? ?
Pradziadkowie POL COA Leliwa.svg Jan Bobola h. Leliwa
(?–1533)
Katarzyna Śliwnicka
POL COA Starykoń.svg Jan Bochnar Wielopolski h. Starykoń II
(?–1535)
POL COA Gozdawa.svg Konstancja Dydyńska h. Gozdawa
(?–1543)
? ?
Dziadkowie POL COA Leliwa.svg Krzysztof Bobola h. Leliwa
(1517–1559)
POL COA Starykoń.svg Elżbieta Wielopolska h. Starykoń II
(1520–1615)
?
Rodzice POL COA Leliwa.svg Mikołaj Bobola h. Leliwa
?
POL COA Leliwa.svg Andrzej Bobola h. Leliwa
(1591–16.05.1657)

Stanowisko Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego[edytuj | edytuj kod]

Działalność Andrzeja Boboli jest odbierana negatywnie przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, dla którego jest on symbolem prześladowań i represji wobec tych wyznawców prawosławia, którzy po wprowadzaniu w życie postanowień unii brzeskiej odmawiali przejścia na katolicyzm[7].

Według określenia teologa prawosławnego Michała Klingera „jego praca apostolska miała znamiona prozelityzmu i sprowadzała się do przeciągania prawosławnych na katolicyzm”[7].

Z tego względu środowiska związane z Polskim Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym sceptycznie odniosły się do decyzji polskiego Kościoła katolickiego, uznającego Andrzeja Bobolę patronem Polski, twierdząc, że próby skatolicyzowania prawosławnej ludności Rzeczypospolitej, które podejmował usilnie Andrzej Bobola, zrodziły tendencje odśrodkowe w postaci m.in. powstań kozackich, przyczyniając się w rezultacie do upadku państwa[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Jedno ze wzgórz w Strachocinie nazywa się Bobolówka i tam stał prawdopodobnie dwór Bobolów, w którym urodził się Andrzej (→ Kania 2012 ↓).
 2. W 1922 działacze Gubernialnego Komitetu Wykonawczego otwarli trumnę, zdjęli ze zwłok biret, ornat i albę. Podobno badali spoistość szczątków, ciskając je na podłogę. (→ Szejnert 2015 ↓, s. 211).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Senat uczcił uchwałą 360. rocznicę Ślubów Lwowskich złożonych przez króla Jana Kazimierza. wpolityce.pl, 2016-04-07. [dostęp 2018-05-17].
 2. Drzymała 1986 ↓, s. 76.
 3. Kalendarium życia Andrzeja Boboli w serwisie opoka.org.pl.
 4. Drzymała 1986 ↓, s. 96.
 5. Drzymała 1986 ↓, s. 100–101.
 6. Drzymała 1986 ↓, s. 116–118.
 7. a b c d Eugeniusz Czykwin: Nie nasz patron. W: „Przegląd Prawosławny” Nr 6 (204) [on-line]. przegladprawoslawny.pl, 2002-06. [dostęp 2019-08-13].
 8. Drzymała 1986 ↓, s. 96–98.
 9. Małgorzata Szejnert: Usypać góry. Historie z Polesia. Kraków: Wydawnictwo Znak, 2015, s. 211. ISBN 978-83-240-3287-7. OCLC 943698536.
 10. Drzymała 1986 ↓, s. 107.
 11. Pius XI: Homilia Ojca Świętego na kanonizację św. Andrzeja Boboli (pol.). opoka.org.pl. [dostęp 2015-05-10].
 12. Pius XII: Encyklika Invicti athletae Christi w trzechsetną rocznicę chwalebnego męczeństwa Św. Andrzeja Boboli (pol.). opoka.org.pl. [dostęp 2015-05-10].
 13. Pomnik św. Andrzeja Boboli. „Gazeta Lwowska”, s. 1, nr 180 z 11 sierpnia 1938. 
 14. Stowarzyszenie Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli (pol.). ekai.pl. [dostęp 2015-05-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-18)].
 15. Św. Andrzej Bobola patron naszego miasta. W: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach [on-line]. czechowice-dziedzice.pl, 2008-05-16. [dostęp 2019-08-11].
 16. Sebastian Kuropatnicki: Św. Andrzej Bobola ogłoszony patronem Złocieńca. zlocieniec.pl, 2019-05-17. [dostęp 2020-02-05].
 17. Brzyna. W: Gmina Łącko [on-line]. lacko.pl. [dostęp 2019-08-13].
 18. Dobratycze. Kaplica św. Andrzeja Boboli. fotopolska.eu. [dostęp 2019-08-13].
 19. Parafia Matki Bożej Różańcowej. Kaplica Świętego Andrzeja Boboli. W: Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Jasieńcu Iłżeckim Górnym [on-line]. parafiajasieniecilzeckigorny.prv.pl. [dostęp 2019-08-13].
 20. Jastrzębia Góra, ul. Kaszubska 9. Kaplica św. Andrzeja Boboli. fotopolska.eu. [dostęp 2019-08-13].
 21. Zawoja. Kaplica pw. św. Andrzeja Boboli w Zawoi – Wełczy. polskaniezwykla.pl. [dostęp 2019-08-13].
 22. Krzysztof Żurowski: Terrorysta od Pana Boga (2000) (pol.). filmpolski.pl. [dostęp 2015-05-10].
 23. Święty Andrzej Bobola (Widzialne i Niewidzialne) (pol.). gloria.tv. [dostęp 2015-05-10].
 24. Niezłomny Patron Polski. Święty Andrzej Bobola – Wydawnictwo „La Salette” (pol.). wydawnictwo.saletyni.pl. [dostęp 2018-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-27)].
 25. 2020.05.16 Patroni Polski. W: Katalog Znaków Pocztowych [on-line]. kzp.pl. [dostęp 2020-09-30].
 26. Karol Skiba: Podniesienie kościoła św. Andrzeja Boboli w Szczecinie do rangi Sanktuarium. szczecin.tvp.pl, 2020-05-16. [dostęp 2021-02-22].
 27. Andrzej Bobola h. Leliwa. geni.com. [dostęp 2018-01-04].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]