Andrzej Glapiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andrzej Glapiński
Data i miejsce urodzenia 24 kwietnia 1944
Piwniczna-Zdrój
Poseł na Sejm kontraktowy
Okres od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991
Przynależność polityczna Obywatelski Klub Parlamentarny
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi

Andrzej Jerzy Glapiński (ur. 24 kwietnia 1944 w Piwnicznej-Zdroju) – polski polityk, inżynier, poseł na Sejm X kadencji, wojewoda legnicki.

Życiorys[edytuj]

Ukończył w 1975 Wydział Górniczy Politechniki Wrocławskiej, uzyskując tytuł zawodowy magistra inżyniera górnika.

Od czasu studiów był pracownikiem fizycznym w zakładach górniczych Polkowice i Rudna, zajmując kolejno stanowiska m.in. sztygara zmianowego i oddziałowego. Pod koniec lat 70. został nadinspektorem we wrocławskim Okręgowym Urzędzie Górniczym.

W 1980 wstąpił do „Solidarności”, stanął na czele struktur związku w OUG, wszedł w skład władz regionalnych. W 1989 brał udział w obradach Okrągłego Stołu w podzespole do spraw górnictwa. W tym samym roku uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy. Został wybrany w okręgu Lubin jako kandydat bezpartyjny z poparciem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Pracował w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz w Komisji Polityki Społecznej. Zasiadał w Obywatelskim Klubie Parlamentarnym. Należał do założycieli Partii Chrześcijańskich Demokratów, w której działał do końca lat 90.

W 1990 powołano go na urząd wojewody legnickiego, został odwołany dwa lata później w okresie pełnienia funkcji premiera przez Waldemara Pawlaka. Był następnie zastępcą głównego inspektora pracy oraz prezesem zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej[1]. Od 2001 na emeryturze.

W 1985 odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi[2].

Przypisy

  1. Była drużyna, „Gazeta Wyborcza” z 9 i 16 września 1999
  2. Profil na stronie Biblioteki Sejmowej. [dostęp 2013-10-15].

Bibliografia[edytuj]