Andrzej Brzezina Winiarski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrzej Brzezina Winiarski (ur. 29 lipca 1954 w Przemyślu) – polski heraldyk, członek - współzałożyciel Polskiej Wspólnoty Heraldycznej „Nova Heroldia” oraz członek Zarządu Głównego Polskiego Związku Wschodniego.

Od przeszło trzydziestu lat zajmuje się heraldyką przede wszystkim szlachecką, uprawia także malarstwo sztalugowe i rysunek oraz grafikę komputerową. W roku 2000 wykonał jedyną kolekcję 152 obrazów olejnych na płótnie z wizerunkami herbów szlachty polskiej, także dziesięć ręcznie wykonanych ksiąg, które rozesłane zostały do osobistości w kraju i na świecie. Cała kolekcja herbarza została wystawiona, a następnie przekazana przez autora w darze Archiwum Państwowemu w Przemyślu w celu wieczystej tam ekspozycji. W roku 2001 wykonał kolekcję 53 portretów najważniejszych osobistości niepodległej Rzeczypospolitej od Mieszka I aż do Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, oraz w roku 2005 Prezydentowej Marii Kaczyńskiej i Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego. Kolekcja 53 portretów od Mieszka I do Aleksandra Kwaśniewskiego została zlicytowana na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 13 stycznia 2002 r.

W 2002 roku wykonał on także herbarz wielkich mistrzów Zakonu Najświętszej Marii Panny z Jerozolimy zwanego krzyżackim w kolekcji 36 obrazów akrylowych. Kolekcja ta wystawiana była w Archiwum Państwowym w Przemyślu, w Wiedniu oraz Galerii Herbowej w Warszawie. Obrazy te znajdują się w Dworze Szlacheckim w Umiastowie k. Warszawy. W roku 2003 wykonał również herby wielkich mistrzów zakonu templariuszy wraz z portretem ostatniego wielkiego mistrza Jakuba de Molay`a. Obraz eksponowany był na Ogólnopolskiej Giełdzie Szlacheckiej w Warszawie w gmachu Sejmu RP w dniu 25 kwietnia 2004 r., w Galerii Herbowej w Warszawie i został przekazany także do Umiastowa. Wykonał też kolekcję 43 herbów wielkich mistrzów Zakonu Najświętszej Marii Panny z Jerozolimy zwanego krzyżackim przy użyciu techniki cyfrowej. Za pomocą tej samej techniki wykonał kolekcję 142 herbów szlachty Podkarpacia oraz wielką galerię herbów szlachty Rzeczypospolitej w kolekcji ponad 1400 wizerunków. Opracował wykaz ułożonych alfabetycznie około 18 000 nazwisk szlacheckich. Wydał w postaci dwóch albumów na CD herbarze szlachty polskiej, który dedykował zamordowanemu wiosną 1940 r. przez NKWD swojemu dziadkowi Włodzimierzowi Leśnikowi, do 1939 r. komendantowi Policji Państwowej w Truskawcu.

Jest autorem herbarzy Herby szlachty Rzeczypospolitej i Herby Rzeczypospolitej, oraz kilkudziesięciu wierszy w tomiku poetyckim pt. Anioły Wichrów. Członek Komisji Heraldycznej firmy "Nova Heroldia", autor zarejestrowanego w Pierwszej powszechnej otwartej księdze herbowej herbu Adama Małysza[1] oraz kilkudziesięciu innych nowych herbów typu mieszczańskiego ("obywatelskich")[2]

Twórca i organizator pierwszej niekomercyjnej stacji radiowej "Radio 13" w Przemyślu. Pracował jako urzędnik w instytucjach państwowych w Warszawie i Przemyślu. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji UMCS.

Posiada zapis rodowy od roku 1640.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]