Andrzej Ferenc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andrzej Ferenc
Ilustracja
Andrzej Ferenc (2010)
Data i miejsce urodzenia

25 kwietnia 1959
Tłuszcz

Zawód

aktor

Lata aktywności

od 1979

Andrzej Ferenc (ur. 25 kwietnia 1959 w Tłuszczu) – polski aktor, lektor, reżyser i wykładowca akademicki.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

W 1982 ukończył studia na PWST w Warszawie. 30 grudnia 1982 zadebiutował w teatrze. Był aktorem Teatru Rozmaitości, gdzie zagrał m.in. Koseckiego w „Popiele i diamencie”, rolę Chłopca z Deszczu w „Dwóch teatrach”, Małego Księcia według Saint-Exupery’ego, von Kostryna w „Balladynie” i Romea w „Romeo i Julii”. Następnie pracował w Teatrze Dramatycznym, gdzie m.in. wyreżyserował wspólnie z Andrzejem Blumenfeldem „Zatrutą studnię” według Jacka Kaczmarskiego. W jednym z przedstawień wystąpił sam autor. Występował także w Operze Narodowej w przedstawieniu „Kynolog w rozterce” oraz „Kolonia karna” według Franza Kafki. Na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie grał m.in. w „Wizycie starszej pani”, we „Wniebowstąpieniu” według Tadeusza Konwickiego oraz w „Martwych duszach” Mikołaja Gogola w roli Adwokata.

Ważniejsze filmy: „Lawa” reż. Tadeusz Konwicki, „Kornblumenblau” reż. Leszek Wosiewicz, „Pokój z krzykiem” reż. Janos Xantus (Węgry), oraz „Sceny dziecięce z życia prowincji” reż. Tomasz Zygadło.

Związany z Polskim Radiem, zagrał w ponad tysiącu słuchowisk. Nagrodzony w 2010 r. Złotym Mikrofonem, w 2014 r. nagrodą za reżyserię słuchowiska „Cyjanek o piątej” i w 2016 r. nagrodą Wielki Splendor Teatru Polskiego Radia. Znany jest również jako lektor programowy w telewizji TVN, który od samego początku istnienia stacji czyta teksty zapowiadające programy.

Od 2011 r. jest wykładowcą aktorstwa w Akademii Muzycznej w Łodzi, a od 2016 r. twórcą oraz dyrektorem artystycznym Teatru Scena w Domu Literatury w Warszawie.

Teatr[edytuj | edytuj kod]

Jako lektor lub narrator[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przed kamerą gościnnie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fałszerze – Powrót Sfory – odc.5. vod.tvp.pl. [dostęp 2018-05-24]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]